Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Acaena microphylla Kupferteppich - Acena drobnolistna
Acaena microphylla Kupferteppich to niska bylina, szybko przyrasta i tworzy gęstą darń, nadaje się do zadarnień niewielkich powierzchni. Jej kwiaty są niepozorne, ale ciemny – brązowy kolor liści rekompensuje brak kwiatów; jesienią liście przebarwiają się na intensywny czerwono-bordowy kolor. Na słoneczne stanowiska, ale znosi również bardzo dobrze półcień.
Acanthus mollis - Akant miękki
Akant ma oryginalne biało-fioletowe kwiaty, duże, głęboko wcinane liście, długo kwitnie. Jego wygląd zdradza południowe pochodzenie, w chłodniejszych rejonach kraju będzie wymagał zabezpieczenia na zimę. Lubi słoneczne stanowiska i lekką glebę. Jest okazałą rośliną, może być sadzony jako soliter na słonecznych skłonach, w żwirowych ogrodach.
Achillea filipendulina Coronation Gold - Krwawnik wiązówkowaty
Achillea filipendulina dorasta do 100 cm, koszyczki kwiatowe w pięknym żółtym kolorze tworzą zbite baldachogrona. Roślina łatwa do uprawy, ale wymaga słonecznego stanowiska, dobrze znosi suszę; długo kwitnie. Krwawnik niezastąpiony na słonecznych rabatach, założeniach łąkowych, w ogrodach żwirowych. Doskonały na suche bukiety – kwiatostany dobrze się suszą i utrzymują kolor, ale część kwiatostanów warto zostawić na zimę; oszronione są piękną ozdobą zimowego ogrodu.
Achillea millefolium Cerise Queen - Krwawnik pospolity
Achillea milefollium – krwawnik pospolity- ma wiele barwnych odmian -kolory kwiatów: wiśniowy, pomarańczowy, pastelowe mieszanki i bardzo lubiana odmiana ‚Paprika’ o kwiatach ciemnoczerwonych z żółtym środkiem. Nie sprawia problemów w uprawie. Niezastąpiona bylina do ogrodów o suchym i jałowym podłożu. Doskonały na naturalistyczne suche rabaty, do żwirowych ogrodów. Można go również stosować zamiast trawnika w miejscach suchych, ale należy często kosić – aby nie dopuścić do wzrostu pędów kwiatostanowych. Długo kwitnie, do mrozów. ‚Cerise Queen’ ma wiśniowe i różowe kwiaty.
Achillea millefolium Feuerland - Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity o okazałych kwiatostanach w kolorach od rdzawopomarańczowego do czerwonego. Preferuje słoneczne stanowiska oraz suche do umiarkowanie wilgotnych gleby. Kwiatostany nadają się do cięcia. Doskonały na rabaty bylinowe i do naturalistycznych założeń ogrodowych. Pięknie komponuje się z trawami ozdobnymi np. śmiałkiem darniowym.
Achillea millefolium Paprika - Krwawnik pospolity
Achillea milefollium ma wiele barwnych odmian -kolory kwiatów: wiśniowy, pastelowe mieszanki i bardzo lubiana odmiana Paprika o kwiatach ciemnoczerwonych z żółtym środkiem. Nie sprawia problemów w uprawie. Można go również stosować zamiast trawnika w miejscach suchych, ale należy często kosić – aby nie dopuścić do wzrostu pędów kwiatostanowych. Lubi suche podłoże, słoneczne miejsca. Do ogrodu naturalistycznego, żwirowego.
Achillea millefolium Red Velvet - Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity o okazałych czerwonych kwiatostanach, który długo utrzymuje kolor. Preferuje słoneczne stanowiska oraz suche do umiarkowanie wilgotnych gleby. Kwiatostany nadają się do cięcia. Doskonały na rabaty bylinowe i do naturalistycznych założeń ogrodowych. Pięknie komponuje się z trawami ozdobnymi np. śmiałkiem darniowym.
Achillea millefolium Summer Fruits Lemon - Krwawnik pospolity
Krwawniki z serii Summer Fruits mają okazałe kwiatostany i zwarty pokrój, nie wyrastają tak wysoko jak np. Paprika i Terracota. Preferują słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotne gleby. Dobrze znoszą okresowy niedobór wody. Sadzone są najczęściej na naturalistycznych rabatach bylinowych i w ogrodach żwirowych.
Achillea millefolium Summer Pastels - Krwawnik pospolity
Achillea milefollium ma wiele barwnych odmian -kolory kwiatów: wiśniowy, czerwony, pomarańczowy. ‚Smmer Pastels’ to krwawnik o kwiatach w pastelowych barwach i zwartym pokroju. Nie sprawia problemów w uprawie. Do ogrodu naturalistycznego, żwirowego, na rabaty. Można go również stosować zamiast trawnika w miejscach suchych, ale należy często kosić – aby nie dopuścić do wzrostu pędów kwiatostanowych. Lubi suche podłoże, słoneczne miejsca. Trwała i niewybredna bylina.
Achillea millefolium Terracotta - Krwawnik pospolity
Odmiana krwawnika pospolitego o ceglasto-pomarańczowych kwiatach. Nie sprawia problemów w uprawie, lubi słoneczne stanowiska i raczej suche podłoża. Pięknie komponuje się z trawami ozdobnymi w suchych ogrodach. Często sadzony na założeniach typu „sucha łąka”. Trwała i niewymagająca bylina.
Achillea ptarnica Perry’s White - Krwawnik kichawiec
Odmiana krwawnika o pełnych białych kwiatach. Krwawnik kichawiec ‚Perry’s White’ jest doskonałym towarzyszem dla gwiazd rabatowych- ostróżek, floksów wiechowatych; jest dobrym partnerem dla róż; ładnie wypełnia przestrzenie na rabatach. Długo kwitnie. Dobrze rośnie na dość żyznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu.
Aconitum carmichaelii Arendsii - Tojad Carmichaela Arendsii
Tojad Carmichaela Arendsii to bylina z bulwiastymi korzeniami; liście dłoniaste, ciemnozielone, skórzaste, lśniące. Duże, lazurowo-niebieskie kwiaty z silnie wysklepionym hełmem. Odznacza się obfitym kwitnieniem i dość późną porą kwitnienia. Preferuje półcieniste stanowiska oraz umiarkowanie wilgotne i wilgotne, próchniczne gleby. Roślina silnie trująca, od wieków wykorzystywana w chińskiej medycynie. Kwiatostany nadają się do ścinania. Gatunek porasta zachodnie i centralne Chiny, do 2200 m n.p.m.; brzegi lasów, zarośla, trawiaste zbocza.
Aconitum napellus - Tojad najmocniejszy
Tojad to jedna z okazałych bylin do założeń w półcieniu i cieniu. Tojad nie znosi prażącego słońca. Długowieczna bylina – im dłużej rośnie tym obficiej kwitnie. Kwitnie w sierpniu-wrześniu dużymi ciemnofioletowymi kwiatami. Roślina trująca. Ludowa nazwa tojadu mocnego to „pantofelki Matki Boskiej” – od kształtu kwiatów.
Aconitum napellus Album - Tojad najmocniejszy
Tojad to okazała bylina do cienia i półcienia. Najlepiej czuje się w rozproszonym świetle, może być sadzony wśród drzew, na obrzeżach zakątków leśnych. Tojad w białym kolorze rozświetla cieniste miejsca ogrodów. Jest doskonałym towarzyszem dla innych cieniolubnych bylin: funki, rodgersji.
Acorus gramineus - Tatarak trawiasty
Miniaturowy tatarak, lubi żyzne wilgotne podłoża. Może być stosowany na obrzeża oczek wodnych, ale również jako roślina okrywowa na wilgotnych stanowiskach. Preferuje miejsca cieniste i półcienieste oraz żyzne, gliniaste gleby. Dobrze znosi słońce i półcień. Odmiany o liściach biało i żółto paskowaych.
Agastache aurantiaca - Kłosowiec pomarańczowy
Agastache aurantiaca pięknie pachnie, ziołowo – kwiatowym zapachem. Kolory kwiatów od bladoróżowych do intensywnie pomarańczowych. Rozrasta się w duże kępy, ale wymaga dobrego zabezpieczenia na zimę. Lubi ciepłe, słoneczne, zaciszne miejsca. Dobrze znosi gorące, upalne lata.
Agastache mexicana Blue, Green White - Kłosowiec meksykański
Agastache mexicana to okazała, intensywnie kwitnąca bylina. Ma kłosowate wysokie kwiatostany i piękny ziołowy zapach. Może być używana do suchych bukietów. Atrakcyjna dla pszczół. Preferuje słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotne podłoża. Kwitnie późnym latem. Na rabaty z wysokimi bylinami, ładnie wygląda wśród traw ozdobnych lub jako soliter.
Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa ma długie, rozgałęzione rozłogi, stosowana jest więc głównie jako roślina zadarniająca; szybko pokrywa powierzchnie zwartym kobiercem ozdobnych liści. W maju pojawiają się świeczkowate dekoracyjne kwiatostany – w różowym kolorze. Europa, północna Afryka, Azja Mniejsza, Iran; spotykana na łąkach, świetlistych zaroślach, iglastych lub liściastych lasach, na wilgotnych i żyznych glebach. W Polsce pospolita na całym obszarze.
Ajuga reptans Atropurpurea - Dąbrówka rozłogowa
Ajuga reptans to rozłogowa, niska bylina. ‚Atropurpurea’ to klasyczna, od dawna znana i sprawdzona odmiana – ma liście w ciemnobordowym kolorze i niebieskie kwiaty. Dobrze znosi półcień i cień, preferuje próchniczne gleby. Świetna bylina do zadarnień, zachowuje ulistnienie również zimą. Dąbrówka dość dobrze znosi deptanie, można ja więc również sadzić np. na ścieżce między kamiennymi płytkami.
Ajuga reptans Burgundy Glow - Dąbrówka rozłogowa
Ajuga reptans to rozłogowa, niska bylina. Jej odmiany mają liście w różnych kolorach – od ciemnobordowych np. Atropurpurea do wielokolorowch np. Burgundy Glow, Multicolor. Kwiaty w kolorze niebieskim lub czerwono -niebieskim. Dobrze znosi cień, przy czym odmiany pstrolistne lepiej jest jednak sadzić w półcieniu. Świetna bylina do zadarnień, zwłaszcza że zachowuje ulistnienie również zimą.