Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Eryngium planum - Mikołajek płaskolistny
Mikołajka cenimy za jego niebieskie kwiatostany. Poza tym jest niewymagający, znosi suche i nasłonecznione stanowiska. Sprawdza się w naturalistycznych założeniach ogrodowych, ale również na rabatach razem z rudbekią, dzielżanem. Ładnie wygląda wśród traw. Uprawiany jest również na kwiat cięty do suchych bukietów.
Eupatorium fistulosum f. Albidum Ivory Towers - Sadziec dęty
Sadziec o białych okazałych kwiatostanach. Najlepiej czuje się na wilgotnych, ale dobrze nasłonecznionych stanowiskach. Ładnie komponuje się z trawami ozdobnymi.
Eupatorium maculatum - Sadziec plamisty
Eupatorium maculatum to duża, okazała bylina. Wyrasta nawet do dwóch metrów. Ma purpurowe koszyczki kwiatowe zebrane w gęste baldachogrona. Dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych, tworzy ładne kompozycje z krwawnicą, języczką, pełnikiem. Nasz rodzimy sadziec to Eupatorium cannabinum Sadziec konopiasty. Jest mniej okazały, ale równie ładny.
Eupatorium maculatum Gateway - Sadziec plamisty
Eupatorium maculatum to okazała bylina. ‚Gateway’ ma duże kwiatostany, ale nie rośnie wysoko – dorasta do 120 cm wysokości. Dobrze czuje się w pobliżu zbiorników wodnych, tworzy ładne kompozycje z krwawnicą, języczką, pełnikiem.
Eupatorium maculatum Riesenschrim - Sadziec plamisty
Odmiana sadźca o wyjątkowo okazałych kwiatostanach i intensywnym purpurowym kolorze kwiatów. Niezastąpiony na jesiennych rabatach.
Euphorbia myrsinites - Wilczomlecz mirtowaty
Kwitnie żółtymi niepozornymi kwiatkami, a to co uważamy za kwiat wilczomlecza to przykwiatki, które otaczają właściwy mały kwiatek, ma pokładające się pędy, wygląda nieco egzotycznie, jest przybyszem z krajów basenu Morza Sródziemnego, ale wyjątkowo dobrze zaaklimatyzował się w naszych warunkach; bardzo dobrze prezentuje się na skarpach oraz obrzeżach ścieżek. Starsze egzemplarze gubią liście w dolnych partiach pędu, ale można to zamaskować nisko rosnącymi roślinami towarzyszącymi.
Euphorbia polychroma - Wilczomlecz pstry
Euphorbia polychroma tworzy regularne kępy. Rośnie do 40 cm. Szybko cieszy kwiatami, które pojawiają się w kwietniu. Ma barwne podkwiatki. Wszystko w świeżym żółtozielonym kolorze. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska, dobrze rośnie na skarpach. Jest niezawodny w uprawie. Jesienią ma drugą odsłonę – liście ładnie przebarwiają się na kolor bordowo-czerwony.
Filipendula rubra Venusta - Wiązówka czerwona
Filipendula rubra to zjawiskowa bylina. Ma różowe kwiaty zebrane w duże baldachowate wiechy, wyglądają jak wata cukrowa; w stanie naturalnym rośnie na wilgotnych łąkach, dlatego też w ogrodach powinno się ją sadzić np. nad brzegami zbiorników wodnych, może rosnąć w pełnym słońcu, ale konieczne jest zapewnienie jej wilgotnego podłoża.
Filipendula ulmaria - Wiązówka błotna
Piękna rodzima bylina. Naturalnie występuje na wilgotnych łąkach, nad brzegami wód. Zakwita obficie kremowobiałymi pachnącymi kwiatami. Ładna również poza okresem kwitnienia, dzięki ciekawym liściom. Nie jest wymagająca, ale posadzona w słońcu musimy mieć zapewnione wilgotne podłoże. Warto wprowadzać ją nad brzegi zbiorników wodnych razem z krwawnicami, pełnikami. W ogrodach uprawiana również odmiana Variegata , która ma liście z żółtą plamą wzdłuż głównego nerwu liścia.
Fragaria vesca Alexandria - Poziomka pospolita
Fragaria jest wdzięczną byliną okrywową, zadarniająca. Nie jest wymagająca, szybko rozrasta się zarówno w słońcu jak i w półcieniu. Kwitnie białymi kwiatami, owocuje smacznymi, pachnącymi owocami przez cały sezon. Dodawana jest do mieszanek ziołowych – herbat ziołowych.
Fragaria x ananassa Lipstick - Poziomka ananasowa
Poziomka truskawka / poziomka ananasowa – wdzięczna bylina okrywowa. Szybko przyrasta, ładnie wygląda cały sezon. Kwitnienie rozpoczyna już w kwietniu, karminowe duże kwiatki ukazują się całe lato. Równocześnie owocuje, choć niezbyt obficie. Owoce większe od owoców poziomki ogrodowej, mniej słodkie, ale smaczne. Lubi stanowisko słoneczne. Zniesie również lekkie zacienienie.
Gailardia aristata African Sunset - Gailardia oścista
Gailardia oścista o złoto-żółtych dużych kwiatach z pomarańczowym okółkiem, bardzo ciepła i słoneczna, długo kwitnie. Gailardie dość obficie się rozsiewają, co nie jest kłopotliwe w naturalistycznych założeniach, ale na rabatach należy je kontrolować. Gailardie nie są wymagające co do gleby, natomiast trzeba zapewnić im słoneczne stanowiska.
Gailardia aristata Arizona Red Shades - Gailardia oścista
Gailardia oścista Arizona Red Shades ma czerwone duże kwiaty, rośnie do wysokości 30 cm, wymaga słonecznego stanowiska. Gailardie dość obficie się rozsiewają, co nie jest kłopotliwe w naturalistycznych założeniach, ale na rabatach należy je kontrolować.
Gailardia aristata Burgunder - Gailardia oścista
Burgunder jest wysoką odmianą gailardii ościstej. Kwiaty w pięknym czerwonym kolorze. Podobnie jak Kobold ładna w dużym nasadzeniu, ale zdecydowanie łatwiejsza w kompozycjach. W towarzystwie ostnicy cieniutkiej jest niepowtarzalna. Długo kwitnie, ładnie wygląda również po przekwitnięciu, zdobią ją nasiona.
Gailardia aristata Kobold - Gailardia oścista
Gailardia aristata Kobold ma dwubarwne pomarańczowo-czerwone kwiaty. Dzięki jaskrawym kolorom ożywia nasadzenia, ale może również wprowadzić chaos na rabacie. Ładnie komponuje się z ciemnymi liśćmi żurawek, fioletowymi kwiatami dzwonków karpackich, trawami ozdobnymi i robi wrażenie sama w dużym założeniu. Jest krótkowieczną byliną, ale łatwo się rozsiewa. Można również przedłużyć jej trwałość przez radykalne cięcie pędów kwiatostanowych we wrześniu. Nie jest wymagająca, poza tym że musi rosnąć w słońcu.
Galium odoratum - Przytulia wonna
Naturalnie przytulia występuje w lasach liściastych Europy i Azji. Tworzy kobierce. Jest jedną z najlepszych roślin do zadarnień cienistych miejsc. Kwitnie obficie drobnymi kwiatami , zebranymi w luźne, szczytowe baldachy. Lubi próchniczne gleby. Dawniej była podstawowym składnikiem tradycyjnego majowego napoju, sporządzanego w wielu krajach Europy , dlatego często nazywana majową rośliną. Zawiera kumarynę – stąd jej intensywny zapach.
Gaultheria procumbens - Golteria pełzająca
Bardzo efektowna roślina okrywowa, ale wymaga żyznej, wilgotnej gleby. Ponieważ lubi kwaśne podłoże może być stosowana na podsadzenia wokół takich krzewów jak rododendrony i azalie. Ma skórzaste ciemnozielone liście. Kwitnie latem, jesienią pojawiają się czerwone jagody, które zdobią roślinę przez całą zimę.
Gentiana sino-ornata - Goryczka paskowana
Gentiana sino-ornata tworzy gęstą darń z płożącymi pędami. Lubi słoneczne, ale chłodne miejsca. Ma lazurowo-niebieskie kwiaty. Bardzo późno kwitnie. Ciekawie wygląda przed rozwinięciem – pączki kwiatowe są paskowane. Goryczka lubi lekko kwaśne podłoże- może być sadzona na wrzosowiskach.
Geranium endressii - Bodziszek Endressa
Bodziszek Enderssa stosowany jest najczęściej do zadarnień – nadaje się na miejsca słoneczne i półcieniste. Sadzony również jako wypełnienie rabat – pięknie wypełnia przestrzeń. To roślina drugiego planu, która wydobywa urodę gwiazd rabatowych. Niewymagająca, żywotna.
Geranium himalayense - Bodziszek himalajski
Bodziszek himalajski dobrze znosi słoneczne stanowiska. Zakwita bardzo dużymi niebieskimi kwiatami. Doskonały jako towarzysz irysów, liliowców czy traw ozdobnych. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Jak pozostałe bodziszki nie jest trudny w uprawie.