Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Thymus rotundifolius Purpurteppich - Macierzanka
Thymus rotundifolius ‚Purpurteppich’ to niskorosnąca bylina, doskonała do zadarnień niewielkich powierzchni. Ma niewielkie wymagania – lekka, piaszczysta, sucha gleba i słoneczne stanowiska. Kwitnie na fioletowo. Tworzy niski dywan. Sadzona w ogródkach skalnych, żwirowych, wykorzystywana jako uzupełnienie rabat; tworzy ładne kompozycje z lawendą, przetacznikami, czyśćcem wełnistym, szałwią.
Thymus x citriodorus ‚Variegatus’ - Macierzanka cytrynowa
Macierzanka cytrynowa Variegatus ma liście zimozielone, nieregularnie złoto obrzeżone, kwiaty różowe; jest bardzo aromatyczna; na słoneczne stanowiska; ładnie komponuje się z ziołami w ogrodach ziołowych, sadzona jest w ogródkach żwirowych i w kompozycjach w donicach.
Thymus x citriodorus Golden Duwarsky - Macierzanka cytrynowa
Macierzanka cytrynowa ‚Golden Duwarsky’ ma złoto-zielone listki; jest bardzo aromatyczna. Kwitnie w lipcu jasnofioletowymi kwiatkami zebranymi w wydłużony kłos. Na słoneczne stanowiska. Ładnie komponuje się z ziołami w ogrodach ziołowych, sadzona jest w ogródkach żwirowych i w kompozycjach w donicach.
Thymus x citrodorus Silver Queen - Macierzanka cytrynowa
Macierzanka cytrynowa ma świeży cytrynowy zapach. Musi być sadzona w słonecznych miejscach. Zakwita latem lila-różowymi kwiatami. Silver Queen ma listki z białym obrzeżeniem. Doskonała roślina do zadarnień słonecznych stanowisk, na obwódki, między płyty chodnikowe. Do ogródków z lawendą, przetacznikami, czyśćcem wełnistym.
Thymus hybridus Bertram Anderson - Macierzanka ogrodowa
Odmiana macierzanki ‚Bertram Anderson’ zachwyca wybarwieniem listków. Są złoto-żółte. Barwę zachowują przez cały rok, nawet pod śniegiem nie tracą barwy. I zdecydowanie lepiej gdy chroni je zimą warstwa śniegu, ze względu na to, że jest wrażliwa na srogie bezśnieżne zimy. Jak wszystkie macierzanki preferuje słońce. Sadzona jako roślina okrywowa, w ogródkach skalnych, w ogródkach o charakterze śródziemnomorskim.
Thymus hybridus Doone Valley - Macierzanka ogrodowa
Macierzanka Doone Valley ma ciemnozielone listki z żółtym obrzeżeniem, szczególnie intensywnie wybarwiają się nowe przyrosty; Podobnie jak macierzanka Bertram Anderson, Doone Valley ma krzaczkowaty pokrój.
Thymus serphyllum - Macierzanka piaskowa
Piękne niskorosnące byliny, doskonałe do zadarnień słonecznych powierzchni. Wymagania mają niewielkie – lekka, piaszczysta, sucha gleba i słoneczne stanowiska. Kwitną na różowo, fioletowo lub biało. Wyrastają w zależności od odmiany od 5-20 cm. Sadzone w ogródkach skalnych, wykorzystywane jako uzupełnienie rabat; tworzą ładne kompozycje z lawendą, przetacznikami, czyśćcem wełnistym, szałwią.
Thymus praecox - Macierzanka wczesna
Macierzanka wczesna tworzy zwarte kobierce w słonecznych miejscach. Znosi deptanie, może być więc stosowana między płyty chodnikowe. Można ją stosować również w kombinacji z innymi macierzankami – rozrosną się w pachnący odporny na suszę dywan. Wymaga dobrze przepuszczalnego podłoża, ubogiej gleby.
Papaver nudicaule - Mak nagołodygowy / syberyjski
Papaver nudicaule to niewielki mak. W odróżnieniu od maka wschodniego kwitnie długo- kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Ładnie komponuje się z niewysokimi trawami np. Stipa arundinacea, bardzo dobrze sprawdza się w naturalistycznych nasadzeniach – na średniowysokie łąki kwietne, koniecznie w dużych grupach. Wymaga słonecznego stanowiska. Kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym.
Papaver orientale - Mak wschodni
Kiedy w ogrodzie na krótko zakwita mak – przyćmiewa urodą wszystkie inne rośliny. Dlatego zapewne tak oszałamia urodą i kolorami, że niedługo gości w ogrodzie. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany i żółknące liście, dobrze jest wiosną wsiać w kępę maku jednoroczne rośliny/słonecznik, kosmos/ – unikniemy gołych plam w nasadzeniu. Alegro – kwiat czerwony.
Papaver orientale Royal Wedding - Mak wschodni
Kiedy w ogrodzie na krótko zakwita mak – przyćmiewa urodą wszystkie inne rośliny. Dlatego zapewne tak oszałamia urodą i kolorami, że niedługo gości w ogrodzie. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany i żółknące liście, dobrze jest wiosną wsiać w kępę maku jednoroczne rośliny/słonecznik, kosmos/ – unikniemy gołych plam w nasadzeniu. Royal Wedding- kwiat biały.
Papaver orientale Victoria Louise - Mak wschodni
Kiedy w ogrodzie na krótko zakwita mak – przyćmiewa urodą wszystkie inne rośliny. Dlatego zapewne tak oszałamia urodą i kolorami, że niedługo gości w ogrodzie. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany i żółknące liście, dobrze jest wiosną wsiać w kępę maku jednoroczne rośliny/słonecznik, kosmos/ – unikniemy gołych plam w nasadzeniu. Victoria Louise – kwiat bladoróżowy
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Lubi żyzną, przepuszczalną glebę, dostatecznie wilgotną. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Dostępna w różnych barwach, m.in. odmiana Nigra w niepokojącym czarnym kolorze. Ta krótkowieczna bylina pochodzi z Azji. Ze względu na najbardziej obfite kwitnienie w drugim roku uprawy, traktuje się ją jako gatunek dwuletni. Liście są jasnozielone, klapowane, i podobnie jak pędy, szorstko owłosione.
Alcea rosea Chater’s Double Purple - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Dawniej odmiany o pełnych kwiatach pojawiały się przy dworach, nigdy przy wiejskich zagrodach. Odmiany z grupy Chatera mają kwiaty w kolorze białym, łososiowym, czerwonym. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, lubi żyzną glebę.
Alcea rosea Chater’s Double White - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat utożsamiany z wiejskim ogródkiem; jej odmiany o pełnych kwiatach są może zbyt ekstrawaganckie jak na rustykalne założenia, ale przez ogrodników bardzo lubiane. Dawniej odmiany o pełnych kwiatach pojawiały się przy dworach, nigdy przy wiejskich zagrodach. Odmiany z grupy Chatera mają kwiaty w kolorze białym, łososiowym, czerwonym. Z uwagi na ich wzrost warto przygotować podpory lub sadzić przy płotach, murach.
Alcea rosea Chater’s Double Yellow - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, lubi żyzną glebę. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Kwiaty w bladożółtym kolorze.
Alcea rosea Nigra - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, lubi żyzną glebę. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Odmiana Nigra w niepokojącym czarnym kolorze.
Alcea rosea Spring Celebrities - Malwa różowa
Malwa serii Spring Celebrities wyróżnia się kompaktowym, krzaczastym, karłowym wzrostem oraz bardzo obfitym kwitnieniem, tworząc duże, podwójne kwiaty. Liście okrągławe w zarysie, głębiej lub płyciej dłoniasto klapowane. Preferuje słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne, niezbyt wilgotne, mineralno-próchniczne gleby.
Meconopsis betonicifolia - Mekonops bukwicolistny
Oryginalna bylina do półcienistych ogrodów naturalistycznych. Zakwita jasnoniebieskimi kwiatami z czterema płatkami. Wymaga próchnicznej, żyznej i stale wilgotnej gleby. Lubi miejsca osłonięte od wiatru.
Physalis alkekengi var. franchetii - Miechunka Franchetta
Miechunka rozrasta się bardzo szybko, jest inwazyjna, ale doskonale nadaje się do naturalistycznych nasadzeń. Jej największą ozdobą są oczywiście owoce, „lampiony Alladyna”, z reguły suszone i używane do bukietów. Są takie rośliny, których nie zauważamy przez cały sezon a jesienią okazują się najpiękniejsze. Tak jest z miechunką. Kiedy zakwita niepozornymi białymi kwiatami, liczymy owoce.