Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Tanacetum coccineum Robinson’s Red - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze karminowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. Znany może być Państwu również wrotycz pospolity -Tanacetum vulgare – krajowy chwast, ale jakiej urody. Jego żółte kwiaty ładnie się suszą. Jest również wykorzystywany w naturalnej ochronie roślin – wywarem z liści i korzenia wykonuje się oprysk, skuteczny w zwalczaniu np. mszycy.
Tanacetum coccineum Robinson’s Rose - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze różowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. Znany może być Państwu również wrotycz pospolity -Tanacetum vulgare – krajowy chwast, ale jakiej urody. Jego żółte kwiaty ładnie się suszą. Jest również wykorzystywany w naturalnej ochronie roślin – wywarem z liści i korzenia wykonuje się oprysk, skuteczny w zwalczaniu np. mszycy.
Tanacetum coccineum Super Duplex - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze karminowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. ‚Super Duplex’ to mieszanka kwiatów pełnych i połpełnych w różowym i karminowym kolorze.
Tellima grandiflora - Telima wielkokwiatowa
Telima wielkokwiatowa
Thalictrum delavayi - Rutewka Delavay’a
Rutewka Delavay’a to delikatnej, ale wielkiej urody bylina. Na wysokich pędach pojawiają się delikatne fioletowe kwiaty, tworzące luźne wiechy z wieloma rozgałęzieniami – wygląda to ja chmura kwiatów. Rutewka dobrze znosi półcień, może rosnąć w lekko kwaśnym podłożu. Sadzona na rabatach i w naturalistycznych ogrodach o leśnym charakterze.
Thymus hybridus Bertram Anderson - Macierzanka ogrodowa
Odmiana macierzanki ‚Bertram Anderson’ zachwyca wybarwieniem listków. Są złoto-żółte. Barwę zachowują przez cały rok, nawet pod śniegiem nie tracą barwy. I zdecydowanie lepiej gdy chroni je zimą warstwa śniegu, ze względu na to, że jest wrażliwa na srogie bezśnieżne zimy. Jak wszystkie macierzanki preferuje słońce. Sadzona jako roślina okrywowa, w ogródkach skalnych, w ogródkach o charakterze śródziemnomorskim.
Thymus hybridus Doone Valley - Macierzanka ogrodowa
Macierzanka Doone Valley ma ciemnozielone listki z żółtym obrzeżeniem, szczególnie intensywnie wybarwiają się nowe przyrosty; Podobnie jak macierzanka Bertram Anderson, Doone Valley ma krzaczkowaty pokrój.
Thymus praecox - Macierzanka wczesna
Macierzanka wczesna tworzy zwarte kobierce w słonecznych miejscach. Znosi deptanie, może być więc stosowana między płyty chodnikowe. Można ją stosować również w kombinacji z innymi macierzankami – rozrosną się w pachnący odporny na suszę dywan. Wymaga dobrze przepuszczalnego podłoża, ubogiej gleby.
Thymus rotundifolius Purpurteppich - Macierzanka
Thymus rotundifolius ‚Purpurteppich’ to niskorosnąca bylina, doskonała do zadarnień niewielkich powierzchni. Ma niewielkie wymagania – lekka, piaszczysta, sucha gleba i słoneczne stanowiska. Kwitnie na fioletowo. Tworzy niski dywan. Sadzona w ogródkach skalnych, żwirowych, wykorzystywana jako uzupełnienie rabat; tworzy ładne kompozycje z lawendą, przetacznikami, czyśćcem wełnistym, szałwią.
Thymus serphyllum - Macierzanka piaskowa
Piękne niskorosnące byliny, doskonałe do zadarnień słonecznych powierzchni. Wymagania mają niewielkie – lekka, piaszczysta, sucha gleba i słoneczne stanowiska. Kwitną na różowo, fioletowo lub biało. Wyrastają w zależności od odmiany od 5-20 cm. Sadzone w ogródkach skalnych, wykorzystywane jako uzupełnienie rabat; tworzą ładne kompozycje z lawendą, przetacznikami, czyśćcem wełnistym, szałwią.
Thymus x citriodorus ‚Variegatus’ - Macierzanka cytrynowa
Macierzanka cytrynowa Variegatus ma liście zimozielone, nieregularnie złoto obrzeżone, kwiaty różowe; jest bardzo aromatyczna; na słoneczne stanowiska; ładnie komponuje się z ziołami w ogrodach ziołowych, sadzona jest w ogródkach żwirowych i w kompozycjach w donicach.
Thymus x citriodorus Golden Duwarsky - Macierzanka cytrynowa
Macierzanka cytrynowa ‚Golden Duwarsky’ ma złoto-zielone listki; jest bardzo aromatyczna. Kwitnie w lipcu jasnofioletowymi kwiatkami zebranymi w wydłużony kłos. Na słoneczne stanowiska. Ładnie komponuje się z ziołami w ogrodach ziołowych, sadzona jest w ogródkach żwirowych i w kompozycjach w donicach.
Thymus x citrodorus Silver Queen - Macierzanka cytrynowa
Macierzanka cytrynowa ma świeży cytrynowy zapach. Musi być sadzona w słonecznych miejscach. Zakwita latem lila-różowymi kwiatami. Silver Queen ma listki z białym obrzeżeniem. Doskonała roślina do zadarnień słonecznych stanowisk, na obwódki, między płyty chodnikowe. Do ogródków z lawendą, przetacznikami, czyśćcem wełnistym.
Tiarella wherryi - Tiarella Wherry’ego
Tworzy kępy, w odróżnieniu od tiarelli sercolistnej, która rozrasta się rozłogami. Nadaje się do zadarnień suchych i zacienionych miejsc- pod drzewami, pod okapem domu, ale nawodniona odwdzięczy się pięknymi i duzymi, jasnozielonymi liśćmi i okazalszym kwitnieniem. Kwitnie białymi, gwiazdkowatymi, lekko zaróżowionymi kwiatami, o subtelnym, słabym zapachu, zebranymi w proste, gęste grona. Najlepiej rośnie w miejscach lekko ocienionych, w podłożu próchnicznym, dość bogatym w składniki pokarmowe, o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym i umiarkowanie ale stale wilgotnym. Jest bardziej odporna na suszę i mniej podatna na opuchlaki niż tiarella sercolistna.
Tradescantia x andersoniana - Trzykrotka Andersona
Tradescantia andersoniana ma kwiaty (niebieskie, białe, fioletowe) zebrane w wierzchołkowe baldachy, które zamykają się na noc lub w pochmurne dni, z tego względu bylina nazywana jest „śpiochem”. Jej lancetowate liście ładnie wyglądają do późnej jesieni. Długowieczna bylina. Tradescantia ładnie wygląda i dobrze się czuje sadzona na brzegach zbiorników wodnych – nie może być jednak zalewana! Na stanowiskach suchych musi być obficie podlewana. Długo kwitnie.
Trollius chinnensis - Pełnik chiński
Pełniki – chiński i europejski mają podobne wymagania. Lubią słoneczne, wilgotne stanowiska. Jeżeli podłoże nie jest wilgotne musimy zapewnić im półcień. Nie zniosą suszy. Wspaniałe do nasadzeń w pobliżu zbiorników wodnych. Ze względu na różny termin kwitnienia doskonale uzupełniają się w założeniach ogrodowych. Pełnik europejski zakwita w maju, ma jasnożółte kuliste kwiaty, wyrasta do 60 cm. Pełnik chiński jest wyższy, dorasta do 100 cm, ma charakterystyczne kwiaty – ze sterczącymi, długimi miodnikami- w kolorze pomarańczowym; kwitnie w lipcu i sierpniu.
Trollius europeus - Pełnik europejski
Pełniki – chiński i europejski mają podobne wymagania. Lubią słoneczne, wilgotne stanowiska. Jeżeli podłoże nie jest wilgotne musimy zapewnić im półcień. Nie zniosą suszy. Wspaniałe do nasadzeń w pobliżu zbiorników wodnych. Ze względu na różny termin kwitnienia doskonale uzupełniają się w założeniach ogrodowych. Pełnik europejski zakwita w maju, ma jasnożółte kuliste kwiaty, wyrasta do 60 cm. Pełnik chiński jest wyższy, dorasta do 100 cm, ma charakterystyczne kwiaty – ze sterczącymi, długimi miodnikami- w kolorze pomarańczowym; kwitnie w lipcu i sierpniu.