Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Rheum palmatum - Rabarbar dłoniasty
Okazała bylina, ma piękne duże liście, głęboko dłoniasto klapowane i wiechowate kwiatostany. Soliter, doskonale wygląda sadzony pojedynczo. Wymaga jednak obfitego nawożenia i podlewania, zwłaszcza w czasie suchego lata. Co kilka lat należy rabarbar podzielić. Podgatunek tangucki ma intensywnie czerwone młode liście i czerwone kwiaty i owoce.
Polygonum affine - Rdest pokrewny
Rdest pokrewny tworzy ładną darń, ale nie poleca się go na duże powierzchnie z uwagi na to, że podczas ostrych zim może wymarzać, a nowe liście pojawiają się dopiero późną wiosną. Ma kwiaty w ciemnoróżowym kolorze, zebrane w gęste kłosy. Kwitnie od sierpnia. Może być sadzony przy ścieżkach, na obwódkach, na wykończeniach rabat.
Polygonum bistorta - Rdest wężownik
Bylina na wilgotne, słoneczne stanowiska. Można wprowadzać na wilgotne łąki. Łodygi mogą się pokładać. Różowe kwiaty zebrane kłosowate kwiatostany pojawiają się w VI. Wymaga dużo miejsca.
Rodgersja aesculifolia, Rodgersia pinnata - Rodgersja kasztanowcolistna, Rodgersia pierzasta
Rodgersje są cieniolubnymi bylinami. Lubią wilgotne podłoże. Są cenione za oryginalne liście i piękne, pachnące kwiatostany. To jedna z gwiazd cienistych ogrodów. Doskonale komponuje się z paprociami; lubią te same warunki i kontrastują kształtem oraz trawami ozdobnymi.
Rodgersia pinnata Chocolate Wings - Rodgersja pierzasta
Rodgersja o czekoladowo-fioletowych okazałych liściach. Zakwita kremowo-różowym kwiatostanem Piękna bylina do ocienionych zakątków ogrodu. Tworzy udane zestawienia z paprociami, funkiami, języczkami i innymi cieniolubnymi bylinami. Długowieczna.
Cerastium alpinum - Rogownica alpejska
Rogownica alpejska to niziutka,darniowa, luźnokępkowa bylina; do ogrodów skalnych, alpinarium. Drobne śnieżnobiałe kwiatki pojawiają się w maju.
Cerastium tomentosum - Rogownica kutnerowata
Ma biały kwiat, liść srebrny; na zdjęciu z saponarią ocymoides. Bylina bardzo ekspansywna, przez to często uważana za nieproszonego gościa; można ją jednak poskromić; przycinana – wygląda świeżo; niezastąpiona na trudnych słonecznych skarpach, tworzy bardzo udane duety z dianthusem deltoides i saponarią ocymoides; piękna również zimą – oszroniona.
Sempervivum w odmianach - Rojnik
Rojniki to rośliny najczęściej spotykane w ogródkach skalnych, ale warto je wykorzystać w kompozycjach w donicach, misach itp. Wyglądają bardzo dekoracyjnie. Doskonale sprawdzają się jako ozdoby bardzo nasłonecznionych balkonów, tarasów. Są bardzo łatwe w uprawie i całkowicie mrozoodporne. Lubią gliniasto-żwirowo-kamieniste podłoże. Nie znoszą wilgoci. Do rodzaju sempervivum należy kilkadziesiąt gatunków. Różnią się wielkością, kształtem i kolorem rozet. Rozety po kwitnieniu zamierają, ale wcześniej na rozłogach powstają nowe rozetki liściowe. Przekwitnięte kwiaty razem z rozetą należy usunąć. Rojniki nazywane są „kamiennymi różami”.
Sedum humifusum to drobny, tworzący darń rozchodnik. Kwitnie bardo obficie złoto-żółtym kwiatem. Do ogródków skalnych, do kompozycji w donicach.
Rozchodnik o pięknym purpurowo-czerwonym kolorze kwiatów i purpurowo nabiegłych pędach. Pędy mogą się pokładać pod ciężarem kwiatów, ale nie szkodzi to jego urodzie. Na słoneczne jesienne rabaty, do donic, pojemników.
Sedum Thunderhead - Rozchodnik
Rozchodnik Thunderhead
Sedum album Coral Carpet - Rozchodnik biały
Rozchodnik tworzący gęstą darń. Kwitnie obficie białymi kwiatami. Liście wybarwione na czerwono-brązowo. Na suche i słoneczne miejsca.
Sedum dasyphyllum Rose White - Rozchodnik brodawkowaty
Rozchodnik brodawkowaty tworzy gęstą darń, pędy ma niebieskozielone, liście szarozielone. Kwitnie drobnymi, gwiazdkowatymi kwiatami od czerwca. Rozchodnik do ogrodów skalnych, na słońce.
Sedum pachyclados - Rozchodnik grubopędowy
Rozchodnik grubopędowy – niski rozchodnik, który tworzy gęste poduszki, listki ma w kolorze niebiesko-zielonym. Kwitnie białymi kwiatami w kwietniu i maju. Sadzony głównie w ogródkach skalnych i żwirowych. Na słoneczne stanowiska.
Sedum aizoon - Rozchodnik gruby
Rozchodnik gruby wyrasta do 40 cm, zakwita w lipcu kwiatami w żółtym kolorze. Kwiaty tworzą gęste baldachogrona. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ten rozchodnik po wydaniu nasion zanika (wrzesień) i wziąć to pod uwagę przy planowaniu sadzenia. Lubi słoneczne stanowiska.
Sedum kamtschaticum Variegatum - Rozchodnik kamczacki
Rozchodnik kamczacki Variegatum
Sedum kamtschaticum var. middendorffianum - Rozchodnik kamczacki odm. amurska
Rozchodnik kamczacki odm. amurska
Sedum spurium - Rozchodnik kaukaski
Rozchodnik kaukaski to łatwa w uprawie, niewymagająca bylina zadarniająca. Kwitnie wczesnym latem jasnofioletowymi, bardzo pachnącymi kwiatami. Jest atrakcyjny dla pszczół. Sadzony głownie na słonecznych stanowiskach, ale znosi również lekki półcień.
Sedum spurium Purpur Winter - Rozchodnik kaukaski
Rozchodnik kaukaski Purpur Winter