Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Centaurea montana Amethyst on Ice - Chaber górski
Chaber uważany jest za zwykły kwiat a tymczasem jego kwiatostan to małe dzieło sztuki. Ładnie wygląda w dużym nasadzeniu, jako wypełnienie rabat; stosowany jest również na łąkach kwietnych. Lubi słoneczne stanowiska. Po kwitnieniu należy bylinę przyciąć, szybko odbuduje ładną zieloną kępę, może również powtórzyć kwitnienie. Odmiana Amethyst on Ice ma kwiaty w kolorze białym.
Centaurea montana Black Sprite - Chaber górski
Chaber górski Black Sprite to wyjątkowa odmiana o czarnych kwiatach.
Centranthus ruber Coccineus - Ostrogowiec czerwony
Pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, ale zadomowił się w naszych ogrodach. Konieczne słoneczne, suche stanowisko. Ma drobne kwiaty, ale osadzone w okazałych, rozgałęzionych kwiatostanach, które czynią go atrakcyjną ozdobą założenia ogrodowego. Może być sadzony jako roślina uzupełniająca na skarpach, rabatach, ale również przy płotach, murach – w roli głównej. Kwiaty w kolorze białym lub ciemnoróżowym.
Cerastium alpinum - Rogownica alpejska
Rogownica alpejska to niziutka,darniowa, luźnokępkowa bylina; do ogrodów skalnych, alpinarium. Drobne śnieżnobiałe kwiatki pojawiają się w maju.
Cerastium tomentosum - Rogownica kutnerowata
Ma biały kwiat, liść srebrny; na zdjęciu z saponarią ocymoides. Bylina bardzo ekspansywna, przez to często uważana za nieproszonego gościa; można ją jednak poskromić; przycinana – wygląda świeżo; niezastąpiona na trudnych słonecznych skarpach, tworzy bardzo udane duety z dianthusem deltoides i saponarią ocymoides; piękna również zimą – oszroniona.
Ceratostigma plumbaginoides - Ceratostigma ołownikowata
Ceratostigma ołownikowata zakwita na niebiesko późnym latem, jesienią jej liście przybierają purpurowy kolor. Stanowi ładny akcent kolorystyczny w jesiennym ogrodzie. Może być sadzona jako roślina okrywowa. Ze względu jednak na ograniczoną mrozoodpornośc nie polecana na duże powierzchnie. W osłoniętych miejscach zimuje. Lubi przepuszczalną, wapienną glebę.
Chelone obliqua - Żółwik ukośny
Żółwik ukośny wyrasta do 80 cm, dobrze znosi wilgotne stanowiska, może rosnąć w słońcu i półcieniu. Późno kwitnie – od sierpnia pojawiają się ciemnoróżowe kwiaty o orzęsionych płatkach, zebrane w szczytowe kłosy. Sadzony na dużych rabatach, miedzy krzewami.
Cimicifuga racemosa - Świecznica groniasta
Piękna, okazała bylina do cienia i półcienia. Może być sadzona nad brzegami oczek wodnych. Jest interesująca zarówno ze względu na kwiatostany, jak i duże sercowato wykrojone liście. Wyrasta do 150 cm.
Cimicifuga ramosa Atropurpurea - Świecznica gałęzista
Świecznica gałęzista jest okazałą byliną do obsadzania miejsc półcienistych i cienistych. Lubi świeże próchniczne gleby. Ma kremowobiałe kwiaty osadzone w długich kwiatostanacho i intensywnym, landrynkowym zapachu. Odmiana Atropurpurea ma brązowonabiegłe liście, które ładnie kontrastują z jasnymi kwiatostanami.
Cimicifuga simplex Black Negligee - Świecznica prosta
Świecznica prosta o ciemnopurpurowych liściach i białych, długich kwiatostanacho intensywnym, landrynkowym zapachu. Nadaje się do obsadzania miejsc półcienistych. Trzeba zapewnić jej odpowiednio wilgotne podłoże, w czasie suszy może wymagać podlewania. Uprawiana na rabatach, w ogrodach naturalistycznych.
Cimicifuga simplex Pink Spike - Świecznica prosta
Świecznica prosta o ciemnopurpurowych liściach i różowych wydłużonych kwiatostanach o intensywnym, landrynkowym zapachu. Nadaje się do obsadzania miejsc półcienistych. Trzeba zapewnić jej odpowiednio wilgotne podłoże, w czasie suszy może wymagać podlewania. Uprawiana na rabatach, w ogrodach naturalistycznych.
Convalaria majalis - Konwalia majowa
Rodzima bylina o ciemnozielonych liściach i zwieszonych kwiatach, których zapach przyprawia o zawrót głowy. W ogrodzie najlepiej czuje się pod drzewami, w próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej glebie. Wydaje owoce w postaci czerwonych jagód. Ma długie, pełzające kłącza. Roślina lecznicza i trująca. W Polsce objęta ochroną gatunkową.
Coreopsis grandiflora - Nachyłek wielkokwiatowy
Coreopsis grandiflora, słoneczna bylina; nie należy do bylin długowiecznych, dobrze jest więc odnowić nasadzenia co 2-3 lata, trwałość byliny przedłuża również radykalne cięcie pędów kwiatostanowych we wrześniu; długo kwitnie. Odmiana Sunray ma koszyczki kwiatowe pełne lub półpełne.
Coreopsis Limerock Dream - Nachyłek
Bylina o delikatnym pokroju i kwiatach w brzoskwiowym kolorze. Sadzony jako wypełnienie rabat, ale dla niektórych gwiazda ogrodu. Zdecydowanie słoneczne stanowisko.
Coreopsis Limerock Passion - Nachyłek
Bylina o delikatnym pokroju i różowych kwiatach. Sadzony jako wypełnienie rabat, ale dla niektórych gwiazda ogrodu. Zdecydowanie słoneczne stanowisko.
Coreopsis Limerock Ruby - Nachyłek
Bylina o delikatnym pokroju i ciemnoczerwonych kwiatach. Sadzony jako wypełnienie rabat, ale dla niektórych gwiazdka ogrodu. Zdecydowanie słoneczne stanowisko.
Coreopsis rosea American Dream - Nachyłek różowy
To jedna z tych niepozornych bylin , które zaskakują urodą i wdziękiem. Tworzy ładne kępki. Kwitnie obficie intensywnie różowymi kwiatkami. Na słoneczne stanowiska, na obrzeża rabat, do ogródków żwirowych.
Coreopsis verticillata Moonbeam - Nachyłek okółkowy
Coreopsis verticillata jest niewymagającą byliną; ma gwiaździste, złotożółte koszyczki kwiatowe i zwarty pokrój; posadzony na słonecznym stanowisku odwdzięczy się długim kwitnieniem; dobrze znosi również uprawę w pojemnikach; na zimę warto pozostawić kępy nachyłka , ładnie wygląda oszroniony.
Cymbalaria muralis - Cymbalaria bluszczykowata
Niska, płożąca się bylina. Kwitnie fioletowymi drobnymi kwiatami. Jest dość ekspansywna i nie lubi palącego słońca, doskonale więc sprawdza się w cienistych zakątkach ogrodu. Bardzo ładnie wygląda na schodach, między kamieniami. Roślina trująca, szeroko naturalizowana.
Cymbalaria pallida - Cymbalaria blada
Cymbalaria blada podobnie jak cymbalaria murowa długo kwitnie, równie dobrze znosi półcień i cień. Jest jednak zdecydowanie mniej ekspanywna. Może być więc sadzona w zacienionych ogródkach skalnych , nie stanowi bowiem zagrożenia dla drobnych roślin.