Katalog traw ozdobnych
Phalaris arundinacea var. picta - Mozga trzcinowata
Mozga trzcinowata – trawa ozdobna o dość szerokich liściach, które wyginają się łukowato; są wyraźnie paskowane – białe pasy biegną wzdłuż blaszek. Młode liście rozwijające się wiosną mają różowy odcień, natomiast jesienią po pierwszym mrozie stają się jasnobeżowe i pozostają dekoracyjne przez całą zimę. Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych oraz na glebach wilgotnych i ciężkich. Trawa bardzo ozdobna, pomimo że kwiatostany nie są okazałe. Trzeba jednak pamiętać, że jest to roślina ekspansywna, nie nadaje się do małych ogrodów. Jest wykorzystywana jako roślina paszowa, do rekultywacji terenów podmokłych. Najlepiej rośnie w miejscach półcienistych, w wilgotnej i żyznej glebie, ale może rosnąć również w wodzie o głębokości do 10 cm. Bardzo ładna również odmiana ‚Luteopicta’, która ma liście paskowane wzdłużnie, zielono-żółte. Mozga trzcinowata jest pospolitą trawą w całej Europie, Azji i w Ameryce Północnej – od Kalifornii do Wirginii.
Stipa barbata - Ostnica bródkowata
Ostnice to bardzo atrakcyjna grupa traw ozdobnych. Ostnica bródkowata to trawa o jasnozielonych liściach i pięknych delikatnych białych kwiatostanach, które zaczynają pojawiać się już pod koniec czerwca. Nie tworzy gęstych kęp. Bardzo subtelna. Preferuje stanowiska słoneczne i gleby zasobne w wapń. Doskonała do słonecznego, naturalistycznego ogrodu; ładnie komponuje się z mikołajkami, przegorzanami, szałwią omszona, bylicami. Pochodzi z Uralu.
Stipa tenuissima - Ostnica cieniutka
Stipa tenuissima. Ostnica cieniutka to delikatna w wyglądzie trawa. Ma drobne, cieniutkie liście. Wczesnym latem jej ażurowe wiechy się otwierają i pozostają do pierwszych przymrozków. Kwitnie przez cały sezon. Jej kwiatostany reagują na najsłabszy powiew wiatru. Wnosi bardzo dużo ruchu do ogrodowej scenerii. Znosi suche i słoneczne stanowiska; tworzy piękne kompozycje z krwawnikami, mikołajkami, gailardią. Bardzo dobrze wygląda przy chodnikach, ścieżkach. W naszych warunkach klimatycznych – jednoroczna.
Stipa arundinacea - Ostnica trzcinowata
Stipa arundinacea Ostnica trzcinowata. Ostnice to bardzo atrakcyjna grupa traw. Ostnica trzcinowata ma ładnie przebarwione liście – oliwkowo-pomarańczowe. Jesienią kolor przybiera na intensywności. Dobrze rośnie na suchych glebach. Nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Doskonała do kompozycji w donicach. Piękny akcent w jesiennym ogrodzie.
Helictotrichon sempervirens - Owies wieczniezielony
Owies wieczniezielony to trawa ozdobna o szaro-niebieskim wybarwieniu liści. Młode rośliny mają liście równowąskie, sztywne, szarozielone z odcieniem niebieskawym, rozłożone równomiernie we wszystkich kierunkach. Rośliny starsze tworzą kępy o charakterystycznym dwupoziomowym układzie liści: liście osadzone na brzegach kępy odchylają się ku ziemi, a wyrastające w środku kępy młode liście i długie źdźbła z powiewnymi kłosami, sterczą pionowo ku górze. Rośliny osiągają średnicę około 0,4 m. Preferuje słoneczne stanowiska, gleb próchnicznych, lecz przepuszczalnych. W stanowiskach naturalnych występuje na stepach południowo-europejskiej części byłego Związku Radzieckiego, środkowej Azji i zachodniej Syberii. W Polsce występuje rzadko, prawie wyłącznie tylko w Tatrach i Karpatach Zachodnich, gdzie rośnie na glebach ubogich i kwaśnych.
Andropogon scoparius - Palczatka miotlasta
Palczatka miotlasta dobrze rośnie na głęboko uprawionej, żyznej glebie; posiada sezonowe liście, które najlepiej przycinać późną zimą lub wczesną wiosną; w okresie intensywnego wzrostu liście wybarwiają się na srebrno-zielony kolor, natomiast jesienią źdźbła przybierają pomarańczowo-czerwoną barwę.
Ammophila arenaria - Piaskownica zwyczajna
Piaskownica zwyczajna to wieloletnia, kępkowa, szarozielona trawa; źdźbła sztywne, wzniesione, gładkie; bardzo ekspansywna; porasta wydmy, piaszczyste plaże; występuje na wybrzeżu Europy i w północnej Afryce; naturalizowana w Ameryce Północnej.
Panicum virgatum Heavy Metal - Proso rózgowate
Proso rózgowate ‚Heavy Metal’ charakterystycznie wyprostowana odmiana prosa rózgowatego. Liście są stalowo-niebieskie a delikatne kwiatostany lekko fioletowe. Preferuje stanowiska nasłonecznione i przepuszczalne gleby. Może być sadzony pojedynczo na tle trawnika, nad wodą; ładnie wygląda na rabatach z jeżówkami, rudbekiami, astrami jesiennymi.
Panicum virgatum Rehbraun - Proso rózgowate
Proso rózgowate ‚Rehbraun’ o ciemnozielonych liściach, które wczesną jesienią przebarwiają się na czerwono-brązowy kolor. Dorasta do 120 cm. Ładnie wygląda z dużymi bylinami pełnego lata np. jeżówką purpurową.Preferuje słoneczne stanowiska.
Panicum virgatum Strictum - Proso rózgowate
‚Strictum’ to bardzo efektowna odmiana prosa rózgowatego. ‚Strictum’ wyrasta nawet do 160 cm, tworzy gęste okazałe kępy; jesienią liście przebarwiają się na jasnobrązowo, delikatne kwiatostany pojawiają się w lipcu; jest dość odporny na suszę.
Arrhenatherum eliatus subsp. bulbosum Variegatum - Rajgras wyniosły
Rajgras wyniosły ma bardzo wąskie blaszki liściowe, z biało paskowanym brzegiem; nie jest ekspansywny. Najefektywniej wygląda latem, w okresie kwitnienia. Może być sadzony na obwódkach, rabatach, nadaje się do ogrodów wrzosowiskowych. Rośliny te zasiedlają zarówno stanowiska zacienione, jak i w pełni nasłonecznione; nie toleruje stagnującej wody. Występuje w Europie, za wyjątkiem krańców północno-wschodnich oraz w zachodniej Azji.
Pennisetum alopecuroides - Rozplenica japońska
Rozplenice należą do gatunków wrażliwych na niskie temperatury, ale zabezpieczone na zimę doskonale radzą sobie w naszych warunkach. Dotyczy to rozplenicy japońskiej. Nie zimują w naszych warunkach klimatycznych m. in. rozplenica wschodnia i rozplenica kosmata. Rozplenica japońska tworzy ładne zielone kępy, ponad nimi przez lato i jesień pojawiają się różowo-brązowe, pokryte włoskami, walcowate kwiatostany, przypominające lisie ogonki lub jak mówią inni, szczotkowate kolby o długości do 25 cm. Lubi ciepłe, osłonięte miejsca w ogrodzie, gleby żyzne i przepuszczalne. Ciekawa odmiana rozplenicy japońskiej to ‚Hameln’ – wyrasta do 45 cm wysokości, wcześnie i bardzo intensywnie kwitnie; doskonała do uprawy w donicach, często sadzona na obwódkach, przy ścieżkach. Pochodzi z Azji i Australii.
Pennisetum alopecuroides Lady U - Rozplenica japońska Lady U
Polska odmiana wyhodowana przez Krzysztofa Słowińskiego. Ma regularny, półkolisty pokrój, tworzy gęste kępy, silnie rosnąca, osiąga wysokość do 1,5m. Bardzo intensywnie kwitnie, starsze rośliny tworzą nawet do 200 okazałych, beżowofioletowych kwiatostanów. Najlepiej rośnie na stanowiskach ciepłych, słonecznych, na glebach umiarkowanie wilgotnych, przepuszczalnych, o dużej zawartości próchnicy.
Sesleria caerulea - Sesleria błękitna
Sesleria błękitna to ładnie wybarwiona niska trawa ozdobna. Tworzy kępy płasko rozłożonych liści w kolorze stalowo-niebieskim; liście są błyszczące. Dobrze znosi podmokłe gleby. Preferuje stanowiska słoneczne. Wymaga gleb wapiennych i warunków zbliżonych do panujących na wilgotnych i chłodnych łąkach. W stanie naturalnym występuje na skałach wapiennych w Alpach, Sudetach, Tatrach i Karpatach Zachodnich oraz w Skandynawii i północnej części Wielkiej Brytanii.
Spartina pectinata ‚Aureomarginata’ - Spartyna grzebieniasta
Spartyna grzebieniasta to okazała trawa ozdobna. Trawa bardzo wytrzymała, ale ekspansywna, doskonała do dużych ogrodów. „Aureomarginata’ to dwubarwna odmiana – tworzy kępy wąskich ciemnozielonych liści obrzeżonych na złoto. Późnym latem pojawiają się grzebieniaste kwiatostany. Liście pozostają ozdobne przez zimę, ścinamy je dopiero wiosną. Bardzo efektowna wysoka trawa. Lubi wilgotne gleby, ale nie powinna być zalewana. Jest gatunkiem bardzo wytrzymałym, o dużej tolerancji na zróżnicowane warunki siedliskowe; rośnie nawet na glebie jałowej, gdzie znosi suszę i zacienienie. Spartyna grzebieniasta jest bagienną trawą, pochodzącą z Ameryki Północnej.
Koeleria glauca - Strzęplica sina
Strzęplica sina to gęstokępkowa, niebieskozielona trawa; blaszki liściowe sztywne, pokryte woskowym nalotem, miękko owłosione; dobrze znosi mocno nasłonecznione stanowiska i jałową glebę. Może towarzyszć macierzance, goździkom. Sadzona jest również na wrzosowiskach. Ma ładne metaliczne niebiesko-zielone liście. W Polsce pospolita na całym niżu; porasta piaszczyste wydmy, sosnowe lasy, piaszczyste aluwia.
Deschampsia caespitosa - Śmiałek darniowy
Śmiałek darniowy wydaje się taką zwykła trawą, a jednak potrafi urzec wdziękiem. Zakwita już w maju i utrzymuje delikatne wiechy do jesieni. Stanowi doskonałe towarzystwo dla wysokich bylin. Może służyć również jako roślina okrywowa, ale nie tworzy rozłogów, więc nie rozrasta się zbyt silnie. Niewymagający, zniesie prawie każde warunki. Młode rośliny tworzą kształtne, kuliste, regularne i ciemnozielone kępy. Rownowąskie liście tworzą gęstą, rozłożystą rozetę o średnicy do 0,7 m, z której wyrasta masa źdźbeł zakończonych rzadkimi, luźnymi i powiewnymi, wiechowatymi kwiatostanami o długości od 0,25 do 0,4 m. W stanie naturalnym gatunek ten rośnie na całej północnej części kuli ziemskiej, pokrywając tereny Ameryki od Alaski po Kalifornię, Europę oraz północną Azję aż po Kamczatkę i Sachalin, spotykany jest również w Chinach. W Polsce rozpowszechniony jest na całym niżu, pogórzu i w górach
Acorus gramineus - Tatarak trawiasty
Miniaturowy tatarak, lubi żyzne wilgotne podłoża. Może być stosowany na obrzeża oczek wodnych, ale również jako roślina okrywowa na wilgotnych stanowiskach. Preferuje miejsca cieniste i półcienieste oraz żyzne, gliniaste gleby. Dobrze znosi słońce i półcień. Odmiany o liściach biało i żółto paskowaych.
Calamagrostis brachytricha - Trzcinnik krótkowłosy
Trzcinnik krótkowłosy to kępkowa trawa o puszystych kwiatostanach. Liście do 60 cm dł., równowąskie, silne, sztywne, wyprostowane, jasnozielone, błyszczące. Na początku kwitnienia kwiatostany są purpurowe, później srebrzyste; rozpierzchłe i puszyste, w zarysie wrzecionowate. Wymaga umiarkowanie wilgotnego podłoża, może rosnąć w słońcu, ale co szczególnie przydatne- dobrze znosi pełne ocienienie. Łatwy w uprawie. Wschodnia Azja; wilgotne, zalesione obszary, brzegi lasów.
Calamagrostis x acutiflora Karl Foerster - Trzcinnik ostrokwiatowy
Trzcinnik ostrokwiatowy ‚Karl Foerster’ to doskonała trawa ozdobna do ogrodów i zieleni miejskiej. Szczególnie nadaje się do naturalistycznych nasadzeń, zwłaszcza w stylu preriowym. Ogromną zaletą trzcinnika jest wczesne rozpoczęcie wegetacji. Szybko pojawiają się młode liście a już w czerwcu fioletowe kwiatostany. Latem pozostaje zielony, później zaczyna przybierać kolor złota; jesienią wygląda jak pochodnia. Odznacza się zwartym pokrojem, dużymi kwiatostanami oraz sztywnymi źdżbłami. Przy niedoborze światła, sztywne z natury źdźbła przeginają się pod ciężarem wiech i łatwo ulegają łamaniu. Często używany jako tło dla ciepłych kolorów kwiatów późnego lata. Pozostaje dekoracyjny przez całą zimę. Jest to mieszaniec naturalny powstały ze skrzyżowania gatunku Calamagrostis epigeios z Calamagrostis arundinacea, rosnących powszechnie w lasach.