Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Piwonia Red Charm to mieszaniec międzygatunkowy P. lactiflora i P. officinalis; kwiaty bardzo duże, do 200 mm średnicy, pełne, ciemnoczerwone, lśniące, zewnętrzne płatki szerokie, rozpostarte, wewnętrzne płatki bardzo liczne, węższe, pofałdowane, skupione w duży pompon. Wymaga przepuszczalnego, umiarkowanie zasobnego, głęboko uprawionego podłoża o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym; odpowiednie są umiarkowanie wilgotne, stosunkowo luźne, piaszczysto-gliniaste gleby o niezbyt wysokim poziomie wody gruntowej. Bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie.
Paeonia lactiflora Buckeye Bell - Piwonia chińska
Piwonia chińska jest jedną z bardziej pożądanych bylin ogrodowych. Odmiany różnią się kolorami-od białego przez jasnoróżowy do purpurowego. Piwonie niestety rosną bardzo powoli. Potrzebują kilku lat, aby się ładnie rozrosnąć i obficie zakwitnąć, ale są długowieczne. W starych ogrodach często spotyka się duże kępy tej rośliny. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną.
Paeonia lactiflora Felix Crousse - Piwonia chińska
Piwonia Felix Crousse wyrasta do 80 cm, rośnie silnie. Kwiaty duże w pięknym karminowoczerwonym kolorze, wonne, płatki korony na brzegu niekiedy z perłowym połyskiem. Bardzo obficie kwitnie. Piwonie są roślinami mało kłopotliwymi w uprawie. Wystarczające są dla nich przeciętne, umiarkowanie wilgotne gleby, przy czym rośliny tolerują okresy letniej suszy. Stosunkowo rzadko, w porównaniu z innymi bylinami, są atakowane przez szkodniki i choroby. Występowanie gatunku – Mongolia, Rosja (Daleki Wschód, Syberia), Chiny, Korea, Japonia, 400-2300 m n.p.m.; dąbrowy, okrajki, trawiaste zarośla, łąki, stepy.
Paeonia lactiflora General MacMahon - Piwonia chińska
Piwonia General MacMahon ma kwiaty liczne, pełne, wiśniowo-różowe, wonne. Piwonie stosuje się do obsadzania rabat bylinowych lub zakładania grup roślinnych. Są doskonałymi towarzyszami roślin, które kwitną przed nimi lub po nich, na przykład liliowców, kosaćców, astrów, czosnków czy innych roślin cebulowych. Są roślinami mało kłopotliwymi w uprawie. Wystarczające są dla nich przeciętne, umiarkowanie wilgotne gleby, przy czym rośliny tolerują okresy letniej suszy. Stosunkowo rzadko, w porównaniu z innymi bylinami, są atakowane przez szkodniki i choroby.
Paeonia lactiflora Karl Rosenfield - Piwonia chińska
Piwonia chińska jest jedną z bardziej pożądanych bylin ogrodowych. Odmiany różnią się kolorami-od białego przez jasnoróżowy do purpurowego. Piwonie niestety rosną bardzo powoli. Potrzebują kilku lat, aby się ładnie rozrosnąć i obficie zakwitnąć, ale są długowieczne. W starych ogrodach często spotyka się duże kępy tej rośliny. Choć jak większość bylin piwonia również wymaga odmładzania. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną. Karl Rosenfield silnie rośnie, wyrasta do 100 cm. Ma ciemnoróżowe półpełne kwiaty.
Paeonia lactiflora Madame Gaudichau - Piwonia chińska
Piwonia Madame Gaudichau – kwiaty lśniące, karmazynowo-czerwone. Wymaga miejsc dobrze oświetlonych, gleby próchnicznej o kwaśnym odczynie. Piękna jako soliter ale również doskonała do kompozycji rabatowych. Jedna z długowiecznych bylin. Występowanie gatunku – Mongolia, Rosja (Daleki Wschód, Syberia), Chiny, Korea, Japonia, 400-2300 m n.p.m.; dąbrowy, okrajki, trawiaste zarośla, łąki, stepy.
Paeonia lactiflora Red Magic - Piwonia chińska
Piwonia chińska jest jedną z bardziej pożądanych bylin ogrodowych. Odmiany różnią się kolorami-od białego przez jasnoróżowy do purpurowego. Piwonie niestety rosną bardzo powoli. Potrzebują kilku lat, aby się ładnie rozrosnąć i obficie zakwitnąć, ale są długowieczne. W starych ogrodach często spotyka się duże kępy tej rośliny. Choć jak większość bylin piwonia również wymaga odmładzania. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną. Piwonia Red Magic ma pełne bordowe kwiaty.
Paeonia lactiflora Sarah Bernhardt - Piwonia chińska
Piwonia Sarah Bernhardt ma kwiaty liczne, pełne, różowe, pachnące, wewnętrzne płatki niekiedy czerwono obrzeżone. Wymaga przepuszczalnego, umiarkowanie zasobnego, głęboko uprawionego podłoża o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym; odpowiednie są umiarkowanie wilgotne, stosunkowo luźne, piaszczysto-gliniaste gleby o niezbyt wysokim poziomie wody gruntowej. Bardzo dobrze reaguje na ściółkowanie. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną.
Paeonia lactiflora Shirley Temple - Piwonia chińska
Piwonia Shirley Temple powstała ze skrzyżowania P. ‚Festiva Maxima’ x P. ‚Mme Edouard Doriat’. Kwiaty pachnące, około 180-200 mm średnicy, pęłne, zwykle białe, tylko sporadycznie mogą się pojawić zaróżowienia płatków. Wymaga miejsc dobrze oświetlonych, gleby próchnicznej o lekko kwaśnym odczynie; odpowiednie są umiarkowanie wilgotne, stosunkowo luźne, piaszczysto-gliniaste gleby. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną.
Paeonia lactiflora Sorbet - Piwonia chińska
Piwonia chińska jest jedną z bardziej pożądanych bylin ogrodowych. Odmiany różnią się kolorami-od białego przez jasnoróżowy do purpurowego. Piwonie niestety rosną bardzo powoli. Potrzebują kilku lat, aby się ładnie rozrosnąć i obficie zakwitnąć, ale są długowieczne. W starych ogrodach często spotyka się duże kępy tej rośliny. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną.
Paeonia officinalis Alba Plena - Piwonia lekarska
Piwonia lekarska Alba Plena ma kwiaty pełne, białe, 90-150 mm szer.; łodygi nagie, rzadko skąpo owłosione; liście duże, podwójnie trójlistkowe. Preferuje słoneczne stanowiska oraz umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne gleby. Atrakcyjna jako soliter i wysadzona w grupie. Kwiaty nadają się do ścinania. Gatunek występuje w południowej Europie, Azji Mniejszej, po piętro alpejskie; świetliste lasy liściaste, alpejskie traworośla. Roślina lecznicza i trująca. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się korzenie, nasiona i kwiaty, zawierające glikozyd peonidynę. Nasiona piwonii lekarskiej używano jako przyprawy. Z korzeni sporządzano nalewkę, zalecaną przy chorobach wątroby.
Paeonia officinalis Rubra Plena - Piwonia lekarska
Piwonia lekarska Rubra Plena ma kwiaty czerwone, pełne, 90-150 mm śred.; łodygi nagie, rzadko skąpo owłosione; liście duże, podwójnie trójlistkowe. Preferuje słoneczne stanowiska oraz umiarkowanie wilgotne, przepuszczalne gleby. Atrakcyjna jako soliter i wysadzona w grupie. Kwiaty nadają się do ścinania. Gatunek występuje w południowej Europie, Azji Mniejszej, po piętro alpejskie; świetliste lasy liściaste, alpejskie traworośla. Roślina lecznicza i trująca. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się korzenie, nasiona i kwiaty, zawierające glikozyd peonidynę. Nasiona piwonii lekarskiej używano jako przyprawy. Z korzeni sporządzano nalewkę, zalecaną przy chorobach wątroby.
Phlox subulata w odmianach - Płomyk szydlasty
Phlox subulata głównie sadzony jest w ogrodach skalnych lub stosowany do barwnych dywanowych nasadzeń, tworzy gęstą zbitą darń. Wiosenna bylina piątki skalnej. Kwiaty ogrodowych odmian w dużej gamie barw; obficie kwitnie.
Phlox amoena - Płomyk wdzięczny
Płomyk do wiosennych ogródków, często sadzony w skalnych ogrodach. Zakwita różowo-fioletowym kwiatkiem. Jest niski, ale ma wzniesiony pokrój.
Phlox paniculata Adessa Pink Eye - Płomyk wiechowaty
Płomyk (Floks) wiechowaty jest królem sielskich ogrodów. Jest otoczony uwielbieniem, bo to kwiat z babcinego ogrodu. Zachwyca nie tylko na rabacie, ale również w wazonie. Jego kwiaty pięknie pachną. Wbrew pozorom jest jednak dość wymagający, lubi żyzną, wilgotną glebę i ściółkowanie materiałami organicznymi, kompostem. Źle znosi południowe intensywne słońce. Płomyk wiechowaty ‚Adessa Pink Eye’ wyrasta do 50 cm. Zakwita różowymi kwiatami z ciemnoróżowym oczkiem; ma zwarty pokrój i zdrowe, ciemnozielone liście.
Phlox paniculata Adessa Pink Star - Płomyk wiechowaty
Płomyk (Floks) wiechowaty jest królem sielskich ogrodów. Jest otoczony uwielbieniem, bo to kwiat z babcinego ogrodu. Zachwyca nie tylko na rabacie, ale również w wazonie. Jego kwiaty pięknie pachną. Wbrew pozorom jest jednak dość wymagający, lubi żyzną, wilgotną glebę i ściółkowanie materiałami organicznymi, kompostem. Źle znosi południowe intensywne słońce. Płomyk ‚Adessa Pink Star’ to niska odmiana płomyka wiechowatego. Dorasta do 50 cm, ma zwarty, kompaktowy pokrój. Adessa Pink Star ma kwiaty w bladoróżowym kolorze z karminowym oczkiem.
Phlox paniculata Blue Paradise - Płomyk wiechowaty
Jeżeli malwa rożowa jest królową wiejskich ogrodów to Phlox paniculata czyli płomyk wiechowaty jest ich królem. Jest otoczony uwielbieniem, bo to kwiat z babcinego ogrodu. Zachwyca nie tylko na rabacie, ale również w wazonie. Jego kwiaty pięknie pachną. Wbrew pozorom jest jednak dość wymagający, lubi żyzną, wilgotną glebę, źle znosi południowe intensywne słońce. ‚Blue Paradise’ to jedna z odmian płomyka wiechowatego o prawie niebieskim kolorze- obok odmiany Blue Boy i Amethyst, które mienią się kolorami fioletu, lila i niebieskiego. Lubi słoneczne miejsca i żyzne podłoża, dobrze znosi lekki półcień.
Phlox paniculata Bright Eyes - Płomyk wiechowaty
Jeżeli Alcea rosea jest królową wiejskich ogrodów to Phlox paniculata czyli płomyk wiechowaty jest ich królem. Jest otoczony uwielbieniem, bo to kwiat z babcinego ogrodu. Zachwyca nie tylko na rabacie, ale również w wazonie. Jego kwiaty pięknie pachną. Wbrew pozorom jest jednak dość wymagający, lubi żyzną, wilgotną glebę, źle znosi południowe intensywne słońce.
Phlox paniculata Eva Foerster - Płomyk wiechowaty
Jeżeli Alcea rosea jest królową wiejskich ogrodów to Phlox paniculata czyli płomyk wiechowaty jest ich królem. Jest otoczony uwielbieniem, bo to kwiat z babcinego ogrodu. Zachwyca nie tylko na rabacie, ale również w wazonie. Jego kwiaty pięknie pachną. Wbrew pozorom jest jednak dość wymagający, lubi żyzną, wilgotną glebę, źle znosi południowe intensywne słońce.
Phlox paniculata Fondant Fancy - Płomyk wiechowaty
Płomyk wiechowaty Fondant Fancy