Katalog traw ozdobnych
Bouteloua gracilis - Butelua smukła
Butelua smukła tworzy gęste kępy wąskich liści, wyrasta do 40 cm. Jej ozdobą są charakterystyczne płaskie, brązowe kłoski na cienkich szypułkach, bardzo atrakcyjne. Wymaga słonecznych stanowisk, dość dobrze znosi susze. Sadzona w ogrodach naturalistycznych, żwirowych.
Briza media - Drżączka średnia
Drżączka średnia to wieloletnia, luźnokępkowa trawa; rozłogi podziemne krótkie; źdźbła gładkie; blaszki liściowe 0,2-0,5 cm szer., na brzegach szorstkie; bardzo wdzięczna trawa a rzadko wprowadzana do ogrodów. Ciekawa ze względu na kwiatostany w postaci wiechy piramidalnej, szeroko rozpierzchłej, o nitkowatych, falistych rozgałęzieniach. Kłoski mają charakterystyczny sercowaty kształt. Lubi wilgotne miejsca. Europa – po piętro alpejskie; łąki, zręby, wrzosowiska. W Polsce pospolita na niżu i w górach. Jedyna drżączka odporna na mróz w strefie klimatu umiarkowanego. Długowieczna, wytrzymała trawa. Doskonała roślina okrywowa.
Hakonechloa macra All Gold - Hakonechloa smukła
Hakonechloa macra to gęsto rosnąca trawa, która posadzona w gruncie stopniowo stworzy zwarty dywan liści. Bardzo efektownie wygląda w donicach i na podwyższonych rabatach. Należy ją uprawiać w żyznej wilgotnej glebie, na miejscu nasłonecznionym lub lekko ocienionym. All Gold ma złote liście. Wymaga zabezpieczenia na zimę.
Hakonechloa macra Aureola - Hakonechloa smukła
Hakonechloa macra to gęsto rosnąca trawa, która posadzona w gruncie stopniowo stworzy zwarty dywan liści. Bardzo efektownie wygląda w donicach i na podwyższonych rabatach. Należy ją uprawiać w żyznej wilgotnej glebie, na miejscu nasłonecznionym lub lekko ocienionym. Aureola ma żółtopaskowane liście. Wymaga zabezpieczenia na zimę.
Imperata cylindrica Red Baron - Imperata cylindryczna
Imperata cylindryczna to jedna z najefektowniej wybarwionych traw . Jej liście są wyprostowane, a gdy wyrastają, końce zabarwione mają na czerwono. Wraz ze wzrostem rośliny kolor spełza w dół liści. W zimniejszych rejonach kraju może wymarzać, warto zabezpieczyć ją na zimę albo uprawiać w donicach i przechowywać w pomieszczeniach. Rozprzestrzenia się bardzo wolno za pomocą kłączy. Dobrze rośnie na wilgotnej, żyznej glebie, w pełnym słońcu. Toleruje suszę, może być stosowana jako roślina okrywowa. Stanowi silny kolorystyczny akcent w masie i niewielkiej grupie. Rozmnażanie przez podział wiosną.
Hordeum jubatum - Jęczmień grzywiasty
Hordeum jubatum Jęczmień grzywiasty – trawa jednoroczna, ale bardzo łatwo się rozsiewa i pozostaje w ogrodzie. Jest bardzo dekoracyjna – kwitnie jedwabistymi kłosami w fioletowym odcieniu.
Holcus mollis Jackdaws Cream - Kłosówka miękka
Jackdaws Cream ma liście jasnozielone, obrzeżone białymi, szerokimi paskami; darniowa trawa, naga lub skąpo owłosiona; gatunek porasta świetliste lasy, ubogie murawy, zarośla, łąki, szczególnie na glebach kwaśnych.
Luzula sylvatica - Kosmatka olbrzymia
Kosmatka olbrzymia jest zawsze zielonym sitem występującym w wilgotnych lasach i łąkach Europy oraz zachodniej Azji. Spotyka się ją również na terenach podgórskich i w górach; na południowym Kaukazie, w Karpatach oraz Sudetach; w Polsce poza górami także na Pomorzu. Tworzy gęste kępy z krótkimi, powoli rozrastającymi się stolonami, a czasem grubymi kłączami. Ma szerokie, orzęsione liście. Pędy kwiatostanowe wiechokształtne, silnie rozpierzchłe, wyrastają dość wysoko ponad liście; duży szeroki kwiatostan złożony jest z brązowo-białych kwiatów. Rośnie na żyznych i wilgotnych glebach, nad brzegami rzek i strumieni. Toleruje jednak również suche miejsca pod drzewami. Wymaga kwaśnego i próchnicznego podłoża. Dobrze wygląda w naturalistycznych nasadzeniach, nad wodą.
Luzula nivea - Kosmatka śnieżna
Kosmatka śnieżna ma zimozielone liście, po brzegach orzęsione. Zakwita w czerwcu białymi, gęstymi „puszystymi” kwiatami, które nadają się do suszenia. Jest bardzo wdzięczną ozdobą ogrodu. Może być stosowana jako roślina okrywowa. Wolno rozprzestrzenia się za pomocą kłączy. Porasta góry środkowej i południowej Europy, po piętro subalpejskie; świetliste, górskie lasy.
Festuca gautieri / scoparia Pic Carlit - Kostrzewa Gautiera
Kostrzewa ‚Pic Carlit’ z ciemnozielonych, krótkich i sztywnych liści tworzy niskie, gęste, zbite, płaskie kępki. Odmianę wyróżnia to, że jest mniejsza niż gatunek i bardzo rzadko zakwita. Nazywana jest „niedźwiedzim futrem”. Nadaje się do zadarnień, ale trzeba liczyć się ze starzeniem się rośliny; co kilka lat będzie wymagała odnowienia (szczególnie ta sadzona zbyt gęsto). Okres życia i efektowny wygląd warunkowane są stanowiskiem; gatunek ten nie lubi pełnego słońca, a długotrwałą suszę znosi tylko w półcieniu. Może być sadzona między płytami chodnikowymi, w ogrodach skalnych, na wrzosowiskach. Nie jest wymagająca. W stanie naturalnym rośnie wyłącznie w Pirenejach na kamienistych i suchych stanowiskach, zawsze w półcieniu skał, głazów i krzewów
Festuca punctoria - Kostrzewa kropkowana
Festuca punctoria jest mniej znana niż festuca glauca a warta uwagi. Ma stalowo-szare, ostre liście. Tworzy idealne, zwarte kępki. Źdźbła wyprostowane, sztywne. Nie jest wymagająca. Może rosnąć w pełnym słońcu. Na wrzosowiska, na obwódki, do zadarniania powierzchni. Występowanie: zachodnia Azja (Turcja); suche zbocza, wapienne skały.
Festuca mairei - Kostrzewa Maire’a
Kostrzewa Mairea’a to kostrzewa o szaro-zielonych liściach; gęstokępkowa. Rośnie wyżej niż popularna kostrzewa sina. Warta do wprowadzenia jako średnio wysoka trawa. Do obsadzania skarp, na rabaty z trawami ozdobnymi. Nie jest wymagająca. Występowanie: góry Atlas w Maroku, 2300 m n.p.m.
Festuca filiformis - Kostrzewa nitkowata
Festuca filiformis- Kostrzewa nitkowata – gęstokępkowa, niebieskoszarozielona lub ciemnozielona; blaszki liściowe wyprostowane, sztywne, nitkowate, pofałdowane, z 3-7 nerwami. Niewymagająca. Sadzona na rabatach, wrzosowiskach, skarpach. Na liściach długo utrzymują się kropelki rosy. Bardzo ozdobna. Występowanie; Zachodnia i środkowa Europa, umiarkowana Azja, introdukowana w Ameryce Północnej.
Festuca ovina - Kostrzewa owcza
Kostrzewa owcza – to niska kostrzewa, wyrasta w małe, zgrabne, zielonoszare kępki. Ma szaro-popielaty kolor liści. Do kompozycji rabatowych, na wrzosowiska, na skarpy. Lubi słoneczne stanowisko, piaszczyste i suche gleby, a najlepiej rośnie na łąkach o odczynie kwaśnym. Jest gatunkiem występującym praktycznie w całej Europie, także we wschodnich Chinach i Japonii
Festuca cinerea Uchte - Kostrzewa popielata
Kostrzewa popielata ‚Uchte’ ma strzeliste, proste stalowo-niebieskie liście. Tworzy gęste, dość wysokie kępy – 30 cm. Źdźbła kwiatostanowe są nieowłosione i osiągają ponad 40 cm wysokości. Blaszki liściowe o szerokości 0,5-0,8 mm są gładkie. Kwiatostanem jest bardzo gęsta, wyprostowana wiecha o długości 4-5 cm. Niewymagająca, dobrze zimuje. W naturze kostrzewy rosną na jałowych i suchych glebach. Sadzona w ogrodach żwirowych, na wrzosowiskach, w donicach. Gatunek występuje w Europie Południowej i Północno-Wschodniej; jest pospolitą rośliną na skałach wapiennych na niżu; rzadziej spotykana w niższych partiach górskich, do wysokości 700 m n.p.m.
Festuca glauca - Kostrzewa popielata
Kostrzewa popielata – gęstokępkowa, niebieskoszarozielona lub ciemnozielona; jedna z najpopularniejszych traw ozdobnych. Niewymagająca a bardzo dekoracyjna, choć niebieski kolor liści kostrzewy jest zmienny – od szarozielonego po intensywnie srebrzysto-niebieski. Sadzona jest na rabatach, wrzosowiskach. Ładnie wygląda w dużej grupie – jako okrywowa. Może być uprawiana w pojemnikach. Występowanie: Zachodnia Europa; suche murawy.
Glyceria maxima ‚Variegata’ - Manna mielec
Manna mielec ‚Variegata'; blaszki liściowe lśniące, żółto- lub kremowozielono paskowane, za młodu i jesienią różowe. Rośnie słabiej niż ekspansywny gatunek. Ładnie wygląda nad zbiornikami wodnymi, ale nie wymaga bardzo wilgotnych stanowisk w przeciwieństwie do manny mielec gatunku. Wykorzystywana jest w ogrodach bardziej ze względu na efektowne zabarwienie liści i zdolność do utrzymywania ich w pionie przy sadzeniu pod wodą, niż ze względu na niepozorne, mało atrakcyjne kwiatostany. W stanie naturalnym porasta wilgotne łąki oraz mokradła Europy i częściowo Azji. W Polsce trawa ta jest pospolita na niżu środkowym oraz na północy kraju
Miscanthus sinensis - Miskant chiński
Miskanty to jedne z najpopularniejszych traw ozdobnych w ogrodach. Należą do najokazalszych traw ozdobnych w naszych ogrodach. Aby pokazać się w pełnej krasie i osiągnąć właściwe rozmiary wymagają żyznych, umiarkowanie wilgotnych gleb i słonecznego stanowiska. Rosną w piękne duże kępy. Doskonale prezentują się w ogrodach żwirowych i w naturalistycznych założeniach ogrodowych. Nadają się dużych i małych ogrodów, do nasadzeń miejskich. Liczne odmiany – Grosse Fontane, Kleine Fontane, Rotfuchs i in. różnią się wysokością, kolorem kwiatostanów, budową kępy.
Miscanthus sinensis Cabaret - Miskant chiński
Cabaret ma łukowato wygięte liście, paskowane, z białokremowym środkiem i zielonymi brzegami. Liście, a także łodygi, nabierają jesienią czerwonawego zabarwienia. Kwiaty zebrane w wiechy miedzianego koloru pojawiają się późnym latem i stanowią ozdobę rośliny do końca wegetacji, a także zimą.