Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Gailardia aristata African Sunset - Gailardia oścista
Gailardia oścista o złoto-żółtych dużych kwiatach z pomarańczowym okółkiem, bardzo ciepła i słoneczna, długo kwitnie. Gailardie dość obficie się rozsiewają, co nie jest kłopotliwe w naturalistycznych założeniach, ale na rabatach należy je kontrolować. Gailardie nie są wymagające co do gleby, natomiast trzeba zapewnić im słoneczne stanowiska.
Gailardia aristata Arizona Red Shades - Gailardia oścista
Gailardia oścista Arizona Red Shades ma czerwone duże kwiaty, rośnie do wysokości 30 cm, wymaga słonecznego stanowiska. Gailardie dość obficie się rozsiewają, co nie jest kłopotliwe w naturalistycznych założeniach, ale na rabatach należy je kontrolować.
Gailardia aristata Burgunder - Gailardia oścista
Burgunder jest wysoką odmianą gailardii ościstej. Kwiaty w pięknym czerwonym kolorze. Podobnie jak Kobold ładna w dużym nasadzeniu, ale zdecydowanie łatwiejsza w kompozycjach. W towarzystwie ostnicy cieniutkiej jest niepowtarzalna. Długo kwitnie, ładnie wygląda również po przekwitnięciu, zdobią ją nasiona.
Gailardia aristata Kobold - Gailardia oścista
Gailardia aristata Kobold ma dwubarwne pomarańczowo-czerwone kwiaty. Dzięki jaskrawym kolorom ożywia nasadzenia, ale może również wprowadzić chaos na rabacie. Ładnie komponuje się z ciemnymi liśćmi żurawek, fioletowymi kwiatami dzwonków karpackich, trawami ozdobnymi i robi wrażenie sama w dużym założeniu. Jest krótkowieczną byliną, ale łatwo się rozsiewa. Można również przedłużyć jej trwałość przez radykalne cięcie pędów kwiatostanowych we wrześniu. Nie jest wymagająca, poza tym że musi rosnąć w słońcu.
Galium odoratum - Przytulia wonna
Naturalnie przytulia występuje w lasach liściastych Europy i Azji. Tworzy kobierce. Jest jedną z najlepszych roślin do zadarnień cienistych miejsc. Kwitnie obficie drobnymi kwiatami , zebranymi w luźne, szczytowe baldachy. Lubi próchniczne gleby. Dawniej była podstawowym składnikiem tradycyjnego majowego napoju, sporządzanego w wielu krajach Europy , dlatego często nazywana majową rośliną. Zawiera kumarynę – stąd jej intensywny zapach.
Gaultheria procumbens - Golteria pełzająca
Bardzo efektowna roślina okrywowa, ale wymaga żyznej, wilgotnej gleby. Ponieważ lubi kwaśne podłoże może być stosowana na podsadzenia wokół takich krzewów jak rododendrony i azalie. Ma skórzaste ciemnozielone liście. Kwitnie latem, jesienią pojawiają się czerwone jagody, które zdobią roślinę przez całą zimę.
Gentiana sino-ornata - Goryczka paskowana
Gentiana sino-ornata tworzy gęstą darń z płożącymi pędami. Lubi słoneczne, ale chłodne miejsca. Ma lazurowo-niebieskie kwiaty. Bardzo późno kwitnie. Ciekawie wygląda przed rozwinięciem – pączki kwiatowe są paskowane. Goryczka lubi lekko kwaśne podłoże- może być sadzona na wrzosowiskach.
Geranium endressii - Bodziszek Endressa
Bodziszek Enderssa stosowany jest najczęściej do zadarnień – nadaje się na miejsca słoneczne i półcieniste. Sadzony również jako wypełnienie rabat – pięknie wypełnia przestrzeń. To roślina drugiego planu, która wydobywa urodę gwiazd rabatowych. Niewymagająca, żywotna.
Geranium himalayense - Bodziszek himalajski
Bodziszek himalajski dobrze znosi słoneczne stanowiska. Zakwita bardzo dużymi niebieskimi kwiatami. Doskonały jako towarzysz irysów, liliowców czy traw ozdobnych. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Jak pozostałe bodziszki nie jest trudny w uprawie.
Geranium hybridum - Bodziszek ogrodowy
Bodziszek ogrodowy o intensywnie fioletowym kolorze kwiatów, dobrze rośnie w słońcu i w lekkim półcieniu. Sadzony na rabatach, może służyć również jako roślina okrywowa. Bodziszki należą do bardzo wdzięcznych bylin – są niewymagające w uprawie, ozdobne z liści i kwiatów, dość dobrze znoszą susze.
Geranium macrorrhizum - Bodziszek korzeniasty
Geranium macrorrhizum jest bardzo tolerancyjny co do stanowiska, rośnie dobrze w słońcu i cieniu. Kwitnie od maja do lipca; kulminacja kwitnienia – w maju. Tworzy bujne kępy. Nadaje się na rabaty jako wypełnienie między wyższymi roślinami i do zadarniania powierzchni. Jesienią jego liście przebarwiają się na czerwono. Jest częściowo zimozielony. Bodziszek korzeniasty ma charakterystyczny aromat; zapach jego liści odstrasza komary i ślimaki. Warto sadzić go razem z narażonymi na żarłoczność ślimaków funkiami, zwłaszcza że rośliny te mają podobne wymagania co do stanowisk i świetnie czują się w swoim towarzystwie.
Geranium Patricia to krzyżówka g. endressi i g. psilostemon wyhodowana przez Alana Bremnera. Spośród licznej grupy „pracowitych” bodziszków wyróżnia ją szczególnie długi okres kwitnienia; pierwsze kwiaty pojawiają już w końcówce maja i utrzymują się do końca sierpnia; kwiaty duże, purpurowe, z „podbitym” okiem i promieniującym fioletowo-czarnym żyłkowaniem. Preferuje umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne humusy, lecz na bardziej suchych i ubogich glebach również radzi sobie całkiem dobrze. Polecana do półcienia i na słońce; w cieniu rośnie bardzo dobrze lecz słabiej kwitnie. Odmiana otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, najważniejszą jest jednak znak jakości AGM (Award of Garden Merit) przyznany przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w 2005 roku.
Geranium phaeum Samobor - Bodziszek żałobny
Bodziszek żałobny dobrze znosi suchy cień nadaje się więc do naturalizowania w trawie i do leśnych ogrodów. Ma niezwykłe prawie czarne kwiaty. Ponieważ jednak właśnie z uwagi na kolor z daleko jest słabo widoczny, warto sadzić go z bylinami o jasnozielonych liściach lub kwiatach np. wilczomleczem migdałolistnym, żurawkami o cytrynowych liściach.
Geranium pratense Midnight Reiter - Bodziszek łąkowy
Bodziszek o głęboko wcinanych, klapowatych liściach. Kwiaty w żywo fioletowym kolorze ładnie kontrastują z purpurowonabiegłymi liśćmi. Kwitnie od końca maja do lipca. Bodziszek na rabaty, do nasadzeń naturalistycznych. Wymaga lekko nasłonecznionego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej gleby.
Geranium renardii Philippe Vapelle - Bodziszek Renarda
Bodziszek Renarda tworzy zwartą półkolistą kępę, ma bardzo ładny regularny pokrój, niestety wolno przyrasta, tym bardziej cenny w ogrodzie. Dobrze wygląda w donicach, nadaje się również do ogrodu skalnego. Wymaga nasłonecznienia i przepuszczalnej gleby.
Geranium richardsonii - Bodziszek Richardsona
Bodziszek o białych kwiatach, doskonały do białych ogrodów; niewymagający, znosi stanowiska słoneczne.
Geranium sanguineum - Bodziszek czerwony
Geranium sanguineum dorasta do 40 cm. Ładnie okrywa powierzchnie skarp, nadaje się do obsadzania słonecznych miejsc ogrodu naturalistycznego. Równie dobrze znosi półcień. Ładnie wygląda z wilczomleczem, żurawką. Kwiaty bodziszka czerwonego ukazują się od czerwca do sierpnia. Jesienią jego liście przebarwiają się na szkarłatno-czerwony kolor.
Geranium sanguineum Album - Bodziszek czerwony
Odmiana Album bodziszka czerwonego ma kwiaty w czystym białym kolorze. Dorasta do 40 cm. Ładnie okrywa powierzchnie skarp, nadaje się do obsadzania słonecznych miejsc ogrodu naturalistycznego. Równie dobrze znosi półcień. Ładnie wygląda z wilczomleczem, żurawką. Kwiaty bodziszka czerwonego ukazują się od czerwca do sierpnia. Jesienią jego liście przebarwiają się na szkarłatno-czerwony kolor.
Geranium sanguineum Compact - Bodziszek czerwony
Bodziszek czerwony ‚Compact’ dorasta do 20 cm i tworzy regularne zwarte kępki. Nadaje się do obsadzania słonecznych miejsc ogrodu naturalistycznego lub do ogródków skalnych, sadzi się go również na wykończeniu rabat. Dobrze znosi półcień. Ładnie wygląda z wilczomleczem, żurawką. Kwiaty bodziszka czerwonego ukazują się od czerwca do sierpnia. Jesienią jego liście przebarwiają się na szkarłatno-czerwony kolor.
Geranium x cantabrigense Biokovo - Bodziszek kantabryjski
Są takie byliny, o których -kiedy je posadzimy – możemy zapomnieć, a one będą trwale zdobiły ogród. To m.in. bodziszki. Niezawodne, niewymagające byliny. Doskonale nadają się do zadarnień, pięknie wyglądają w dużych łanach. Można je sadzić pod koronami drzew. Geranium cantabrigense dobrze rośnie w miejscu słonecznym, ale również lekko ocienionym, tworzy szerokie kępy o wysokości do 30 cm. Kwiaty rozwijają się od czerwca do września. Odmiana ‚Biokovo’ ma jasnoróżowe, prawie białe kwiaty.