Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Verbena bonariensis - Werbena patagońska
Ciekawa bylina o luźnym wzniesionym pokroju, pomimo swej wysokości może być sadzona z przodu rabat, jest ażurowa, przezroczysta; w masie uderzająco architektoniczna; kwiaty fioletowe zebrane w małe baldachy utrzymują się przez całe lato; doskonale wygląda z krwawnikami, dzielżanami. Wymarza, ale warto sadzić ją co roku, bo jest wyjątkowa.
Filipendula ulmaria - Wiązówka błotna
Piękna rodzima bylina. Naturalnie występuje na wilgotnych łąkach, nad brzegami wód. Zakwita obficie kremowobiałymi pachnącymi kwiatami. Ładna również poza okresem kwitnienia, dzięki ciekawym liściom. Nie jest wymagająca, ale posadzona w słońcu musimy mieć zapewnione wilgotne podłoże. Warto wprowadzać ją nad brzegi zbiorników wodnych razem z krwawnicami, pełnikami. W ogrodach uprawiana również odmiana Variegata , która ma liście z żółtą plamą wzdłuż głównego nerwu liścia.
Filipendula rubra Venusta - Wiązówka czerwona
Filipendula rubra to zjawiskowa bylina. Ma różowe kwiaty zebrane w duże baldachowate wiechy, wyglądają jak wata cukrowa; w stanie naturalnym rośnie na wilgotnych łąkach, dlatego też w ogrodach powinno się ją sadzić np. nad brzegami zbiorników wodnych, może rosnąć w pełnym słońcu, ale konieczne jest zapewnienie jej wilgotnego podłoża.
Hesperis matronalis - Wieczornik damski
Wysoka bylina. Często jeszcze spotykana w wiejskich ogrodach. Wieczornik zakwita w maju. Kwiaty w nierozgałęzionych gronach zachwycają zapachem. Szczególnie silnie pachną wieczorem. Na stanowiska słoneczne i półcieniste. Lubi wapienną glebę. Daje ładny samosiew.
Polemonium caeruleum - Wielosił błękitny
Polemonium caeruleum ma delikatne, pierzaste liście zebrane w wiechy kwiaty w chabrowym kolorze. Wielosiły sadzone są na rabatach, między krzewami; dobrze czują się nad wodą. Najlepiej rosną w wilgotnej, żyznej glebie. Nie zosi suszy. Odmiana ‚Brise d’Anjou’ ma biało obrzeżone liście / na zdjęciu. W Polsce na naturalnych stanowiskach wielosił jest pod ochroną.
Oenothera fruticosa - Wiesiołek krzewiasty
Wiesiołek doskonale radzi sobie w warunkach półcienistych i na słonecznych stanowiskach, choć przy silnym nasłonecznieniu może wymagać podlewania. Długo kwitnie, jest niewymagający. Jest niepretensjonalną, wdzięczną rośliną.
Oenothera missouriensis - Wiesiołek missuryjski
Bylina o pokładającym się pokroju. Zakwita w czerwcu bardzo dużymi cytrynowo-żółtymi kwiatami; kwiaty pojawiają się prawie przez cały sezon. Otwierają się wieczorem, dlatego wiesiołek nazywany jest niekiedy „gwiazdą wieczoru”. Ozdobne są również torebki nasienne wiesiołka – duże i oskrzydlone. Sadzony jest w ogrodach skalnych, ale doskonale nadaje się także na duże powierzchnie. Na stanowiska słoneczne i półcieniste.
Oenothera speciosa - Wiesiołek okazały
Wiesiołek okazały potrzebuje słońca i przepuszczalnej gleby, dlatego nadaje się do żwirowych ogródków z roślinami o pochodzeniu śródziemnomorskim- posłonkami, lawendą czyśćcem, ziołami. Powinien być sadzony w dużych grupach. Ładnie wygląda również w ogrorach naturalistycznych. Ma duże bladoróżowe kwiaty, długo kwitnie.
Euphorbia myrsinites - Wilczomlecz mirtowaty
Kwitnie żółtymi niepozornymi kwiatkami, a to co uważamy za kwiat wilczomlecza to przykwiatki, które otaczają właściwy mały kwiatek, ma pokładające się pędy, wygląda nieco egzotycznie, jest przybyszem z krajów basenu Morza Sródziemnego, ale wyjątkowo dobrze zaaklimatyzował się w naszych warunkach; bardzo dobrze prezentuje się na skarpach oraz obrzeżach ścieżek. Starsze egzemplarze gubią liście w dolnych partiach pędu, ale można to zamaskować nisko rosnącymi roślinami towarzyszącymi.
Euphorbia polychroma - Wilczomlecz pstry
Euphorbia polychroma tworzy regularne kępy. Rośnie do 40 cm. Szybko cieszy kwiatami, które pojawiają się w kwietniu. Ma barwne podkwiatki. Wszystko w świeżym żółtozielonym kolorze. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska, dobrze rośnie na skarpach. Jest niezawodny w uprawie. Jesienią ma drugą odsłonę – liście ładnie przebarwiają się na kolor bordowo-czerwony.
Tanacetum coccineum Robinson’s Red - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze karminowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. Znany może być Państwu również wrotycz pospolity -Tanacetum vulgare – krajowy chwast, ale jakiej urody. Jego żółte kwiaty ładnie się suszą. Jest również wykorzystywany w naturalnej ochronie roślin – wywarem z liści i korzenia wykonuje się oprysk, skuteczny w zwalczaniu np. mszycy.
Tanacetum coccineum Robinson’s Rose - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze różowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. Znany może być Państwu również wrotycz pospolity -Tanacetum vulgare – krajowy chwast, ale jakiej urody. Jego żółte kwiaty ładnie się suszą. Jest również wykorzystywany w naturalnej ochronie roślin – wywarem z liści i korzenia wykonuje się oprysk, skuteczny w zwalczaniu np. mszycy.
Tanacetum coccineum Super Duplex - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze karminowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. ‚Super Duplex’ to mieszanka kwiatów pełnych i połpełnych w różowym i karminowym kolorze.