Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Gypsophila paniculata - Łyszczec wiechowaty
Gypsophila paniculata może być sadzona na rabatach, przy schodach itp. Jest delikatną w wyglądzie rośliną, dlatego stanowi wspaniałe towarzystwo dla róż i okazałych bylin. Może być również sadzona na wrzosowiskach. Ma drobne kwiaty i kulisty pokrój. Lubi stanowisko słoneczne. Odmiany o pełnych kwiatach świetnie nadają się na suche bukiety.
Gypsophila repens Rosea - Łyszczec rozesłany
Gypophila repens jest łatwą w uprawie byliną, nie jest wymagająca. Sadzona jest w ogródkach skalnych, ale równie dobrze może zadarniać nasłonecznione powierzchnie. Ładnie wygląda w pojemnikach. Długo kwitnie. Rosea ma drobne różowe kwiatki.
Gypsophila repens White Angel - Łyszczec rozesłany
Gypophila repens jest łatwą w uprawie byliną, nie jest wymagająca. Sadzona jest w ogródkach skalnych, ale równie dobrze może zadarniać nasłonecznione powierzchnie. Ładnie wygląda w pojemnikach. Długo kwitnie. White Angel ma drobne białe kwiatki.
Helenium amarum Dakota Gold - Dzielżan
Niski dzielżan, kwitnie od maja do sierpnia. Kwiaty w ładnym złotożółtym kolorze. Doskonale nadaje się na przód rabaty, na obwódki. Łatwo się wysiewa.
Helenium hoopesii - Dzielżan Hoopesa
Helenium hoopesii – mniej znany od dzielżanów jesiennych i mniej rozpowszechniony w ogrodach a wart uwagi. Kwitnie wczesnym latem żółto-pomarańczowymi dużymi kwiatami, ma długie lancetowate liście, dzięki czemu ładnie wygląda również poza kwitnieniem. Nadaje się na rabaty z bylin wysokich i do założeń naturalistycznych.
Helenium hybridum Helena Red - Dzielżan ogrodowy
Jedna z piękniejszych bylin późnego lata i jesieni. Wyrasta do metra wysokości. Niezastąpiona w kompozycjach z trawami ozdobnymi. Dzielżany warto uszczykiwać we wczesnej fazie wzrostu, dzięki temu rozkrzewią się, będą nieco niższe i później zakwitną. Są dość żarłoczne, trzeba pamiętać o nawożeniu. Lubią żyzne podłoże i słoneczne stanowisko. Helena Red ma kwiaty w pięknym czerwono-bordowym kolorze.
Helenium hybridum Helena Yellow - Dzielżan ogrodowy
Jedna z piękniejszych bylin późnego lata i jesieni. Wyrasta do metra wysokości. Niezastąpiona w kompozycjach z trawami ozdobnymi. Dzielżany warto uszczykiwać we wczesnej fazie wzrostu, dzięki temu rozkrzewią się, będą nieco niższe i później zakwitną. Są dość żarłoczne, trzeba pamiętać o nawożeniu. Lubią żyzne podłoże i słoneczne stanowisko.
Helenium hybridum Mardi Gras - Dzielżan ogrodowy
Dzielżan jesienny o ceglasto- pomarańczowych dużych kwiatach. ‚Mardi Gras’ bardzo długo kwitnie – kwiaty pojawiają się od czerwca do września, nie rośnie wysoki – dorasta do 60 cm. Niezastąpiona bylina lata i jesieni. Doskonały do nasadzeń z trawami ozdobnymi. Preferuje słoneczne miejsca, żyzne i umiarkowanie wilgotne podłoże. Kwiatostany można ścinać na bukiety.
Helenium hybridum Moerheim Beauty - Dzielżan ogrodowy
Dzielżan Moerheim Beauty jest wczesną odmianą i zdobi rabaty już w lipcu czerwono- bordowymi kwiatami. Bylina na rabaty i do ogrodów naturalistycznych. Dzielżany sadzi się na rabatach z wysokimi bylinami: płomykami wiechowatymi, nawłocią, jesiennymi astrami i trawami ozdobnymi. Zdobią ogród do późnej jesieni. Kwiaty dzielżanów są miododajne.
Helenium hybridum Rubinzwerg - Dzielżan ogrodowy
Odmiana dzielżana o ciemnoczerwonych kwiatach średnicy do 5 cm. Jedna z piękniejszych bylin późnego lata i jesieni. Niezastąpiona w kompozycjach z trawami ozdobnymi. Dzielżany warto uszczykiwać we wczesnej fazie wzrostu, dzięki temu rozkrzewią się, będą nieco niższe i później zakwitną. Są dość żarłoczne, trzeba pamiętać o nawożeniu. Lubią żyzne podłoże i słoneczne stanowisko. Są miododajne.
Helenium hybridum Salsa - Dzielżan ogrodowy
Dzielżan Salsa to bylina o ciemnoczerwonych kwiatostanach, barwy bardziej jednolitej w porównaniu z siostrzaną ‚Siestą'; zwartym pokroju, silnie krzewiąca się od podstawy, a więc przydatna także do uprawy w doniczkach; obficie kwitnąca na jednym poziomie i niezawiązująca nasion. Dzielżany wymagają gleby żyznej, miejsca słonecznego, niezbyt suchego. Szybko wyczerpują glebę ze składników pokarmowych, dlatego muszą być przesadzane po paru latach. Kwiaty miododajne.
Helenium hybridum Siesta - Dzielżan ogrodowy
Dzielżan Siesta to bylina o czerwonych kwiatostanach, zwartym pokroju, silnie krzewiąca się od podstawy, a więc przydatna także do uprawy w doniczkach; obficie kwitnąca na jednym poziomie i niezawiązująca nasion. Dzielżany wymagają gleby żyznej, miejsca słonecznego, niezbyt suchego. Szybko wyczerpują glebę ze składników pokarmowych, dlatego muszą być przesadzane po paru latach. Kwiaty miododajne.
Helianthemum hybridum - Posłonek ogrodowy
Posłonki obficie kwitną i choć każdy kwiat trwa tyko jeden dzień, jest ich taka masa, że prawie całkowicie zasłaniają liście. Lubią słoneczne stanowiska, dość dobrze znoszą susze. Mogą służyć do okrywania niewielkich powierzchni, do obsadzania przestrzeni miedzy kamieniami, płytami na tarasach. Po kwitnieniu warto posłonki przyciąć – zabieg wzmacnia roślinę, czasami jesienią powtórnie pojawią się kwiaty. W razie uszkodzeń mrozowych zimą, również zalecane jest silne cięcie.
Helianthemum hybridum Amabile Plenum - Posłonek ogrodowy
Posłonki obficie kwitną i choć każdy kwiat trwa tyko jeden dzień, jest ich taka masa, że prawie całkowicie zasłaniają liście. Lubią słoneczne stanowiska, dość dobrze znoszą susze. Mogą służyć do okrywania niewielkich powierzchni, do obsadzania przestrzeni miedzy kamieniami, płytami na tarasach. Po kwitnieniu warto posłonki przyciąć – zabieg wzmacnia roślinę, czasami jesienią powtórnie pojawią się kwiaty. W razie uszkodzeń mrozowych zimą, również zalecane jest silne cięcie. Odmiana ‘Amabile Plenum’ ma półpełne czerwone kwiaty.
Helianthus decapetalus Meteor - Słonecznik dziesięciopłatkowy
Słonecznik dziesięciopłatkowy tworzy duże okazałe kępy. Jest doskonałą alternatywą dla słonecznika jednorocznego. Zdobi rabaty od lata do jesieni. Kwiaty są atrakcyjne dla motyli. Dobrze rośnie w słońcu, warto zadbać o wilgotne podłoże, unikniemy rozwojowi mączniaka na roślinie.
Helianthus Happy Days - Słonecznik
Słonecznik Happy Days ma pełne i półpełne żółte kwiaty; doskonały na kwiat cięty; preferuje stanowisko słoneczne, urodzajne, utrzymujące wilgoć podłoże; kompaktowy, zwarty pokrój.
Helianthus salicifolius - Słonecznik wierzbolistny
Piękna architektoniczna bylina, soliter, ale również doskonale nadaje się na zielony parawan. Kwitnie drobnymi żółtymi kwiatami, ale nie zawsze zdąży rozwinąć kwiaty – kwitnie w X. Nie jest to jednak problem, ponieważ nie kwiaty są jego ozdobą. To okazała bylina o gęsto ulistnionych łodygach i wierzbopodonych liściach. Lubi słoneczne, suche stanowiska.
Helichrysum italicum - Kocanki włoskie
Helichrysum italicum to roślina o ładnie wysrebrzonych pędach. Latem na wierzchołkach pędów pojawiają się małe, żółte koszyczki kwiatowe, zebrane po kilkanaście w kwiatostanach. Kwiaty warto wcześnie usuwać, aby roślina zachowała zwarty pokrój. Kocanki bardzo dobrze znoszą cięcie. Mogą być formowane w niskie żywopłoty np.w ogrodach o układzie geometrycznym. Dobrze wyglądają w pojemnikach stojących i zawieszanych, a także w gruncie. Pochodzą z południowej Europy. Pędy tej krzewinki są silnie rozgałęzione, gęsto rozmieszczonymi równowąskimi liśćmi, o długości 6-7 cm, pokrytymi gęstym, białym kutnerem. W ogrodzie najlepiej rosną w miejscach ciepłych i słonecznych. Nie mają wysokich wymagań w stosunku do podłoża, jednak nie lubią gleb zbyt ciężkich i zlewnych. Liście zawierają olejki eteryczne o charakterystycznym zapachu curry.
Heliopsis helianthoides - Słoneczniczek szorstki
Heliopsis heliantoides wysoka bylina rabatowa. Lubi żyzne gleby i słoneczne stanowisko. Choć dla intensywnego kwitnienia należy go co 3-4 lata podzielić i zasilić kompostem, w gruncie rzeczy nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych a jest wyjątkowo dekoracyjny. Jego kwiatostany nadają się do cięcia, długo utrzymują się w wazonie.
Heliopsis helianthoides Asahi - Słoneczniczek zwyczajny odm. szorstka
Słoneczniczek Asahi ma koszyczki pełne, miodowożółte, utworzone z licznych, brzeżnych kwiatów. Bylina z rodziny astrowatych; posiada naprzeciwległe, jajowate lub lancetowate liście. Preferuje słoneczne stanowiska. Cenna bylina na rabaty bylinowe i do ogrodów naturalistycznych. Kwiatostany nadają się do ścinania. Gatunek występuje w Ameryce Północnej (Ontario do Florydy i Missisipi), Meksyk; skaliste, świetliste lasy, zarośla, prerie, przydroża.