Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Plantago major Atropurpurea - Babka zwyczajna
Babka zwyczajna o niezwyczajnym wybarwieniu liści. Są ciemnopurpurowe. Doskonała do jesiennych kompozycji. – nie tylko do ogrodu – ale również do skrzynek wiklinowych, koszy, doniczek. Ładnie komponuje się z wrzosami. Niewymagająca, na słońce.
Vinca minor - Barwinek mniejszy
Barwinek mniejszy to jedna z cenniejszych bylin okrywowych. Stosowany w nasadzeniach parkowych, starych ogrodach. Doskonały do zadarnień półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie. Dobrze radzi sobie na skarpach. Lubi żyzne podłoże. Kwitnie obficie w maju, później kwiaty ukazują sie sporadycznie. Kwiaty w zależności od odmiany w kolorze fioletowym, białym, purpurowym.
Vinca minor Bowles - Barwinek mniejszy
Barwinek mniejszy to jedna z cenniejszych bylin okrywowych. Stosowany w nasadzeniach parkowych, starych ogrodach. Doskonały do zadarnień półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie. Dobrze radzi sobie na skarpach. Lubi żyzne podłoże. Kwitnie obficie w maju, później kwiaty ukazują się sporadycznie. Kwiaty odmiany ‚Bowles’ są duże, fioletowo-niebieskie.
Vinca minor Rubra - Barwinek mniejszy
Barwinek mniejszy to jedna z cenniejszych bylin okrywowych. Stosowany w nasadzeniach parkowych, starych ogrodach. Doskonały do zadarnień półcienistych i cienistych miejsc w ogrodzie. Dobrze radzi sobie na skarpach. Lubi żyzne podłoże. Kwitnie obficie w maju, później kwiaty ukazują się sporadycznie. Vinca minor ‚Rubra’ ma kwiaty w w kolorze purpurowym.
Vinca major Variegata - Barwinek większy
Barwinek większy jest bardziej wymagający niż powszechnie znany barwinek mniejszy. Jego nadziemne części mogą przemarzać, ale dość szybko regeneruje się po niskim cięciu. Nie polecany więc do masowych nasadzeń, ale raczej jako uzupełnienie rabat w półcieniu. Lubi ciepłe, półcieniste miejsca.
Baptisia australis - Barwnica (Baptisia) błękitna
Atrakcyjna bylina do ogrodów naturalistycznych i na rabaty bylinowe. Ma charakterystyczne fioletowoniebieskie motylkowate kwiaty o długości do 30mm. Kwiaty zebrane są w długie grona. Preferuje stanowiska słoneczne i przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby.
Bergenia ‘Bressingham White’ - Bergenia
Bressingham White jak wszystkie bergenie to niezwykle niezawodna i odporna zimozielona bylina; dzwonkowate, białe kwiaty, gdy przekwitają lekko różowieją; zielone liście brązowieją jesienią.
Bergenia cordifolia Winterglut - Bergenia sercolistna
Bergenia sercolistna Winterglut doskonale znosi zarówno stanowiska słoneczne jak i zacienione, jest niewybredną rośliną. Odmiana Winterglut ma bardzo atrakcyjne liście, późnym latem przebarwiają się na fioletowo-bordowo. Roślina może być stosowana jako okrywowa, sadzona na rabatach bylinowych. Kwiatostany nadają się do ścinania.
Bergenia cordifolia - Bergenia sercowata
Zakwita wiosną różowym kwiatem, to roślina na każde stanowisko, nie ma chyba mniej niewybrednej byliny; ze względu na masywne liście dobrze wygląda z lekkimi trawami ozdobnymi, które wysubtelniają nasadzenie, chociaż sama równie efektowna. Liście bergenii potrafią przetrwać surowe zimy, dzięki czemu rabata nigdy nie jest pusta.
Glechoma hederacea - Bluszczyk kurdybanek
Rodzima bylina. Ma płożący pokrój – służy do zadarnień powierzchni. Intensywnie się rozrasta. Może być również uprawniany w donicach, skrzynkach – pędy przewieszają się i zdobią pojemnik. Do ogrodów polecana odmiana ‚Variegata ‚ z szerokim białym obrzeżeniem liści. Liście bluszczyku wydzielają bardzo przyjemny aromat. Nie lubi prażącego słońca.
Geranium Patricia to krzyżówka g. endressi i g. psilostemon wyhodowana przez Alana Bremnera. Spośród licznej grupy „pracowitych” bodziszków wyróżnia ją szczególnie długi okres kwitnienia; pierwsze kwiaty pojawiają już w końcówce maja i utrzymują się do końca sierpnia; kwiaty duże, purpurowe, z „podbitym” okiem i promieniującym fioletowo-czarnym żyłkowaniem. Preferuje umiarkowanie wilgotne, lekko kwaśne humusy, lecz na bardziej suchych i ubogich glebach również radzi sobie całkiem dobrze. Polecana do półcienia i na słońce; w cieniu rośnie bardzo dobrze lecz słabiej kwitnie. Odmiana otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia, najważniejszą jest jednak znak jakości AGM (Award of Garden Merit) przyznany przez Brytyjskie Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze w 2005 roku.
Geranium sanguineum - Bodziszek czerwony
Geranium sanguineum dorasta do 40 cm. Ładnie okrywa powierzchnie skarp, nadaje się do obsadzania słonecznych miejsc ogrodu naturalistycznego. Równie dobrze znosi półcień. Ładnie wygląda z wilczomleczem, żurawką. Kwiaty bodziszka czerwonego ukazują się od czerwca do sierpnia. Jesienią jego liście przebarwiają się na szkarłatno-czerwony kolor.
Geranium sanguineum Album - Bodziszek czerwony
Odmiana Album bodziszka czerwonego ma kwiaty w czystym białym kolorze. Dorasta do 40 cm. Ładnie okrywa powierzchnie skarp, nadaje się do obsadzania słonecznych miejsc ogrodu naturalistycznego. Równie dobrze znosi półcień. Ładnie wygląda z wilczomleczem, żurawką. Kwiaty bodziszka czerwonego ukazują się od czerwca do sierpnia. Jesienią jego liście przebarwiają się na szkarłatno-czerwony kolor.
Geranium sanguineum Compact - Bodziszek czerwony
Bodziszek czerwony ‚Compact’ dorasta do 20 cm i tworzy regularne zwarte kępki. Nadaje się do obsadzania słonecznych miejsc ogrodu naturalistycznego lub do ogródków skalnych, sadzi się go również na wykończeniu rabat. Dobrze znosi półcień. Ładnie wygląda z wilczomleczem, żurawką. Kwiaty bodziszka czerwonego ukazują się od czerwca do sierpnia. Jesienią jego liście przebarwiają się na szkarłatno-czerwony kolor.
Geranium endressii - Bodziszek Endressa
Bodziszek Enderssa stosowany jest najczęściej do zadarnień – nadaje się na miejsca słoneczne i półcieniste. Sadzony również jako wypełnienie rabat – pięknie wypełnia przestrzeń. To roślina drugiego planu, która wydobywa urodę gwiazd rabatowych. Niewymagająca, żywotna.
Geranium himalayense - Bodziszek himalajski
Bodziszek himalajski dobrze znosi słoneczne stanowiska. Zakwita bardzo dużymi niebieskimi kwiatami. Doskonały jako towarzysz irysów, liliowców czy traw ozdobnych. Jesienią liście przebarwiają się na czerwono. Jak pozostałe bodziszki nie jest trudny w uprawie.
Geranium x cantabrigense Biokovo - Bodziszek kantabryjski
Są takie byliny, o których -kiedy je posadzimy – możemy zapomnieć, a one będą trwale zdobiły ogród. To m.in. bodziszki. Niezawodne, niewymagające byliny. Doskonale nadają się do zadarnień, pięknie wyglądają w dużych łanach. Można je sadzić pod koronami drzew. Geranium cantabrigense dobrze rośnie w miejscu słonecznym, ale również lekko ocienionym, tworzy szerokie kępy o wysokości do 30 cm. Kwiaty rozwijają się od czerwca do września. Odmiana ‚Biokovo’ ma jasnoróżowe, prawie białe kwiaty.
Geranium x cantabrigense Cambridge - Bodziszek kantabryjski
Są takie byliny, o których -kiedy je posadzimy – możemy zapomnieć, a one będą trwale zdobiły ogród. To m.in. bodziszki. Niezawodne, niewymagające byliny. Doskonale nadają się do zadarnień, pięknie wyglądają w dużych łanach. Można je sadzić pod koronami drzew. Geranium cantabrigense dobrze rośnie w miejscu słonecznym, ale również lekko ocienionym, tworzy szerokie kępy o wysokości do 30 cm. Kwiaty rozwijają się od czerwca do września.
Geranium macrorrhizum - Bodziszek korzeniasty
Geranium macrorrhizum jest bardzo tolerancyjny co do stanowiska, rośnie dobrze w słońcu i cieniu. Kwitnie od maja do lipca; kulminacja kwitnienia – w maju. Tworzy bujne kępy. Nadaje się na rabaty jako wypełnienie między wyższymi roślinami i do zadarniania powierzchni. Jesienią jego liście przebarwiają się na czerwono. Jest częściowo zimozielony. Bodziszek korzeniasty ma charakterystyczny aromat; zapach jego liści odstrasza komary i ślimaki. Warto sadzić go razem z narażonymi na żarłoczność ślimaków funkiami, zwłaszcza że rośliny te mają podobne wymagania co do stanowisk i świetnie czują się w swoim towarzystwie.
Geranium pratense Midnight Reiter - Bodziszek łąkowy
Bodziszek o głęboko wcinanych, klapowatych liściach. Kwiaty w żywo fioletowym kolorze ładnie kontrastują z purpurowonabiegłymi liśćmi. Kwitnie od końca maja do lipca. Bodziszek na rabaty, do nasadzeń naturalistycznych. Wymaga lekko nasłonecznionego stanowiska i umiarkowanie wilgotnej gleby.