Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Campanula persicifolia Blue, Alba - Dzwonek brzoskwiniolistny
Campanula persicifolia – wysoki, dorastający nawet do 100 cm dzwonek brzoskwiniolisty. Jego kwiaty to charakterystyczne dzwonki zebrane w kilkukwiatowe grona. Znosi zacienienie, ale obficiej kwitnie w słońcu. Bylina na rabaty, do nasadzeń naturalistycznych.
Campanula portenschliagana - Dzwonek dalmatyński
Dzwonek dalmatyński jest niewymagającą byliną, dobrze znosi suche stanowiska. Niezastąpiony w obsadzaniu murków. Rozrasta się rozłogami, dzięki czemu szybko wypełnia szczeliny miedzy kamieniami, cegłami itp. Kwiaty w niebiesko-fioletowym kolorze.
Campanula cochleariifolia - Dzwonek drobny
Dzwonek drobny ma delikatny pokrój, rozrasta się w luźne kępki. Ładnie wygląda w zestawieniu z bylinami poduszkowymi. Sadzony głównie w ogrodach skalnych i alpinariach, dzięki rozłogom może pojawiać się w szczelinach, między kamieniami. Jego kwiatki charakterystycznie szeleszczą. Stosunkowo szybko zarasta większe powierzchnie.
Campanula cochleariifolia Alba - Dzwonek drobny
Odmiana dzwonka drobnego o białych kwiatach. Dzwonek o delikatnym pokroju, niewielki. Ładnie komponuje się z macierzanką, płomykiem szydlastym i innymi bylinami poduszkowymi. Rozrasta się za pomocą rozłogów w luźne kępki, ale nie jest uciążliwy ze względu na małe rozmiary. Stosunkowo szybko zarasta większe powierzchnie.
Campanula carpatica Blue Clips - Dzwonek karpacki
Campanula carpatica – niska bylina o dużych dzwonkowatych kwiatach i drobnych listkach. Dorasta do 15-20 cm, nie jest ekspansywna, podstawowa bylina do ogródków skalnych, niekiedy stosowana na obwódki, wymaga słonecznego stanowiska; kwitnie obficie w czerwcu i lipcu. Łatwy w uprawie, jeden z najczęściej sadzonych w ogrodach skalnych i na rabatach bylinowych.
Campanula carpatica White Clips - Dzwonek karpacki
Campanula carpatica – niska bylina o dużych dzwonkowatych kwiatach i drobnych listkach. Dorasta do 15-20 cm, nie jest ekspansywna, podstawowa bylina do ogródków skalnych, niekiedy stosowana na obwódki, wymaga słonecznego stanowiska; kwitnie obficie w czerwcu i lipcu. Łatwy w uprawie, jeden z najczęściej sadzonych w ogrodach skalnych i na rabatach bylinowych.
Campanula punctata Rubrifolia - Dzwonek kropkowany
Campanula punctata – ma duże dzwonkowate kwiaty długości 5 cm. Może być sadzony na słonecznych rabatach, ale zniesie również półcień; bardzo ładnie wygląda na obrzeżach cienistych, leśnych zakątków, lubi żyzne podłoże.
Campanula medium - Dzwonek ogrodowy
Campanula medium – dwuletni dzwonek, ale wart uwagi ze względu na kwiaty. Kwiatostan ma postać ogromnego szczytowego grona. Duże, dzwonkowate kwiaty zebrane są w szczytowe grona. Mogą być różowe, fioletowe, bądź białe. Pędy sztywne, rozgałęzione i szorstko owłosione. Dolne liście eliptyczne, o karbowanym lub piłkowanym brzegu, górne mniejsze, siedzące. Znakomicie wpisuje się w sielskie ogrody. Roślina miododajna. Stanowisko słoneczne. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Jest to bardzo dekoracyjny gatunek rabatowy, wykorzystywany też jako kwiat cięty do dużych kompozycji. Dzwonki najlepiej czują się w miejscach słonecznych i osłoniętych, na glebach przepuszczalnych, żyznych, umiarkowanie wilgotnych.
Campanula pyramidalis - Dzwonek piramidalny
Dzwonek piramidalny wyrasta do 180 cm, może posłużyć do obsadzania pergol, płotów, parkanów. Duże niebieskie kwiaty pojawiają się w VI. Na słoneczne miejsca w ogrodzie.
Campanula poscharskyana - Dzwonek Poszarskiego
Dzwonek Poszarskiego ma długie płożące pędy, silnie się rozrasta. Kwiaty w lilafioletowym kolorze pojawiają się w czerwcu. Nadaje się do ogródków skalnych, ale ponieważ silnie przyrasta trzeba zapewnić mu dużo miejsca. Może być sadzony na murkach, w donicach.
Campanula glomerata Alba - Dzwonek skupiony
Campanula glomerata nie jest wymagający co do gleby, preferuje odczyn obojętny lub zasadowy. Lubi słońce, ale zniesie również lekkie zacienienie. Ma sztywne łodygi i kwiaty zebrane w ciekawe gęste, główkowate kwiatostany. Bylina na rabaty, ładnie wygląda z innymi sielskimi kwiatami – z nachyłkiem, wiesiołkiem, krwawnikiem. Odmiana Alba ma kwiaty w czysto białym kolorze.
Campanula glomerata Superba Strain - Dzwonek skupiony
Campanula glomerata nie jest wymagający co do gleby, preferuje odczyn obojętny lub zasadowy. Lubi słońce, ale zniesie również lekkie zacienienie. Ma sztywne łodygi i kwiaty zebrane w ciekawe gęste, główkowate kwiatostany. Bylina na rabaty, ładnie wygląda z innymi sielskimi kwiatami – z nachyłkiem, wiesiołkiem, krwawnikiem.
Campanula latifolia spp. macrantha blue - Dzwonek szerokolistny
Dzwonek szerokolistny doskonale czuje się w widnych zaroślach, może być sadzony w leśnych partiach ogrodu. Wyrasta dość wysoko – do 80 cm, ma duże lejkowate kwiaty w fioletowym kolorze. Doskonale komponuje się z parzydłem leśnym, języczką przewalskiego, funkiami.
Campanula takesimana - Dzwonek wspaniały
Dzwonek wspaniały zakwita latem dużymi kremowobiałymi kwiatami, niekiedy zabarwionymi na ciemnoróżowo. Może rosnąć w słońcu lub lekkim półcieniu, lubi żyzne, ale przepuszczalne podłoże.
Campanula takesimana Pink Octopus - Dzwonek wspaniały
Dzwonek wspaniały Pink Octopus o oryginalnych mocno powcinanych kwiatach. Tworzy rozłogi, dość silnie się rozrasta. Preferuje słoneczne stanowiska, ale dobrze również rośnie w półcieniu. Sadzony na obrzeżach rabat, w naturalistycznych ogrodach.
Anchusa azurea - Farbownik lazurowy
Anchusa azurea to bylina o lazurowych kwiatach zebranych w duże kwiatostany. Dobrze znosi susze, nadaje się do ogrodów naturalistycznych. Niestety krótkowieczna, ale daje ładny samosiew. Mocne przycięcie nadziemnych części korzystnie wpływa na powtórne kwitnienie.
Viola odorata, Viola sororia, Viola labradorica - Fiołek
Bylinowe gatunki fiołków najlepiej radzą sobie w półcieniu. Doskonale sprawdzają się w zacienionych częściach ogrodu – razem z przylaszczką, barwinkiem, miodunką, wśród paproci i pierwiosnków. Kwitną od kwietnia do maja: viola cornuta do miesięcy jesiennych. Fiołki łatwo sie rozsiewają, warto im na to pozwolić i podziwiać fiołkowe kobierce.
Lychnis alpina - Firletka alpejska
Mała bylina o purpurowo-czerwonych kwiatach zebranych w główkowate kwiatostany. Długo i intensywnie kwitnie. Sadzona głównie w ogródkach skalnych, ale może być również wykorzystana na obwódki. Wymaga słońca i przepuszczalnego podłoża.
Lychnis chalcedonica - Firletka chalcedońska
Firletka chalcedońska to bylina na słoneczne rabaty. Ma rzadki wśród bylin czysty czerwony kolor. Ładnie wygląda w dużych grupach. Dobrze komponuje się z niewysokimi trawami ozdobnymi np Stipa teniussima.
Lychnis coronaria Alba - Firletka kwiecista
Firletka kwiecista zakwita masą kwiatów, długo kwitnie. Cała roślina pokryta jest szarobiałym kutnerem. Nie jest długowieczna, ale łatwo się rozsiewa i pozostaje w ogrodzie. Doskonała na łąki kwietne; odmiana Alba ma kwiaty białe i ładnie rozświetla rabaty nocą.