Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Podophyllum Spotty Dotty - Stopowiec
Stopowiec dorasta do 50 cm. Zdobią go duże tarczowate liście i czerwone owoce. Kielichowate kwiaty pojawiają się w maju. Dobrze rośnie zarówno w miejscach słonecznych – choć należy unikać prażącego słońca, jak i ocienionych. Preferuje umiarkowanie wilgotne próchniczne podłoże. Bylina sadzona na rabatach, w większych ogrodach skalnych i jako roślina okrywowa. Dość szybko przyrasta.
Polemonium caeruleum - Wielosił błękitny
Polemonium caeruleum ma delikatne, pierzaste liście zebrane w wiechy kwiaty w chabrowym kolorze. Wielosiły sadzone są na rabatach, między krzewami; dobrze czują się nad wodą. Najlepiej rosną w wilgotnej, żyznej glebie. Nie zosi suszy. Odmiana ‚Brise d’Anjou’ ma biało obrzeżone liście / na zdjęciu. W Polsce na naturalnych stanowiskach wielosił jest pod ochroną.
Polygonatum multiflorum - Kokoryczka wielokwiatowa
Kokoryczka to bylina do miejsc cienistych; razem z paprociami, rodgersją, serduszką tworzy piękne kompozycje w cienistych częściach ogrodu. Dobrze nawodniona zniesie również warunki słonecznego stanowiska. Kwitnie w czerwcu białymi zwisającymi kwiatami. O kokorycze mówi się, że to “konwalie pod daszkiem”.
Polygonatum multiflorum Variegatum - Kokoryczka wielokwiatowa
Polygonatum to bylina do miejsc cienistych, razem z paprociami, rodgersją, serduszką tworzy piękne kompozycje w cienistych częściach ogrodu. Dobrze nawodniona zniesie również warunki słonecznego stanowiska. Kwitnie w czerwcu białymi zwisającymi kwiatami. Odmiana Variegata ma białobrzeżone liście. O kokorycze mówi się, że to „konwalie pod daszkiem”.
Polygonum affine - Rdest pokrewny
Rdest pokrewny tworzy ładną darń, ale nie poleca się go na duże powierzchnie z uwagi na to, że podczas ostrych zim może wymarzać, a nowe liście pojawiają się dopiero późną wiosną. Ma kwiaty w ciemnoróżowym kolorze, zebrane w gęste kłosy. Kwitnie od sierpnia. Może być sadzony przy ścieżkach, na obwódkach, na wykończeniach rabat.
Polygonum bistorta - Rdest wężownik
Bylina na wilgotne, słoneczne stanowiska. Można wprowadzać na wilgotne łąki. Łodygi mogą się pokładać. Różowe kwiaty zebrane kłosowate kwiatostany pojawiają się w VI. Wymaga dużo miejsca.
Potentilla Flamboyant - Pięciornik
Pięciornik Flamboyant to kępiasta bylina o pięknych, półpełnych ciemnoczerwonych kwiatach. Kwiaty pojawiają się od maja do lipca. Dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, nie jest wymagający. Może być sadzony na rabatach, doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa.
Potentilla fragiformis - Pięciornik poziomkowaty
Pięciornik poziomkowaty to kępiasta bylina o dekoracyjnych lekko wysrebrzonych liściach. Zakwita dość dużymi zółtymi kwiatami, podobnymi do kwiatów truskawki. Kwiaty pojawiają się od maja do lipca. Dobrze rośnie w słońcu i półcieniu, nie jest wymagający. Może być sadzony na rabatach, doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa.
Primula buleyana - Pierwiosnek Bulleya
Pierwiosnek Bulleya ma charakterystycznie piętrowo ułożone okółki z kwiatami. Ma mocne, stabilne pędy kwiatostanowe. Kwiaty pojawiają się w czerwcu. Pierwiosnek Bulleya lubi wilgotne stanowiska, często wprowadzany nad wodę, sadzony nad strumykami. Pięknie wygląda w towarzystwie funkii.
Primula capitata Salvana - Pierwiosnek główkowaty
Pierwiosnek główkowaty ma kwiaty fioletowe zebrane w kuliste spłaszczone kwiatostany. Bardzo wdzięczna bylina. Kwitnie w pełni lata. Na rabaty, nad oczka wodne. Nie jest długowieczna, warto odnawiać nasadzenie.
Primula denticulata - Pierwiosnek ząbkowany
Pierwiosnek ząbkowany jest bardzo popularny ze względu na duże kuliste kwiatostany. Pędy kwiatostanowe wyrastają przed liśćmi. Przedkłada półcieniste stanowiska. W słońcu może być uprawiany pod warunkiem wilgotnej gleby. Najobficiej kwitną młode rośliny, warto więc odnawiać nasadzenie. Odmiany w białym, różowym i lila kolorze.
Primula Elizabeth Killelay - Pierwiosnek
Pierwiosnek Elizabeth Killelay ma kwiaty pełne, bordowo-kasztanowe z żółtą obwódką. Znaleziono go w ogrodzie Hazel Bolton w Wielkiej Brytanii, któranadała mu nazwę na cześć swojej młodszej wnuczki – Elizabeth Killelay.
Primula florindae - Pierwiosnek kwiecisty
Pierwiosnek kwiecisty to jeden z najokazalszych z uprawianych u nas pierwiosnków. Ma ładne lśniące, karbowane liście. Pędy kwiatostanowe osiągają 70 cm wysokości. Żółte kwiaty zebrane w szczytowy okółek pojawiają się od czerwca do sierpnia. Intensywnie pachną. Wymaga żyznego, wilgotnego podłoża i słonecznego miejsca a w przypadku niedostatku wilgoci – półcienia. Z reguły sadzony na brzegach oczek wodnych, przy strumykach itp.
Primula japonica - Pierwiosnek japoński
Pierwiosnek japoński ma kwiaty barwy purpurowoczerwonej. Pędy wyrastają nawet do 60 cm . Wymaga wilgotnego stanowiska i gleby próchnicznej, żyznej. Często sadzony w założeniach nadwodnych. Doskonale czuje się w towarzystwie innych cienioznośnych bylin, paproci. Jeden z piękniejszych pierwiosnków.
Primula rosea Grandiflora - Pierwiosnek różowy
Pierwiosnek różowy zakwita wczesną wiosną, ma różowe kwiaty z żółtym oczkiem zebrane po 4-12 w baldachy na szypułkach wysokości do 15 cm. Bardzo ładne są również w fazie pąka. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Preferuje lekko ocienione miejsca i wilgotne podłoże.
Primula veris Orange with Yellow - Pierwiosnek lekarski
Pierwiosnek lekarski Orange with Yellow
Primula viali - Pierwiosnek Viala
Pierwiosnek Viala tworzy nietypowe kwiatostany. Jego kwiaty zebrane są w wydłużone, dwubarwne kłosy. Może być sadzony na rabatach, ładnie wygląda nad wodą w dużych grupach. Kwitnie w czerwcu, lipcu.
Primula x bullesiana - Pierwiosnek kandelabrowa
Pierwiosnek kandelabrowa to wczesnoletni pierwiosnek o piętrowych kwiatostanach. W czerwcu pojawiają się kwiaty w różnych kolorach – pomarańczowe, różowe, łososiowe. Bardzo dekoracyjny. Wyrasta do 40 cm. preferuje słoneczne, wilgotne stanowiska. często sadzony nad zbiornikami wodnymi, ale również wprowadzany na rabaty.
Primula x pruhoniciana Wanda - Pierwiosnek pruhonicki
Pierwiosnek pruhonicki to jedna z najwcześniej kwitnących bylin w ogrodach. Tworzy niskie kępy, szybko się rozrasta. Sadzony najczęściej w ogrodach skalnych lub na rabatach wiosennych. Wymaga słonecznego stanowiska i gleby wilgotnej, próchnicznej. Starsze kępy warto jest dzielić dla odmłodzenia rośliny i uzyskania intensywniejszego kwitnienia.
Primula x pubescens - Pierwiosnek omszony
Pierwiosnek omszony występuje w różnych barwach, często kwiaty są dwubarwne a nawet trójbarwne. Jego ozdoba są również mięsiste, omączone liście. Sadzi się go głownie w ogródkach skalnych, może być sadzony w szczelinach. Ładnie wygląda również w kompozycjach wiosennych w pojemnikach. Wymaga lekkiego cienia i osłonięcia przed wiatrem.