Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Campanula aucherii - Dzwonek Auchera
Niski, kępkowy dzwonek o dużych fioletowych kwiatach. Na słoneczne i półcieniste stanowiska. Do ogrodów skalnych, żwirowych.
Campanula carpatica Blue Clips - Dzwonek karpacki
Campanula carpatica – niska bylina o dużych dzwonkowatych kwiatach i drobnych listkach. Dorasta do 15-20 cm, nie jest ekspansywna, podstawowa bylina do ogródków skalnych, niekiedy stosowana na obwódki, wymaga słonecznego stanowiska; kwitnie obficie w czerwcu i lipcu. Łatwy w uprawie, jeden z najczęściej sadzonych w ogrodach skalnych i na rabatach bylinowych.
Campanula carpatica White Clips - Dzwonek karpacki
Campanula carpatica – niska bylina o dużych dzwonkowatych kwiatach i drobnych listkach. Dorasta do 15-20 cm, nie jest ekspansywna, podstawowa bylina do ogródków skalnych, niekiedy stosowana na obwódki, wymaga słonecznego stanowiska; kwitnie obficie w czerwcu i lipcu. Łatwy w uprawie, jeden z najczęściej sadzonych w ogrodach skalnych i na rabatach bylinowych.
Campanula cochleariifolia - Dzwonek drobny
Dzwonek drobny ma delikatny pokrój, rozrasta się w luźne kępki. Ładnie wygląda w zestawieniu z bylinami poduszkowymi. Sadzony głównie w ogrodach skalnych i alpinariach, dzięki rozłogom może pojawiać się w szczelinach, między kamieniami. Jego kwiatki charakterystycznie szeleszczą. Stosunkowo szybko zarasta większe powierzchnie.
Campanula cochleariifolia Alba - Dzwonek drobny
Odmiana dzwonka drobnego o białych kwiatach. Dzwonek o delikatnym pokroju, niewielki. Ładnie komponuje się z macierzanką, płomykiem szydlastym i innymi bylinami poduszkowymi. Rozrasta się za pomocą rozłogów w luźne kępki, ale nie jest uciążliwy ze względu na małe rozmiary. Stosunkowo szybko zarasta większe powierzchnie.
Campanula glomerata Alba - Dzwonek skupiony
Campanula glomerata nie jest wymagający co do gleby, preferuje odczyn obojętny lub zasadowy. Lubi słońce, ale zniesie również lekkie zacienienie. Ma sztywne łodygi i kwiaty zebrane w ciekawe gęste, główkowate kwiatostany. Bylina na rabaty, ładnie wygląda z innymi sielskimi kwiatami – z nachyłkiem, wiesiołkiem, krwawnikiem. Odmiana Alba ma kwiaty w czysto białym kolorze.
Campanula glomerata Superba Strain - Dzwonek skupiony
Campanula glomerata nie jest wymagający co do gleby, preferuje odczyn obojętny lub zasadowy. Lubi słońce, ale zniesie również lekkie zacienienie. Ma sztywne łodygi i kwiaty zebrane w ciekawe gęste, główkowate kwiatostany. Bylina na rabaty, ładnie wygląda z innymi sielskimi kwiatami – z nachyłkiem, wiesiołkiem, krwawnikiem.
Campanula latifolia spp. macrantha blue - Dzwonek szerokolistny
Dzwonek szerokolistny doskonale czuje się w widnych zaroślach, może być sadzony w leśnych partiach ogrodu. Wyrasta dość wysoko – do 80 cm, ma duże lejkowate kwiaty w fioletowym kolorze. Doskonale komponuje się z parzydłem leśnym, języczką przewalskiego, funkiami.
Campanula medium - Dzwonek ogrodowy
Campanula medium – dwuletni dzwonek, ale wart uwagi ze względu na kwiaty. Kwiatostan ma postać ogromnego szczytowego grona. Duże, dzwonkowate kwiaty zebrane są w szczytowe grona. Mogą być różowe, fioletowe, bądź białe. Pędy sztywne, rozgałęzione i szorstko owłosione. Dolne liście eliptyczne, o karbowanym lub piłkowanym brzegu, górne mniejsze, siedzące. Znakomicie wpisuje się w sielskie ogrody. Roślina miododajna. Stanowisko słoneczne. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jest to bardzo dekoracyjny gatunek rabatowy, wykorzystywany też jako kwiat cięty do dużych kompozycji. Dzwonki najlepiej czują się w miejscach słonecznych i osłoniętych, na glebach przepuszczalnych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych.
Campanula persicifolia Blue, Alba - Dzwonek brzoskwiniolistny
Campanula persicifolia – wysoki, dorastający nawet do 100 cm dzwonek brzoskwiniolisty. Jego kwiaty to charakterystyczne dzwonki zebrane w kilkukwiatowe grona. Znosi zacienienie, ale obficiej kwitnie w słońcu. Bylina na rabaty, do nasadzeń naturalistycznych.
Campanula portenschliagana - Dzwonek dalmatyński
Dzwonek dalmatyński jest niewymagającą byliną, dobrze znosi suche stanowiska. Niezastąpiony w obsadzaniu murków. Rozrasta się rozłogami, dzięki czemu szybko wypełnia szczeliny miedzy kamieniami, cegłami itp. Kwiaty w niebiesko-fioletowym kolorze.
Campanula poscharskyana - Dzwonek Poszarskiego
Dzwonek Poszarskiego ma długie płożące pędy, silnie się rozrasta. Kwiaty w lilafioletowym kolorze pojawiają się w czerwcu. Nadaje się do ogródków skalnych, ale ponieważ silnie przyrasta trzeba zapewnić mu dużo miejsca. Może być sadzony na murkach, w donicach.
Campanula punctata Rubrifolia - Dzwonek kropkowany
Campanula punctata – ma duże dzwonkowate kwiaty długości 5 cm. Może być sadzony na słonecznych rabatach, ale zniesie również półcień; bardzo ładnie wygląda na obrzeżach cienistych, leśnych zakątków, lubi żyzne podłoże.
Campanula pyramidalis - Dzwonek piramidalny
Dzwonek piramidalny wyrasta do 180 cm, może posłużyć do obsadzania pergol, płotów, parkanów. Duże niebieskie kwiaty pojawiają się w VI. Na słoneczne miejsca w ogrodzie.
Campanula takesimana - Dzwonek wspaniały
Dzwonek wspaniały zakwita latem dużymi kremowobiałymi kwiatami, niekiedy zabarwionymi na ciemnoróżowo. Może rosnąć w słońcu lub lekkim półcieniu, lubi żyzne, ale przepuszczalne podłoże.
Campanula takesimana Pink Octopus - Dzwonek wspaniały
Dzwonek wspaniały Pink Octopus o oryginalnych mocno powcinanych kwiatach. Tworzy rozłogi, dość silnie się rozrasta. Preferuje słoneczne stanowiska, ale dobrze również rośnie w półcieniu. Sadzony na obrzeżach rabat, w naturalistycznych ogrodach.
Centaurea dealbata - Chaber białawy
Chaber białawy dobrze znosi suche stanowiska. Kwiaty rozwijają się na wierzchołkach pędów; ma ząbkowane liście, co sprawia, że ciekawie wygląda poza okresem kwitnienia. Wiosną szybko wyrasta i ładnie zazielenia miejsca, w których rośnie.
Centaurea jacea - Chaber polny
Chaber polny – ciekawa bylina do tworzenia suchych łąk kwietnych. Niewymagający, lubi słoneczne stanowiska. Kwiaty o barwie lila-fioletowej. Roślina miododajna.
Centaurea macrocephala - Chaber wielkogłówkowy
Piękna, długowieczna, niepretensjonalna bylina do założeń naturalistycznych. Ładnie wygląda z krwawnikami, makami. Jest również sadzona jako soliter. Duża bylina, rośnie w okazałe kępy. Ma sztywne, grube łodygi i koszyczkowate złotożółte kwiaty. Lubi stanowisko słoneczne. Po kwitnieniu można przyciąć, albo zachować kwiatostany na suche bukiety.
Centaurea montana - Chaber górski
Centauera montana, bylina europejskich gór. Rozrasta się w szerokie kępy. Ma koszyczkowate kwiatostany. Chaber uważany jest za zwykły kwiat a tymczasem jego kwiatostan to małe dzieło sztuki. Ładnie wygląda w dużym nasadzeniu, jako wypełnienie rabat; stosowany jest również na łąkach kwietnych. Lubi słoneczne stanowiska. Po kwitnieniu należy bylinę przyciąć, szybko odbuduje ładną zieloną kępę, może również powtórzyć kwitnienie.