Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Thymus praecox - Macierzanka wczesna
Macierzanka wczesna tworzy zwarte kobierce w słonecznych miejscach. Znosi deptanie, może być więc stosowana między płyty chodnikowe. Można ją stosować również w kombinacji z innymi macierzankami – rozrosną się w pachnący odporny na suszę dywan. Wymaga dobrze przepuszczalnego podłoża, ubogiej gleby.
Papaver nudicaule - Mak nagołodygowy / syberyjski
Papaver nudicaule to niewielki mak. W odróżnieniu od maka wschodniego kwitnie długo- kwiaty pojawiają się od czerwca do sierpnia. Ładnie komponuje się z niewysokimi trawami np. Stipa arundinacea, bardzo dobrze sprawdza się w naturalistycznych nasadzeniach – na średniowysokie łąki kwietne, koniecznie w dużych grupach. Wymaga słonecznego stanowiska. Kwiaty w kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym.
Papaver orientale - Mak wschodni
Kiedy w ogrodzie na krótko zakwita mak – przyćmiewa urodą wszystkie inne rośliny. Dlatego zapewne tak oszałamia urodą i kolorami, że niedługo gości w ogrodzie. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany i żółknące liście, dobrze jest wiosną wsiać w kępę maku jednoroczne rośliny/słonecznik, kosmos/ – unikniemy gołych plam w nasadzeniu. Alegro – kwiat czerwony.
Papaver orientale Royal Wedding - Mak wschodni
Kiedy w ogrodzie na krótko zakwita mak – przyćmiewa urodą wszystkie inne rośliny. Dlatego zapewne tak oszałamia urodą i kolorami, że niedługo gości w ogrodzie. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany i żółknące liście, dobrze jest wiosną wsiać w kępę maku jednoroczne rośliny/słonecznik, kosmos/ – unikniemy gołych plam w nasadzeniu. Royal Wedding- kwiat biały.
Papaver orientale Victoria Louise - Mak wschodni
Kiedy w ogrodzie na krótko zakwita mak – przyćmiewa urodą wszystkie inne rośliny. Dlatego zapewne tak oszałamia urodą i kolorami, że niedługo gości w ogrodzie. Po przekwitnięciu należy ściąć kwiatostany i żółknące liście, dobrze jest wiosną wsiać w kępę maku jednoroczne rośliny/słonecznik, kosmos/ – unikniemy gołych plam w nasadzeniu. Victoria Louise – kwiat bladoróżowy
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Lubi żyzną, przepuszczalną glebę, dostatecznie wilgotną. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Dostępna w różnych barwach, m.in. odmiana Nigra w niepokojącym czarnym kolorze. Ta krótkowieczna bylina pochodzi z Azji. Ze względu na najbardziej obfite kwitnienie w drugim roku uprawy, traktuje się ją jako gatunek dwuletni. Liście są jasnozielone, klapowane, i podobnie jak pędy, szorstko owłosione.
Alcea rosea Chater’s Double Purple - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Dawniej odmiany o pełnych kwiatach pojawiały się przy dworach, nigdy przy wiejskich zagrodach. Odmiany z grupy Chatera mają kwiaty w kolorze białym, łososiowym, czerwonym. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, lubi żyzną glebę.
Alcea rosea Chater’s Double White - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat utożsamiany z wiejskim ogródkiem; jej odmiany o pełnych kwiatach są może zbyt ekstrawaganckie jak na rustykalne założenia, ale przez ogrodników bardzo lubiane. Dawniej odmiany o pełnych kwiatach pojawiały się przy dworach, nigdy przy wiejskich zagrodach. Odmiany z grupy Chatera mają kwiaty w kolorze białym, łososiowym, czerwonym. Z uwagi na ich wzrost warto przygotować podpory lub sadzić przy płotach, murach.
Alcea rosea Chater’s Double Yellow - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, lubi żyzną glebę. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Kwiaty w bladożółtym kolorze.
Alcea rosea Nigra - Malwa różowa
Alcea rosea to kwiat wiejskich ogrodów. Najlepiej rośnie w miejscu słonecznym, lubi żyzną glebę. Z uwagi na jej wysokość, dobrze jest roślinę opalikować. Ładnie wygląda przy płotach, parkanach, murach. Odmiana Nigra w niepokojącym czarnym kolorze.
Alcea rosea Spring Celebrities - Malwa różowa
Malwa serii Spring Celebrities wyróżnia się kompaktowym, krzaczastym, karłowym wzrostem oraz bardzo obfitym kwitnieniem, tworząc duże, podwójne kwiaty. Liście okrągławe w zarysie, głębiej lub płyciej dłoniasto klapowane. Preferuje słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne, niezbyt wilgotne, mineralno-próchniczne gleby.
Meconopsis betonicifolia - Mekonops bukwicolistny
Oryginalna bylina do półcienistych ogrodów naturalistycznych. Zakwita jasnoniebieskimi kwiatami z czterema płatkami. Wymaga próchnicznej, żyznej i stale wilgotnej gleby. Lubi miejsca osłonięte od wiatru.
Physalis alkekengi var. franchetii - Miechunka Franchetta
Miechunka rozrasta się bardzo szybko, jest inwazyjna, ale doskonale nadaje się do naturalistycznych nasadzeń. Jej największą ozdobą są oczywiście owoce, „lampiony Alladyna”, z reguły suszone i używane do bukietów. Są takie rośliny, których nie zauważamy przez cały sezon a jesienią okazują się najpiękniejsze. Tak jest z miechunką. Kiedy zakwita niepozornymi białymi kwiatami, liczymy owoce.
Sisyrinchium angustifolium - Miecznica wąskolistna
Miecznica ma fioletowo-niebieskie kwiaty, tworzy kępki trawiastych, równowąskich, ciemnozielonych liści. Dorasta do 20 cm. Ładnie urozmaica nasadzenia z roślin poduszkowych; wygląda atrakcyjnie przez cały sezon. Nie jest wymagająca, lubi lekką piaszczysto – gliniastą glebę, umiarkowanie wilgotną. Obficie się rozsiewa.
Gladiolus imbricatus - Mieczyk dachówkowaty
Piękny delikatny mieczyk, na wilgotne łąki, nad zbiorniki wodne. Ma kwiaty zebrane w jednostronne grono. Lubi świeże wilgotne podłoże. Może rosnąć w słońcu.
Eryngium planum - Mikołajek płaskolistny
Mikołajka cenimy za jego niebieskie kwiatostany. Poza tym jest niewymagający, znosi suche i nasłonecznione stanowiska. Sprawdza się w naturalistycznych założeniach ogrodowych, ale również na rabatach razem z rudbekią, dzielżanem. Ładnie wygląda wśród traw. Uprawiany jest również na kwiat cięty do suchych bukietów.
Miodunki to wcześnie kwitnące byliny na stanowiska półcieniste. Obok zawilców mieszańcowych, orlików, funkii, serduszek są perłami cienistych zakątków ogrodu. Mają ciekawe wybarwienie liści i żywe kolory kwiatów, co sprzyja aranżacjom w cieniu i półcieniu.
Pulmonaria Majeste - Miodunka Majeste
Miodunki to wcześnie kwitnące byliny na stanowiska półcieniste. Obok zawilców mieszańcowych, orlików, funkii, serduszek są perłami cienistych zakątków ogrodu. Mają ciekawe wybarwienie liści i żywe kolory kwiatów, co sprzyja aranżacjom w cieniu i półcieniu.
Pulmonaria saccharata Leopard, Mrs Moon - Miodunka pstra
Pulmonaria saccharata – miodunka pstra, kwitnie wczesną wiosną, lubi półcień, nadaje się więc do zadarnień cienistych stanowisk, przy czym kolor kwiatów -czerwony, niebieski i nakrapiane liście powodują, że nasadzenie – choć w cieniu – nie jest nudne.
Saponaria ocymoides - Mydlnica bazyliowata
Saponaria ocymoides ma drobne, różowe kwiaty i pokładające się pędy. Ładnie się rozrasta. Do ogródków skalnych, ale również na skarpy. Może być sadzona jako roślina zadarniająca na słonecznych stanowiskach. Dobrze wygląda w towarzystwie cerastium tomentosum. Jedna z niewielu roślin, która wytrzymuje konkurencję rogownicy.