Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Leucanthemum xsuperbum Real Glory - Złocień wspaniały
Złocień ( Jastrun ) Real Glory wspaniały ma duże, anemonowe, przypominające chryzantemy, białe kwiaty z żółtym środkiem; łodygi silne i wyprostowane; odmiana bardzo obficie kwitnąca, o podwyższonej odporności na choroby; preferuje stanowiska nasłonecznione, umiarkowanie wilgotne, dobrze zdrenowane gleby, zasobne w składniki pokarmowe.
Lewisia cotyledon - Lewizja zagłębiona
Lewizja ma szerokie, mięsiste liście, duże kwiaty w pastelowych kolorach. Dość kapryśna, nie znosi wilgoci zimą. Można chronić ją plastikowym kapturkiem. Wymaga gleby przepuszczalnej. Najlepiej czuje się w szczelinach między kamieniami, w słonecznym miejscu.
Liatris spicata - Liatra kłosowa
Liatra ma charakterystyczny kwiatostan – koszyczki kwiatowe zebrane są w kłos i rozkwitają od wierzchołka pędu. Ładna bylina rabatowa, ale również do założeń naturalistycznych. Kwiaty nadają się do cięcia i długo utrzymują się w wazonie. Liatra lubi wilgotne, żyzne podłoże, musi rosnąć w słońcu. Jest rośliną miododajną. Odmiana ‚Floristan Weiss’ ma kwiaty w kolorze białym, ‚Floristan Violet’ – kwiaty fioletowe, odmiana ‚Kobold’ rośnie nisko – osiąga 40-50 cm wysokości.
Liatris spicata Floristan White - Liatra kłosowa
Liatra Floristan White ma białe kwiatostany, koszyczki kwiatowe zebrane są w kłos i rozkwitają od wierzchołka pędu. Ładna bylina rabatowa, ale również do założeń naturalistycznych. Kwiaty nadają się do cięcia i długo utrzymują się w wazonie. Liatra lubi wilgotne, żyzne podłoże, musi rosnąć w słońcu. Jest rośliną miododajną.
Ligularia dentata - Języczka pomarańczowa
Ligularia dentata to okazała bylina, o dekoracyjnych kwiatostanach i pięknych dużych liściach. Ładnie wygląda przez cały rok – wiosną jej młode liście pięknie komponują się z tulipanami, latem zachwyca kwiatami, a zimą jej oszronione, przekwitnięte kwiatostany stanowią dekoracyjny element ogrodu. Języczka musi rosnąć na wilgotnym stanowisku, w żyznej glebie, raczej w półcieniu niż w słońcu. Doskonała bylina nad zbiorniki wodne.
Ligularia dentata Britt Marie Crawford - Języczka pomarańczowa
Języczka pomarańczowa to okazała bylina, o dekoracyjnych kwiatostanach i pięknych dużych liściach. ‚Britt Marie Crawford” ma ciemnopurpurowe okazałe liście. Ładnie wygląda przez cały rok – wiosną jej młode liście pięknie komponują się z tulipanami, latem zachwyca kwiatami, a zimą jej oszronione, przekwitnięte kwiatostany stanowią dekoracyjny element ogrodu. Języczka musi rosnąć na wilgotnym stanowisku, w żyznej glebie, w półcieniu. Doskonała bylina nad zbiorniki wodne.
Ligularia dentata Osiris Cafe Noir - Języczka pomarańczowa
Osiris Cafe Noir to unikalna jezyczka o postrzępionych ciemnych, purpurowo-zielonych liściach. Ładnie wygląda przez cały rok – wiosną jej młode liście pięknie komponują się z tulipanami, latem zachwyca kwiatami, a zimą jej oszronione, przekwitnięte kwiatostany stanowią dekoracyjny element ogrodu. Języczka musi rosnąć na wilgotnym stanowisku, w żyznej glebie, raczej w półcieniu niż w słońcu. Doskonała bylina nad zbiorniki wodne.
Ligularia przewalski - Języczka Przewalskiego
Piękna, okazała bylina; koszyczki kwiatowe tworzą długi kłos, ma żółte kwiaty, wymaga wilgotnego stanowiska. Sadzona na rabatach, nad zbiornikami wodnymi.
Ligularia sibirica - Języczka syberyjska
Języczka syberyjska ma ciemnozielone liście- sercowate, o brzegach ząbkowanych. Koszyczki kwiatowe zebrane w długie, groniaste kwiatostany. Jak wszystkie języczki musi być sadzona w miejscach cienistych.
Ligularia stenocephala - Języczka wąskogłówkowa
Kolejna z imponujących bylin, jakimi są języczki. Ma pięknie wykrojony liść – kształtem przypomina serce. Kwiaty w gęstych, długich kwiatostanach. Zdecydowanie preferuje półcień i wilgotne podłoże. Doskonała do nadwodnych nasadzeń. Tworzy zgrany duet z tojeścią orzęsioną, tworząc „kontrast kształtu i harmonię koloru”
Ligularia x hessei - Języczka Hessego
Okazała bylina do półcienia. Ma piękne, duże, sercowate liście. Wyróżnia się kwiatami – pomarańczowo-żółte koszyczki kwiatowe zebrane są w duże walcowate kwiatostany. Nie może rosnąć w pełnym słońcu. Lubi wilgotne miejsca i żyzną próchniczną glebę.
Ligularia x palmatiloba - Języczka dłoniasta
Kolejna z imponujących bylin, jakimi są języczki. Mieszaniec L. dentata x L. japonica otrzymany przez Hessego i Weenera w 1940 r. Liście bardzo duże, szerokie, okrągłe, z nieregularnymi, ostro ząbkowanymi klapami. Koszyczki duże, w wyprostowanych, luźnych gronach, złotożółte. Zdecydowanie preferuje półcień i wilgotne podłoże. Doskonała do nadwodnych nasadzeń.
Linaria purpurea - Lniczka purpurowa
Lniczka purpurowa ma kłosowate fioletowe kwiatostany, wyrasta do 60 cm. Preferuje słoneczne miejsca. Doskonała bylina na naturalistyczne łąki kwietne, ładnie wygląda wśród traw. Długo kwitnie. Włochy, stepy.
Pomimo, że kwiaty lnu nie należą do najtrwalszych jest on urokliwą ozdobą ogrodu. Zakwita lazurowymi kwiatami. Sadzony jest na rabatach, szczególnie ładnie wygląda w dużych grupach. Lubi słoneczne miejsca. Środkowa i południowa Europa, zachodnia i centralna Azja, po piętro alpejskie; stepy, suche zbocza, zarośla, okrajki. W Polsce miejscami zadomowiony, w Tatrach występuje podgatunek karpacki.
Liriope muscari - Liriope szafirkowata
Roślina okrywowa, doskonała na obrzeża ścieżek, wykończenia rabat, jako wypełnienie pod wyższe krzewy. Tworzy pióropusze podłużnych zielonych liści. Kwiaty zebrane są w lila-niebieskie lub lila-purpurowe grona. Dość dobrze znosi susze. Stanowisko słoneczne i półcień.
Lobelia fulgens Queen Victoria - Lobelia lśniąca
Lobelia wymaga słonecznego, osłoniętego stanowiska. Jest południową byliną, w naszych warunkach musi być dobrze zabezpieczona na zimę. Ma ciemnoczerwone kwiaty, które tworzą zgrany duet z brązowoczerwonymi liśćmi. Sadzona na rabatach w dużych grupach.
Lupinus polyphyllus - Łubin trwały
Łubin tak kojarzy się z naszym krajobrazem, że aż trudno uwierzyć, że nie jest rodzimą byliną. Ładnie wygląda w nasadzeniach naturalistycznych, ale równie pięknie na rabatach – zawsze jednak w grupie. Łubin może przez wiele lat rosnąc w jednym miejscu, nie lubi przesadzenia – ze względu na palowy korzeń. Konieczne słoneczne stanowisko, lubi lekkie, ale nie za suche podłoże. Kwiaty łubinu są chętnie odwiedzane przez trzmiele.
Lychnis alpina - Firletka alpejska
Mała bylina o purpurowo-czerwonych kwiatach zebranych w główkowate kwiatostany. Długo i intensywnie kwitnie. Sadzona głównie w ogródkach skalnych, ale może być również wykorzystana na obwódki. Wymaga słońca i przepuszczalnego podłoża.
Lychnis chalcedonica - Firletka chalcedońska
Firletka chalcedońska to bylina na słoneczne rabaty. Ma rzadki wśród bylin czysty czerwony kolor. Ładnie wygląda w dużych grupach. Dobrze komponuje się z niewysokimi trawami ozdobnymi np Stipa teniussima.
Lychnis coronaria Alba - Firletka kwiecista
Firletka kwiecista zakwita masą kwiatów, długo kwitnie. Cała roślina pokryta jest szarobiałym kutnerem. Nie jest długowieczna, ale łatwo się rozsiewa i pozostaje w ogrodzie. Doskonała na łąki kwietne; odmiana Alba ma kwiaty białe i ładnie rozświetla rabaty nocą.