Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Oenothera fruticosa - Wiesiołek krzewiasty
Wiesiołek doskonale radzi sobie w warunkach półcienistych i na słonecznych stanowiskach, choć przy silnym nasłonecznieniu może wymagać podlewania. Długo kwitnie, jest niewymagający. Jest niepretensjonalną, wdzięczną rośliną.
Oenothera missouriensis - Wiesiołek missuryjski
Bylina o pokładającym się pokroju. Zakwita w czerwcu bardzo dużymi cytrynowo-żółtymi kwiatami; kwiaty pojawiają się prawie przez cały sezon. Otwierają się wieczorem, dlatego wiesiołek nazywany jest niekiedy „gwiazdą wieczoru”. Ozdobne są również torebki nasienne wiesiołka – duże i oskrzydlone. Sadzony jest w ogrodach skalnych, ale doskonale nadaje się także na duże powierzchnie. Na stanowiska słoneczne i półcieniste.
Oenothera speciosa - Wiesiołek okazały
Wiesiołek okazały potrzebuje słońca i przepuszczalnej gleby, dlatego nadaje się do żwirowych ogródków z roślinami o pochodzeniu śródziemnomorskim- posłonkami, lawendą czyśćcem, ziołami. Powinien być sadzony w dużych grupach. Ładnie wygląda również w ogrorach naturalistycznych. Ma duże bladoróżowe kwiaty, długo kwitnie.
Euphorbia myrsinites - Wilczomlecz mirtowaty
Kwitnie żółtymi niepozornymi kwiatkami, a to co uważamy za kwiat wilczomlecza to przykwiatki, które otaczają właściwy mały kwiatek, ma pokładające się pędy, wygląda nieco egzotycznie, jest przybyszem z krajów basenu Morza Sródziemnego, ale wyjątkowo dobrze zaaklimatyzował się w naszych warunkach; bardzo dobrze prezentuje się na skarpach oraz obrzeżach ścieżek. Starsze egzemplarze gubią liście w dolnych partiach pędu, ale można to zamaskować nisko rosnącymi roślinami towarzyszącymi.
Euphorbia polychroma - Wilczomlecz pstry
Euphorbia polychroma tworzy regularne kępy. Rośnie do 40 cm. Szybko cieszy kwiatami, które pojawiają się w kwietniu. Ma barwne podkwiatki. Wszystko w świeżym żółtozielonym kolorze. Lubi ciepłe słoneczne stanowiska, dobrze rośnie na skarpach. Jest niezawodny w uprawie. Jesienią ma drugą odsłonę – liście ładnie przebarwiają się na kolor bordowo-czerwony.
Tanacetum coccineum Robinson’s Red - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze karminowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. Znany może być Państwu również wrotycz pospolity -Tanacetum vulgare – krajowy chwast, ale jakiej urody. Jego żółte kwiaty ładnie się suszą. Jest również wykorzystywany w naturalnej ochronie roślin – wywarem z liści i korzenia wykonuje się oprysk, skuteczny w zwalczaniu np. mszycy.
Tanacetum coccineum Robinson’s Rose - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze różowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. Znany może być Państwu również wrotycz pospolity -Tanacetum vulgare – krajowy chwast, ale jakiej urody. Jego żółte kwiaty ładnie się suszą. Jest również wykorzystywany w naturalnej ochronie roślin – wywarem z liści i korzenia wykonuje się oprysk, skuteczny w zwalczaniu np. mszycy.
Tanacetum coccineum Super Duplex - Wrotycz szkarłatny
Złocień to typowa bylina rabatowa, uprawiany jest również na kwiat cięty. Koszyczki kwiatowe wyrastają na wysokich szypułkach, pojawiają się w maju i czerwcu. Złocień jest remontantem – ścięcie przekwitłych kwiatostanów powoduje powtórne kwitnienie. Kwiaty w kolorze karminowym. Bylina bez specjalnych wymagań. Po 3-4 latach uprawy warto roślinę odmłodzić – podzielić i rozsadzić. ‚Super Duplex’ to mieszanka kwiatów pełnych i połpełnych w różowym i karminowym kolorze.
Goniolimon speciosum - Zatrwian okazały
Zatrwiany bylinowe uprawiane są głównie na kwiat cięty, ale bardzo ładnie zdobią rabaty i warto wprowadzać je do ogrodów. Delikatne kwiaty zatrwianów stanowią doskonałe uzupełnienie nasadzeń kwietnych. Najlepiej rosną w słońcu na przepuszczalnej glebie.
Goniolimon tataricum - Zatrwian tatarski
Zatrwiany bylinowe uprawiane są głównie na kwiat cięty, ale bardzo ładnie zdobią rabaty i warto wprowadzać je do ogrodów. Delikatne kwiaty zatrwianów stanowią doskonałe uzupełnienie nasadzeń kwietnych. Zatrwian tatarski zakwita w lipcu, kwiaty są barwy prawie białej. Najlepiej rośnie w słońcu na przepuszczalnej glebie.
Armeria maritima Rosea - Zawciąg nadmorski
Armeria maritima ma kuliste kwiatostany, które wyrastają na szypułkach ponad zwartą darń trawiastych, soczyście zielonych liści. Dobrze znosi suche, jałowe miejsca w ogrodzie. Przydatna na obwódki rabat, do ogródków skalnych. Może posłużyć do założenia miniaturowego trawnika, którego nie trzeba kosić. Kwitnie w maju, czerwcu; może powtórzyć kwitnienie we wrześniu.
Armeria pseudoarmeria Ballerina Red - Zawciąg szerokolistny
Zawciąg o szerokich, wydłużonych liściach, ma duże główki kwiatostanowe w ciemnoczerwonym kolorze. Stosowany na rabatach, obwódkach. Bylina na słoneczne stanowiska.
Anemone hupehensis Bressingham Glow - Zawilec japoński
Zawilec japoński o półpełnych ciemnoróżowych kwiatach, średnicy 50-70 mm, zebrane w szczytowe, baldachokształtne kwiatostany. Liście podzielone są na 3 klapy lub 3 listki. Jedna z najbardziej widowiskowych bylin w jesiennym ogrodzie. Najlepiej rośnie w półcieniu, wymaga gleby gliniasto – piaszczystej, jest wrażliwy na suszę. Dobrze zimuje pod grubą warstwą suchych liści.
Anemone hupehensis Praecox - Zawilec japoński
Zawilec japoński, wyróżniający się zwartym pokrojem, ma duże pojedyncze, purpuroworóżowe kwiaty, średnicy 50-70 mm, zebrane w szczytowe, baldachokształtne kwiatostany. Liście podzielone są na 3 klapy lub 3 listki. Wymaga półcienistych miejsc oraz przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych gleb. Niezastąpiony w jesiennym ogrodzie.
Anemone hupehensis Prinz Heinrich - Zawilec japoński
Zawilec japoński o półpełnych purpurowo- różowych kwiatach, średnicy 50-70 mm, zebrane w szczytowe, baldachokształtne kwiatostany. Liście podzielone są na 3 klapy lub 3 listki. Najlepiej rośnie w półcieniu, na wilgotnym podłożu. Rozrasta się w duże kępy. Obok rozchodnika okazałego i traw ozdobnych to gwiazda jesiennych rabat.
Anemone hupehensis Splendens - Zawilec japoński
Zawilec Splendens ma intensywnie zabarwione, ciemnoróżowe kwiaty, średnicy 50-70 mm, zebrane w szczytowe, baldachokształtne kwiatostany. Liście podzielone są na 3 klapy lub 3 listki. Pokrój luźniejszy niż u typu. Wymaga półcienistych miejsc oraz przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych gleb. Niezastąpiony w jesiennym ogrodzie.
Anemone x hybrida Hadspen Abundance - Zawilec mieszańcowy
Anemone Hadspen Abundance ma kwiat fioletoworóżowy, składający się zazwyczaj z 5-6 płatków, duży, średnicy 50-70 mm; bardzo obficie kwitnie. Liście trójdzielne, nieregularnie trójklapowe. Wymaga półcienistych miejsc oraz przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych gleb, gliniasto-piaszczystych. Niezastąpiony w jesiennym ogrodzie.
Anemone x hybrida Honorine Jobert - Zawilec mieszańcowy
Zawilec mieszańcowy o białych kwiatach, najlepiej rośnie w półcieniu, lubi stale wilgotną glebę, najlepiej, gdy jest ona gliniasto-piaszczysta, przepuszczalna, zasobna w substancje organiczne; jedna z bardziej odpornych na mróz odmian, choć w pierwszych latach po posadzeniu rośliny zaleca się okrywać na zimę. Niebezpieczne są dla nich zwłaszcza spadki temperatury przy braku okrywy śnieżnej. Członkowie amerykańskiego stowarzyszenia branżowego Perennial Plant Association wybrała ją "Byliną Roku 2016". Odkryta w 1858 r. w ogrodzie Francuza M. Joberta w Verdun-sur-Meuse jako mutacja na poletku zawilców mieszańcowych 'Elegans'.
Anemone x hybrida Queen Charlotte - Zawilec mieszańcowy
Zawilec mieszańcowy o półpełnych, bladoróżowych, dużych kwiatach. Piękna bylina na jesienne rabaty. Lubi stanowisko półcieniste, oraz przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne gleby; szybko się rozrasta.
Anemone x hybrida Serenade - Zawilec mieszańcowy
Zawilec Serenade ma intensywnie zabarwione, pasteloworóżowe, półpełne kwiaty, średnicy 50-70 mm, zebrane w szczytowe, baldachokształtne kwiatostany. Pokrój luźniejszy niż u typu. Wymaga półcienistych miejsc oraz przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych gleb. Niezastąpiony w jesiennym ogrodzie.