Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Aruncus dioicus - Parzydło leśne
Okazała bylina do półcienia i cienia. Wymagania glebowe ma niewielkie, dobrze znosi suszę, jednak lepiej rośnie na żyznych, wilgotnych glebach. Parzydło jest bardzo lubiane ze względu na okazałe kwiatostany- drobne kremowobiałe kwiaty ma zebrane w charakterystyczne wiechowate kwiatostany. Parzydło leśne to długowieczna bylina- ogromne kępy spotyka się w starych ogrodach i parkach. Często stosowany jako roślina okrywowa, ale także jako soliter. Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół. Roślina chroniona.
Aruncus aethusifolius - Parzydło lśniące
Perełka założeń w cieniu i półcieniu. Bylina o półkolistym pokroju z ładnymi, mocno pociętymi oliwkowozielonymi liśćmi. Kwitnie kremowobiałymi kwiatami. Jesienią liście przybierają purpurowy kolor. Rośliny wymagają wilgotnych i przepuszczalnych gleb.
Peltoboykinia tellimoides - Peltobojkinia telimowata
Bylina o okazałych liściach. Zakwita jasnożółtymi kwiatami, ale nie one decydują o atrakcyjności rośliny a jej pokrój i kształt liści. Może być sadzona jako roślina okrywowa w miejscach zacienionych lub pojedynczo w towarzystwie funki i paproci.
Trollius chinnensis - Pełnik chiński
Pełniki – chiński i europejski mają podobne wymagania. Lubią słoneczne, wilgotne stanowiska. Jeżeli podłoże nie jest wilgotne musimy zapewnić im półcień. Nie zniosą suszy. Wspaniałe do nasadzeń w pobliżu zbiorników wodnych. Ze względu na różny termin kwitnienia doskonale uzupełniają się w założeniach ogrodowych. Pełnik europejski zakwita w maju, ma jasnożółte kuliste kwiaty, wyrasta do 60 cm. Pełnik chiński jest wyższy, dorasta do 100 cm, ma charakterystyczne kwiaty – ze sterczącymi, długimi miodnikami- w kolorze pomarańczowym; kwitnie w lipcu i sierpniu.
Trollius europeus - Pełnik europejski
Pełniki – chiński i europejski mają podobne wymagania. Lubią słoneczne, wilgotne stanowiska. Jeżeli podłoże nie jest wilgotne musimy zapewnić im półcień. Nie zniosą suszy. Wspaniałe do nasadzeń w pobliżu zbiorników wodnych. Ze względu na różny termin kwitnienia doskonale uzupełniają się w założeniach ogrodowych. Pełnik europejski zakwita w maju, ma jasnożółte kuliste kwiaty, wyrasta do 60 cm. Pełnik chiński jest wyższy, dorasta do 100 cm, ma charakterystyczne kwiaty – ze sterczącymi, długimi miodnikami- w kolorze pomarańczowym; kwitnie w lipcu i sierpniu.
Penstemon barbatus Pinacolada Rose Red Shades - Penstemon bródkowy
Niziutka odmiana penstemona- rośnie zaledwie do 15 cm- w mieszance kolorów -karminowo-różowe kwiaty. Ładnie wygląda w dużej grupie. Ze względu na niski wzrost może być sadzony w ogródkach skalnych. Dobrze wygląda w pojemnikach. Preferuje stanowiska słoneczne.
Penstemon barbatus praecox Rondo - Penstemon bródkowy
Niska odmiana penstemona w mieszance kolorów -karminowo-różowo -niebieskie kwiaty. Ładnie wygląda w dużej grupie. Ze względu na niski wzrost może być sadzony w ogródkach skalnych. Dobrze wygląda w pojemnikach. Preferuje stanowiska słoneczne.
Penstemon digitalis Mystica - Penstemon palczasty
Penstemon palczasty Mystica ma białe kwiaty i brązowoczerwone liście. Dorasta do 70 -80 cm. Dobrze wygląda w szpalerze, może być używany na niewielkie żywopłoty. Sadzony również na rabatach. Atrakcyjny przez cały sezon z uwagi na wybarwienie iści. Wymaga słonecznego stanowiska; zacieniony straci kolor. Jest zimozielony.
Perovskia atriplicifolia - Perowskia łobodolistna
Roślina o wyprostowanym pokroju, ma srebrno-szare liście i jasnofioletowe kwiaty zebrane w okazałych wiechach. Pędy perowskiej mają białe wybarwienie. Ciepłolubna. Odporna na susze. Cała roślina mocno aromatyczna. Wyrasta do 130 cm. Można powierzyć jej rolę rośliny przewodniej na rabacie z lawendą , kocimiętką, szałwią.
Primula Elizabeth Killelay - Pierwiosnek
Pierwiosnek Elizabeth Killelay ma kwiaty pełne, bordowo-kasztanowe z żółtą obwódką. Znaleziono go w ogrodzie Hazel Bolton w Wielkiej Brytanii, któranadała mu nazwę na cześć swojej młodszej wnuczki – Elizabeth Killelay.
Primula buleyana - Pierwiosnek Bulleya
Pierwiosnek Bulleya ma charakterystycznie piętrowo ułożone okółki z kwiatami. Ma mocne, stabilne pędy kwiatostanowe. Kwiaty pojawiają się w czerwcu. Pierwiosnek Bulleya lubi wilgotne stanowiska, często wprowadzany nad wodę, sadzony nad strumykami. Pięknie wygląda w towarzystwie funkii.
Primula capitata Salvana - Pierwiosnek główkowaty
Pierwiosnek główkowaty ma kwiaty fioletowe zebrane w kuliste spłaszczone kwiatostany. Bardzo wdzięczna bylina. Kwitnie w pełni lata. Na rabaty, nad oczka wodne. Nie jest długowieczna, warto odnawiać nasadzenie.
Primula japonica - Pierwiosnek japoński
Pierwiosnek japoński ma kwiaty barwy purpurowoczerwonej. Pędy wyrastają nawet do 60 cm . Wymaga wilgotnego stanowiska i gleby próchnicznej, żyznej. Często sadzony w założeniach nadwodnych. Doskonale czuje się w towarzystwie innych cienioznośnych bylin, paproci. Jeden z piękniejszych pierwiosnków.
Primula x bullesiana - Pierwiosnek kandelabrowa
Pierwiosnek kandelabrowa to wczesnoletni pierwiosnek o piętrowych kwiatostanach. W czerwcu pojawiają się kwiaty w różnych kolorach – pomarańczowe, różowe, łososiowe. Bardzo dekoracyjny. Wyrasta do 40 cm. preferuje słoneczne, wilgotne stanowiska. często sadzony nad zbiornikami wodnymi, ale również wprowadzany na rabaty.
Primula florindae - Pierwiosnek kwiecisty
Pierwiosnek kwiecisty to jeden z najokazalszych z uprawianych u nas pierwiosnków. Ma ładne lśniące, karbowane liście. Pędy kwiatostanowe osiągają 70 cm wysokości. Żółte kwiaty zebrane w szczytowy okółek pojawiają się od czerwca do sierpnia. Intensywnie pachną. Wymaga żyznego, wilgotnego podłoża i słonecznego miejsca a w przypadku niedostatku wilgoci – półcienia. Z reguły sadzony na brzegach oczek wodnych, przy strumykach itp.
Primula veris Orange with Yellow - Pierwiosnek lekarski
Pierwiosnek lekarski Orange with Yellow
Primula x pubescens - Pierwiosnek omszony
Pierwiosnek omszony występuje w różnych barwach, często kwiaty są dwubarwne a nawet trójbarwne. Jego ozdoba są również mięsiste, omączone liście. Sadzi się go głownie w ogródkach skalnych, może być sadzony w szczelinach. Ładnie wygląda również w kompozycjach wiosennych w pojemnikach. Wymaga lekkiego cienia i osłonięcia przed wiatrem.
Primula x pruhoniciana Wanda - Pierwiosnek pruhonicki
Pierwiosnek pruhonicki to jedna z najwcześniej kwitnących bylin w ogrodach. Tworzy niskie kępy, szybko się rozrasta. Sadzony najczęściej w ogrodach skalnych lub na rabatach wiosennych. Wymaga słonecznego stanowiska i gleby wilgotnej, próchnicznej. Starsze kępy warto jest dzielić dla odmłodzenia rośliny i uzyskania intensywniejszego kwitnienia.
Primula rosea Grandiflora - Pierwiosnek różowy
Pierwiosnek różowy zakwita wczesną wiosną, ma różowe kwiaty z żółtym oczkiem zebrane po 4-12 w baldachy na szypułkach wysokości do 15 cm. Bardzo ładne są również w fazie pąka. Kwiaty pojawiają się przed liśćmi. Preferuje lekko ocienione miejsca i wilgotne podłoże.
Primula viali - Pierwiosnek Viala
Pierwiosnek Viala tworzy nietypowe kwiatostany. Jego kwiaty zebrane są w wydłużone, dwubarwne kłosy. Może być sadzony na rabatach, ładnie wygląda nad wodą w dużych grupach. Kwitnie w czerwcu, lipcu.