Katalog traw ozdobnych
Festuca cinerea Uchte - Kostrzewa popielata
Kostrzewa popielata ‚Uchte’ ma strzeliste, proste stalowo-niebieskie liście. Tworzy gęste, dość wysokie kępy – 30 cm. Źdźbła kwiatostanowe są nieowłosione i osiągają ponad 40 cm wysokości. Blaszki liściowe o szerokości 0,5-0,8 mm są gładkie. Kwiatostanem jest bardzo gęsta, wyprostowana wiecha o długości 4-5 cm. Niewymagająca, dobrze zimuje. W naturze kostrzewy rosną na jałowych i suchych glebach. Sadzona w ogrodach żwirowych, na wrzosowiskach, w donicach. Gatunek występuje w Europie Południowej i Północno-Wschodniej; jest pospolitą rośliną na skałach wapiennych na niżu; rzadziej spotykana w niższych partiach górskich, do wysokości 700 m n.p.m.
Festuca filiformis - Kostrzewa nitkowata
Festuca filiformis- Kostrzewa nitkowata – gęstokępkowa, niebieskoszarozielona lub ciemnozielona; blaszki liściowe wyprostowane, sztywne, nitkowate, pofałdowane, z 3-7 nerwami. Niewymagająca. Sadzona na rabatach, wrzosowiskach, skarpach. Na liściach długo utrzymują się kropelki rosy. Bardzo ozdobna. Występowanie; Zachodnia i środkowa Europa, umiarkowana Azja, introdukowana w Ameryce Północnej.
Festuca gautieri / scoparia Pic Carlit - Kostrzewa Gautiera
Kostrzewa ‚Pic Carlit’ z ciemnozielonych, krótkich i sztywnych liści tworzy niskie, gęste, zbite, płaskie kępki. Odmianę wyróżnia to, że jest mniejsza niż gatunek i bardzo rzadko zakwita. Nazywana jest „niedźwiedzim futrem”. Nadaje się do zadarnień, ale trzeba liczyć się ze starzeniem się rośliny; co kilka lat będzie wymagała odnowienia (szczególnie ta sadzona zbyt gęsto). Okres życia i efektowny wygląd warunkowane są stanowiskiem; gatunek ten nie lubi pełnego słońca, a długotrwałą suszę znosi tylko w półcieniu. Może być sadzona między płytami chodnikowymi, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach. Nie jest wymagająca. W stanie naturalnym rośnie wyłącznie w Pirenejach na kamienistych i suchych stanowiskach, zawsze w półcieniu skał, głazów i krzewów
Festuca glauca - Kostrzewa popielata
Kostrzewa popielata – gęstokępkowa, niebieskoszarozielona lub ciemnozielona; jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych. Niewymagająca a bardzo dekoracyjna, choć niebieski kolor liści kostrzewy jest zmienny – od szarozielonego po intensywnie srebrzysto-niebieski. Sadzona jest na rabatach, wrzosowiskach. Ładnie wygląda w dużej grupie – jako okrywowa. Może być uprawiana w pojemnikach. Występowanie: Zachodnia Europa; suche murawy.
Festuca mairei - Kostrzewa Maire’a
Kostrzewa Mairea’a to kostrzewa o szaro-zielonych liściach; gęstokępkowa. Rośnie wyżej niż popularna kostrzewa sina. Warta do wprowadzenia jako średnio wysoka trawa. Do obsadzania skarp, na rabaty z trawami ozdobnymi. Nie jest wymagająca. Występowanie: góry Atlas w Maroku, 2300 m n.p.m.
Festuca ovina - Kostrzewa owcza
Kostrzewa owcza – to niska kostrzewa, wyrasta w małe, zgrabne, zielonoszare kępki. Ma szaro-popielaty kolor liści. Do kompozycji rabatowych, na wrzosowiska, na skarpy. Lubi słoneczne stanowisko, piaszczyste i suche gleby, a najlepiej rośnie na łąkach o odczynie kwaśnym. Jest gatunkiem występującym praktycznie w całej Europie, także we wschodnich Chinach i Japonii
Festuca punctoria - Kostrzewa kropkowana
Festuca punctoria jest mniej znana niż festuca glauca a warta uwagi. Ma stalowo-szare, ostre liście. Tworzy idealne, zwarte kępki. Źdźbła wyprostowane, sztywne. Nie jest wymagająca. Może rosnąć w pełnym słońcu. Na wrzosowiska, na obwódki, do zadarniania powierzchni. Występowanie: zachodnia Azja (Turcja); suche zbocza, wapienne skały.