Katalog ziół
Allium schoenoprasum - Czosnek szczypiorek
Szczypiorek powinno się systematycznie ścinać, ale jego kwiatostany są tak ładne, że często traktowany jest jako ozdoba ogrodu. Może byćsadzony na obwódkach ogrodu warzywnego. Zawiera dużo witaminy C, dlatego powinien być spożywany w stanie świeżym. Mrożony lub suszony traci na wartości. Dzięki wysokiej zawartości olejków eterycznych szczypiorek poprawia trawienie, a także obniża ciśnienie krwi.
Allium tuberosum - Czosnek bulwiasty/ Czosnek chiński
Bardzo pachnący, leczniczy, jadalny czosnek. Pokrojone listki można dodawać do sałatek i serów, maja delikatny smak czosnku. Allium tuberosum ma białe kwiaty zebrane w płaskie baldachy, bardzo dekoracyjny, nadaje się na rabaty, do ogrodów naturalistycznych i ogródków ziołowych. Lubi słoneczne stanowiska i przepuszczalne gleby.
Artemisia dracunculus - Artemisia draganek
Estragon jest bardzo aromatyczny, ze względu na jego intensywny smak powinno się go używać z umiarem. Jest składnikiem olejków i octów ziołowych. Przez całe lato można zbierać młode końce pędów i liści i dodawać do sałatek, mięs, ryb. Estragon poprawia trawienie.
Brasicca oleracea - Jarmuż / warzywa
Jarmuż to warzywo znane i uprawianie od dawna. Bogaty w białka i witaminę C, sole mineralne. Częściej uprawiany dla ozdobnych liści niż do spożycia- warto to zmienić. Odmiany o fioletowych i czerwonych liściach są bardzo dekoracyjne do później jesieni.
Levisticum officinale - Lubczyk lekarski
Lubczyk najlepiej rośnie w pełnym słońcu lub półcieniu, potrzebuje dużo przestrzeni i wymaga cały czas wilgotnego podłoża, ale nie jest kłopotliwy w uprawie. Zawiera olejek eteryczny, który nadaje roślinie charakterystyczny aromat i smak. Stanowi główny składnik przyprawy maggi. Przez całe lato można zbierać liście, wykorzystujemy je świeże lub suszymy. Jako przyprawę można również stosować korzenie rośliny.
Melissa officinalis - Melisa lekarska
Melisa jest bogata w olejki eteryczne, tworzy szerokie pędy i wiele liści, które wydzielają cytrynowy zapach. Intensywny aromat i najwyższą zawartość cennych substancji mają rośliny świeże. Można je jednak również suszyć – ciąć należy przed kwitnieniem. Liście melisy doskonale smakują w chłodnych napojach, lemoniadach. Wyciąg z melisy używany jest w celu wzmocnienia serca oraz poprawienia krążenia krwi. Pomaga także przy nerwicach i problemach z zasypianiem.
Mentha gracilis Ginger - Mięta imbirowa
Mięta imbirowa
Mentha spicata - Mięta zielona
Mięta zielona zawiera mentol, jej świeży, owocowy aromat dobrze pasuje do deserów, napojów; stosowana jest również przy problemach żołądkowych i jelitowych. Inhalacje pomagają przy przeziębieniach i grypie. Liście mięty wykorzystywane są również do kąpieli i maseczek oczyszczających.
Mentha x piperita - Mięta pieprzowa
Mięta pieprzowa zawiera olejek eteryczny zwany mentolem, który nadaje jej niepowtarzalny smak i aromat. Liście można zbierać przez cały sezon. Mięta jest dobrą rośliną okrywową – tworzy gęste kępy i silnie się rozrasta, ale trzeba sadzić ją z rozwagą w małych ogrodach.
Origanum vulgare - Lebiodka pospolita
Oregano to znana wszystkim przyprawa do pizzy. Jest również doskonałym dodatkiem do zup, mięs i makaronu. Oregano jest jednym ze składników ziół prowansalskich. Wykorzystywane jest w medycynie i kosmetyce. Oregano sprawdza się również jako roślina dekoracyjna. Dobrze znosi uprawę w pojemnikach.
Origanum vulgare Aureum - Lebiodka pospolita
Odmiana oregano o złotych liściach i niższym wzroście. Ładna roślina na wykończenia rabat, do spiralnych ogródków ziołowych, jako roślina okrywowa.
Petroselinum crispum - Pietruszka zwyczajna
Powszechna roślina przyprawowa o charakterystycznym smaku i zapachu. Korzenie i liście pietruszki zawierają duże ilości witaminy C, wapń, żelazo. Używana jest do zup, ziemniaków, sałatek, warzyw. Liście należy dodawać tuż przed spożyciem, nie gotować – tracą witaminy. Olejek z pietruszki wykorzystywany jest produkcji perfum.
Rosmarinus officinalis - Rozmaryn
Rozmaryn ma igiełkowate, szare od spodu liście i rozpoznawalny aromat. Doskonale smakuje z mięsem czerwonym, drobiem, rybami. Łatwo można przygotować olejek rozmarynowy-wystarczy włożyć gałązkę rozmarynu do oliwy lub oleju. Nie jest odporny na mróz.
Rumex acetosella Red Stripe - Szczaw polny
Szczaw polny
Salvia officinalis - Szałwia lekarska
Szałwia lekarska to zimozielona, częściowo zdrewniała krzewinka. Ma szarozielone, owłosione liście o intensywnym aromacie. Jako rośliny ozdobne w ogrodach sadzone są głownie odmiany szałwii o różnokolorowych liściach- Tricolor – Purpurescens. Ze względu na intensywny zapach liści szałwii należy używać z umiarem. Liście można lekko obgotować lub krótko podsmażyć na maśle.
Sanguisorba minor - Krwiściąg mniejszy
Liście krwiściągu mają lekko orzechowy, odświeżający smak, przypominający ogórki. Powinny być spożywane na świeżo, gotowane tracą aromat. Dobrze smakują z twarogiem, warzywami, rybą. Można go konserwować w oleju razem z pietruszką, koprem, w soli.
Satureja montana - Cząber górski
Bardzo ładna roślina przyprawowa. Doskonała do ogródków ziołowych. Cząber poprawia smak sałatek, dań duszonych, świetny do sosów pomidorowych. Dobrze łączy się z szałwią, czosnkiem, cebulą, pietruszką. Kiedyś był uznawany za lek uniwersalny, obecnie używa się go na poprawienie trawienia.
Thymus vulgaris - Tymianek pospolity
Korzenno-słodki smak tymianku zna każdy. Jest znakomitym dodatkiem do mięs i ciężkich potraw. Jako nieliczne z ziół jako suszony ma intensywniejszy smak niż świeży.Ozdobne odmiany tymianku są powszechnie sadzone w ogrodach. Wymagają pełnego słońca i suchej dobrze spulchnionej gleby. Doskonałe do ogódków o charakterze śróziemnomorskim.
Thymus vulgaris Compactus - Tymianek pospolity
Tymianek pospolity ma pokrój zwarty; ceniona roślina przyprawowa, lecznicza, wykorzystywana też w przemyśle kosmetycznym