Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Lychnis coronaria Atrosanguinea - Firletka kwiecista
Firletka kwiecista zakwita masą kwiatów, długo kwitnie. Cała roślina pokryta jest szarobiałym kutnerem. Nie jest długowieczna, ale łatwo się rozsiewa i pozostaje w ogrodzie. Doskonała na łąki kwietne. Ma purpurowy kwiat.
Lychnis flos-cuculi - Firletka poszarpana
Doskonała firletka na wilgotne łąki kwietne. Masa różowych kwiatów. Preferuje słoneczne miejsca, ale nie za suche. Powinna być sadzona w dużych grupach.
Lychnis viscaria Plena - Firletka lepka
Firletka to krajowa bylina. Ma kwiaty w wyrazistym purpurowoczerwonym kolorze. Sadzona jest w ogrodach naturalistycznych, wrzosowiskowych. Odmiana ‚Plena’ ma pełne kwiaty i raczej powinna być wprowadzana na rabaty kwietne, nie do ogrodów naturalistycznych.
Lysimachia ciliata Firecracker - Tojeść orzęsiona
Lysimachia ciliata Firecracker ma ciemnopurpurowe liście, z którymi ładnie kontrastują żółte kwiaty. Rozrasta się podziemnymi rozłogami. Wymaga żyznej, wilgotnej gleby. Nadaje się na niskie żywopłoty, ładnie wygląda przy jasnych płotach, ciekawie w sąsiedztwie roślin o czerwonych kwiatach. Młode pędy tej tojeści stanowią znakomite towarzystwo dla np. żółtych tulipanów.
Lysimachia clethroides - Tojeść orszelinowata
Piękna bylina. Wyrasta do 80 cm, ma charakterystycznie przegięte w połowie pod kątem prostym kwiatostany. Nie jest wymagająca, ale nie zniesie suchych stanowisk. Doskonała na łąki kwietne, ale również rabaty. Można wprowadzać do półcienistych miejsc w ogrodzie.
Lysimachia nummularia Aurea - Tojeść rozesłana
Żółtozielone liście tej okrywowej tojeści szybko wypełniają przestrzeń i są ładnym tłem dla innych roślin. Dobrze komponują się z innymi okrywowymi bylinami o podobnej żywotności np. z dąbrówkami zwłaszcza z odmianami o ciemnych purpurowych liściach, z brązowymi akcentami. Tojeść może być uprawiana również w wiszących pojemnikach. Kwitnie żółtymi drobnymi kwiatami.
Lysimachia punctata - Tojeść kropkowana
Lysymachia punctata kwitnie żółtymi kwiatami, ma bogato ulistnione pędy. Jest dość ekspansywna, ale można ją ograniczyć. Jest niewymagająca i długowieczna. Dobrze znosi zarówno stanowiska słoneczne, jak i półcieniste. Co kilka lat należy roślinę odmłodzić. Ciekawie wygląda w szpalerach, co można wykorzystać w nasadzeniach miejskich. Pięknie ożywia zielone ściany z roślin iglastych np. posadzona wzdłuż żywopłotu z żywotników.
Lysimachia punctata Aleksander - Tojeść kropkowana
Odmiana tojeści kropkowanej „Aleksander” ma liście z kremowobiałym obrzeżeniem, kwiaty również żółte. Sadzona jest na rabatach, ale jak wszystkie rośliny z białobrzeżonymi i zółtobrzeżonymi liśćmi wymaga starannie dobranego towarzystwa. Lubi stanowiska słoneczne.
Lysimachia vulgaris - Tojeść pospolita
Tojeść pospolita dorasta do 100 cm wysokości. Kwiatostan w postaci wiechy ze złotożółtymi kwiatami pojawia się w czerwcu i długo się utrzymuje. Ma ładne kuliste owoce, które przybierają lekko czerwony kolor. Nadaje się szczególnie na obrzeża zbiorników wodnych. Lubi wilgotne podłoża. Kiedyś używano jej do barwienia tkanin. Ludowa nazwa tojeści pospolitej to „gruszka Matki Boskiej” .
Lythrum salicaria Blush - Krwawnica pospolita
Krwawnica pospolita Blush ma kwiaty bladoróżowe; jest rośliną leczniczą.
Lythrum salicaria Robert - Krwawnica pospolita
Piękna bylina, ma karminoworóżowe kwiaty w długich kłosowatych kwiatostanach. Rośnie bujnie na wilgotnych stanowiskach, niezastąpiona na brzegach naturalistycznych stawów, ale równie ładna na rabatach; podobnie jak trawy ozdobne pięknie „tańczy” na wietrze.
Macleaya cordata - Bokkonia sercowata
Bokkonia sercowata to atrakcyjna duża bylina z efektownymi, rozpierzchłymi kwiatostanami w kolorze cynamonowym; roślina lecznicza, w większych dawkach trująca, wyciąg ma działanie owadobójcze;
Malva moschata Rosea, Alba - Ślaz piżmowy
Malva moschata to krótkowieczna bylina, ale łatwo się rozsiewa. Rzadko pojawia się w przydomowych ogródkach a naprawdę warta jest wprowadzenia do ogrodów naturalistycznych; ładnie wygląda w dużych grupach. Odmian Alba ma czysty połyskliwy biały kolor kwiatów. Nie jest wymagająca. Lubi słoneczne stanowiska, nie nadaje się do półcienia i cienia.
Meconopsis betonicifolia - Mekonops bukwicolistny
Oryginalna bylina do półcienistych ogrodów naturalistycznych. Zakwita jasnoniebieskimi kwiatami z czterema płatkami. Wymaga próchnicznej, żyznej i stale wilgotnej gleby. Lubi miejsca osłonięte od wiatru.
Mimulus luteus - Kroplik żółty
Kroplik zakwita żółtymi, dużymi, lejkowatymi kwiatami. Lubi słoneczne i półcieniste miejsca, wilgotne podłoże. Doskonały nad zbiorniki wodne, na wilgotne łąki kwietne. Krótkowieczny, ale łatwo się wysiewa. W środowisku naturalnym kroplik jest byliną, występuje w Chile. U nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Pędy są silnie rozgałęzione, wzniesione, jednak w dolnej części mogą pokładać się. Odpowiadają im gleby piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne.
Monarda Bee-Happy - Pysznogłówka Bee-Happy
Pysznogłówka Bee-Happy wyróżnia się wysoką tolerancją na mączniaka prawdziwego. Ta niewysoka odmiana, od końca czerwca do sierpnia tworzy różowe kwiatostany osadzone na mocnych pędach, które są sterylne, czyli nie zawiązują nasion.
Monarda didyma - Pysznogłówka dwoista
Monarda jest byliną o pięknym ziołowym zapachu; ma śmieszne postrzępione kwiaty w kolorze czerwonym, różowym, białym; zwabia motyle i pszczoły. Rośnie szybko i tworzy duże kępy. Pięknie wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.
Monarda hybrida - Pysznogłówka ogrodowa
Monarda jest byliną o pięknym ziołowym zapachu; ma śmieszne postrzępione kwiaty w kolorze czerwonym, różowym, białym; zwabia motyle i pszczoły. Rośnie szybko i tworzy duże kępy. Pięknie wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.
Monarda hybrida Cambridge Scarlet - Pysznogłówka ogrodowa
Monarda ‚Cambridge Scarlet’ jest byliną o pięknym ziołowym zapachu; ma postrzępione kwiaty w kolorze czerwonym; zwabia motyle i pszczoły. Rośnie szybko i tworzy duże kępy. Pięknie wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.
Monarda hybrida Fireball - Pysznogłówka ogrodowa
Pysznogłówka Fireball ma duże kwiaty w czerwonym kolorze. Rośnie szybko i tworzy duże kępy. Pięknie wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.