Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Monarda hybrida Mahogony - Pysznogłówka ogrodowa
Monarda ‚Mahogany’ jest byliną o pięknym ziołowym zapachu; ma postrzępione kwiaty w wyrazistym karminowym kolorze ; zwabia motyle i pszczoły. Rośnie szybko i tworzy duże kępy. Pięknie wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.
Monarda hybrida Prairenacht - Pysznogłówka ogrodowa
Monarda jest byliną o pięknym ziołowym zapachu; ma postrzępione kwiaty w kolorze fioletowym ; zwabia motyle i pszczoły. Rośnie szybko i tworzy duże kępy. Pięknie wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.
Monarda hybrida Schneewittchen - Pysznogłówka ogrodowa
Pysznogłówka Schneewittchen ma kwiaty w białym kolorze, są delikatniejsze niż kwiaty pozostałych odmian, ale równie ładne. Pysznogłówka doskonale wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.
Monarda hybrida Scorpion - Pysznogłówka ogrodowa
Monarda jest byliną o pięknym ziołowym zapachu; ma śmieszne postrzępione kwiaty w ciemnym fioletowym kolorze; zwabia motyle i pszczoły. Rośnie szybko i tworzy duże kępy. Pięknie wygląda w ogrodach ziołowych i na rabatach. Podczas upalnego lata należy zadbać o wilgotne podłoże dla pysznogłówki. Liście pysznogłówki mają zastosowanie kulinarne – używane są do herbat ziołowych m.in. herbaty earl grey i sałatek. Napar z pysznogłówki wzmacnia i relaksuje. Można zaparzać zmieszane razem liście i kwiaty.
Nepeta nervosa Blue Moon - Kocimiętka żyłkowana
Nepeta nervosa w odróżnieniu od kocimiętki Faassena ma zwarty pokrój. Jest ciepłolubną byliną, doskonale sprawdza się na rabatach w upalne lato. Szybko się rozrasta – roślina dla niecierpliwych ogrodników, którzy marzą o kwiecistym ogrodzie. Blue Moon ma niebiesko-fioletowe kwiaty. Ładnie wygląda na pastelowych rabatach.
Nepeta nervosa Pink Cat - Kocimiętka żyłkowana
Nepeta nervosa w odróżnieniu od kocimiętki Faassena ma zwarty pokrój. Jest ciepłolubną byliną, doskonale sprawdza się na rabatach w upalne lato. Szybko się rozrasta – roślina dla niecierpliwych ogrodników, którzy marzą o kwiecistym ogrodzie. Odmiana Pink Cat ma kwiaty w kolorze różowym.
Nepeta x faassenii - Kocimiętka Faassena
Nepeta faasseni to wdzięczna, niewymagająca bylina, znosi umiarkowaną suszę, może być przycięta – wtedy zakwita powtórnie, żeby jednak uniknąć ogołocenia rośliny zaleca się wycinanie przekwitniętych kwiatostanów, odwdzięczy się kwitnieniem przez cały sezon. Może służyć jako roślina okrywowa, wypełnienie rabat, pięknie wygląda przy ścieżkach. Ma pokładające się pędy, co niektórym ogrodnikom przeszkadza, ale taka jest jej uroda. Zwabia owady, o czym należy pamiętać jeżeli sadzi się ją przy miejscach wypoczynku, stołach , altanach. Odmianowe formy kocimiętki rosną wysoko i mają mocno wydłużone kwiatostany; długo i obficie kwitną. Kocimiętka dość dobrze znosi susze. Nadaje się do założeń miejskich.
Oenothera fruticosa - Wiesiołek krzewiasty
Wiesiołek doskonale radzi sobie w warunkach półcienistych i na słonecznych stanowiskach, choć przy silnym nasłonecznieniu może wymagać podlewania. Długo kwitnie, jest niewymagający. Jest niepretensjonalną, wdzięczną rośliną.
Oenothera missouriensis - Wiesiołek missuryjski
Bylina o pokładającym się pokroju. Zakwita w czerwcu bardzo dużymi cytrynowo-żółtymi kwiatami; kwiaty pojawiają się prawie przez cały sezon. Otwierają się wieczorem, dlatego wiesiołek nazywany jest niekiedy „gwiazdą wieczoru”. Ozdobne są również torebki nasienne wiesiołka – duże i oskrzydlone. Sadzony jest w ogrodach skalnych, ale doskonale nadaje się także na duże powierzchnie. Na stanowiska słoneczne i półcieniste.
Oenothera speciosa - Wiesiołek okazały
Wiesiołek okazały potrzebuje słońca i przepuszczalnej gleby, dlatego nadaje się do żwirowych ogródków z roślinami o pochodzeniu śródziemnomorskim- posłonkami, lawendą czyśćcem, ziołami. Powinien być sadzony w dużych grupach. Ładnie wygląda również w ogrorach naturalistycznych. Ma duże bladoróżowe kwiaty, długo kwitnie.
Omphalodes verna - Ułudka wiosenna
Ułudka preferuje stanowiska półcieniste, wilgotne. Najlepiej czuje się w leśnych, liściastych ogrodach, gdzie korzysta z zimowego słońca i letniego cienia. Zakwita wcześnie wiosną niebieski kwiatami, jest świetnym kompanem dla wiosennych roślin cebulowych
Pachysandra terminalis - Runianka japońska
Runianka to doskonała bylina do zadarnień , rozrasta się podziemnymi rozłogami. Tworzy okrywy z błyszczących liści. Zakwita w kwietniu, maju białymi drobnymi kwiatami zebranymi w małe wierzchołkowe kłosy. Preferuje półcieniste stanowiska.
Pachysandra terminalis Green Carpet - Runianka japońska
Runianka to doskonała bylina do zadarnień , rozrasta się podziemnymi rozłogami. Tworzy okrywy z błyszczących liści. Zakwita w kwietniu, maju białymi drobnymi kwiatami zebranymi w małe wierzchołkowe kłosy. Preferuje półcieniste stanowiska.
Pachysandra terminalis Green Sheen - Runianka japońska
Odmiana runianki o ciemnozielonych błyszczących liściach i kremowych kwiatach. Nadaje się do sadzenia w miejsca półcieniste, pod okapy drzew – do okrywania powierzchni.
Piwonia Coral Charm jest mieszańcem międzygatunkowym P. lactiflora x P. peregrina ‚Otto Fröbel’ ma kwiaty duże, półpełne, koraloworóżowe, niekiedy w łososiowym odcieniu, w miarę przekwitania zmieniające barwę na kremową, nitki pręcików kremowe, słupki zielonkawe, znamiona koralowe, odmiana bardzo żywotna. Wyrasta do 100 cm. Wymaga miejsc dobrze oświetlonych, gleby próchnicznej o lekko kwaśnym odczynie; odpowiednie są umiarkowanie wilgotne, stosunkowo luźne, piaszczysto-gliniaste gleby. Piękna jako soliter ale również doskonała do kompozycji rabatowych.
Paeonia Itoh Bartzella - Piwonia
Kwiaty duże (nawet do 25 cm średnicy), pełne, podwójne, bardzo liczne, świetliście żółte z czerwonymi akcentami, trwałe; jeden z cenniejszych przedstawicieli grupy; mieszańce Itoh są krzyżówkami piwonii zielnych i krzewiastych; odznaczają się charakterem piwonii zielnych, jednakże liście i kwiaty odziedziczyły po krzewiastych; kwitną dłużej od piwonii chińskiej; pędy sztywne i mocne, nie potrzebują podparcia; są roślinami odpornymi na mróz i mają niewielkie wymagania; na wiosnę warto je zasilić solidną porcją kompostu lub nawozem organicznym; w 1948 roku japoński hodowca Toichi Itoh skrzyżował piwonie krzewiaste p. delavayi, lutea i suffricosa z piwonią zielną Kokoden; z nasion uzyskano 36 siewek, które amerykański hodowca Louis Smirnow najprawdopodobniej odkupił od Ito i 4 z nich opatentował; w 1960 przywiózł je do USA i zarejstrował.
Paeonia lactiflora Buckeye Bell - Piwonia chińska
Piwonia chińska jest jedną z bardziej pożądanych bylin ogrodowych. Odmiany różnią się kolorami-od białego przez jasnoróżowy do purpurowego. Piwonie niestety rosną bardzo powoli. Potrzebują kilku lat, aby się ładnie rozrosnąć i obficie zakwitnąć, ale są długowieczne. W starych ogrodach często spotyka się duże kępy tej rośliny. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną.
Paeonia lactiflora Felix Crousse - Piwonia chińska
Piwonia Felix Crousse wyrasta do 80 cm, rośnie silnie. Kwiaty duże w pięknym karminowoczerwonym kolorze, wonne, płatki korony na brzegu niekiedy z perłowym połyskiem. Bardzo obficie kwitnie. Piwonie są roślinami mało kłopotliwymi w uprawie. Wystarczające są dla nich przeciętne, umiarkowanie wilgotne gleby, przy czym rośliny tolerują okresy letniej suszy. Stosunkowo rzadko, w porównaniu z innymi bylinami, są atakowane przez szkodniki i choroby. Występowanie gatunku – Mongolia, Rosja (Daleki Wschód, Syberia), Chiny, Korea, Japonia, 400-2300 m n.p.m.; dąbrowy, okrajki, trawiaste zarośla, łąki, stepy.
Paeonia lactiflora General MacMahon - Piwonia chińska
Piwonia General MacMahon ma kwiaty liczne, pełne, wiśniowo-różowe, wonne. Piwonie stosuje się do obsadzania rabat bylinowych lub zakładania grup roślinnych. Są doskonałymi towarzyszami roślin, które kwitną przed nimi lub po nich, na przykład liliowców, kosaćców, astrów, czosnków czy innych roślin cebulowych. Są roślinami mało kłopotliwymi w uprawie. Wystarczające są dla nich przeciętne, umiarkowanie wilgotne gleby, przy czym rośliny tolerują okresy letniej suszy. Stosunkowo rzadko, w porównaniu z innymi bylinami, są atakowane przez szkodniki i choroby.
Paeonia lactiflora Karl Rosenfield - Piwonia chińska
Piwonia chińska jest jedną z bardziej pożądanych bylin ogrodowych. Odmiany różnią się kolorami-od białego przez jasnoróżowy do purpurowego. Piwonie niestety rosną bardzo powoli. Potrzebują kilku lat, aby się ładnie rozrosnąć i obficie zakwitnąć, ale są długowieczne. W starych ogrodach często spotyka się duże kępy tej rośliny. Choć jak większość bylin piwonia również wymaga odmładzania. Przy sadzeniu piwonii należy zadbać o odpowiednią głębokość sadzenia – pąki powinny znaleźć się nie głębiej niż 5 cm pod powierzchnią, piwonie zbyt głęboko posadzone karłowacieją i słabo lub w ogóle nie kwitną. Karl Rosenfield silnie rośnie, wyrasta do 100 cm. Ma ciemnoróżowe półpełne kwiaty.