Katalog traw ozdobnych
Miscanthus sinensis Memory - Miskant chiński
Jeden z piękniejszych miskantów, kwiaty duże przewieszające się, w kolorze delikatnego różu, z czasem jedwabiście białe. Kwiaty znajdują sie na długich łodygach, liście szerokie ciemnozielone z widocznym białym paskiem wzdłuż. Pokrój zwarty, wyprostowany, jesienią liście wybarwiają sie na ciepłe złote, pomarańczowo-rdzawe odcienie. Na 24 Międzynarodowej Wystawie Zieleń To Życie w Konkursie Roślin Nowości 2016 miskant ten zdobył złoty medal.
Miscanthus sacchariflorus - Miskant cukrowy
Miskant cukrowy to okazała trawa ozdobna. Kępa równowąskich liści wyrasta do 150 cm, wysoko ponad nimi jesienią pojawiają się okazałe srebrzysto-jedwabiste kwiatostany, które mogą utrzymywać się na roślinach aż do wiosny. Liście jesienią przebarwiają się na czerwono-brązowy lub pomarańczowy kolor. Nie jest wymagający, rośnie dobrze w każdej glebie. Trawa, która silnie się rozrasta; w małych ogrodach może być uciążliwa, ale doskonała do dużych, naturalistycznych ogrodów, do nasadzeń żywopłotowych, do obsadzania stawów (gdzie może rosnąć w płytkiej wodzie), oraz w nasadzeniach zapobiegających erozji gleb. Ojczyzną jego są Chiny, Korea, Japonia, Syberia i Azja Środkowa. Gatunek ten introdukowany w Ameryce Północnej rozprzestrzenił się w kanadyjskich prowincjach Ontario i Quebec. Jest jednym z najbardziej mrozoodpornych gatunków Miscanthus.
Miscanthus x giganteus - Miskant olbrzymi
Miskant olbrzymi imponuje wysokością – dorasta do 300 cm. Powstał ze skrzyżowania miskanta chińskiego i cukrowego. Ma wyprostowane źdźbła, a liście długości do 100 cm i szerokości 2,5 cm są ciemnozielone, z wyraźnym, białym nerwem. Rośnie w okazałych kępach, choć wytwarza silne kłącza. Najczęściej nie zakwita, tylko podczas długiej ciepłej jesieni może wytworzyć wiechy, początkowo lekko różowe, potem srebrzyste. Długo jesienią utrzymuje zielony kolor liści, które pod wpływem niskiej temperatury jedynie lekko przebarwiają się na fioletowo. Może być sadzony w założeniach żywopłotowych lub jako soliter. Preferuje słoneczne stanowiska i umiarkowanie wilgotne podłoże. Nie jest wymagający co do gleby – rośnie nawet na słabszych podłożach, ale wymaga wiosennego nawożenia. Obecnie wykorzystywany jest również jako roślina energetyczna – do uprawy na biomasę – ze względu na szybki wzrost.
Phalaris arundinacea var. picta - Mozga trzcinowata
Mozga trzcinowata – trawa ozdobna o dość szerokich liściach, które wyginają się łukowato; są wyraźnie paskowane – białe pasy biegną wzdłuż blaszek. Młode liście rozwijające się wiosną mają różowy odcień, natomiast jesienią po pierwszym mrozie stają się jasnobeżowe i pozostają dekoracyjne przez całą zimę. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych oraz na glebach wilgotnych i ciężkich. Trawa bardzo ozdobna, pomimo że kwiatostany nie są okazałe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina ekspansywna, nie nadaje się do małych ogrodów. Jest wykorzystywana jako roślina paszowa, do rekultywacji terenów podmokłych. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, w wilgotnej i żyznej glebie, ale może rosnąć również w wodzie o głębokości do 10 cm. Bardzo ładna również odmiana ‚Luteopicta’, która ma liście paskowane wzdłużnie, zielono-żółte. Mozga trzcinowata jest pospolitą trawą w całej Europie, Azji i w Ameryce Północnej – od Kalifornii do Wirginii.