Katalog traw ozdobnych
Acorus gramineus - Tatarak trawiasty
Miniaturowy tatarak, lubi żyzne wilgotne podłoża. Może być stosowany na obrzeża oczek wodnych, ale również jako roślina okrywowa na wilgotnych stanowiskach. Preferuje miejsca cieniste i półcienieste oraz żyzne, gliniaste gleby. Dobrze znosi słońce i półcień. Odmiany o liściach biało i żółto paskowaych.
Alopecurus pratensis Aureovariegatus - Wyczyniec łąkowy
Wyczyniec łąkowy ‚Aureovariegata’ ma paskowane, ciemnożółto – zielone liście. Średniowysoka trawa. Pędy kwiatostanowe wyrastają do 60-70 cm. Lubi żyzne podłoże. Co 2-3 lata warto wyczyńca odmłodzić/podzielić ze względu na to, że najładniej wybarwiają się młode kępy.
Ammophila arenaria - Piaskownica zwyczajna
Piaskownica zwyczajna to wieloletnia, kępkowa, szarozielona trawa; źdźbła sztywne, wzniesione, gładkie; bardzo ekspansywna; porasta wydmy, piaszczyste plaże; występuje na wybrzeżu Europy i w północnej Afryce; naturalizowana w Ameryce Północnej.
Andropogon scoparius - Palczatka miotlasta
Palczatka miotlasta dobrze rośnie na głęboko uprawionej, żyznej glebie; posiada sezonowe liście, które najlepiej przycinać późną zimą lub wczesną wiosną; w okresie intensywnego wzrostu liście wybarwiają się na srebrno-zielony kolor, natomiast jesienią źdźbła przybierają pomarańczowo-czerwoną barwę.
Arrhenatherum eliatus subsp. bulbosum Variegatum - Rajgras wyniosły
Rajgras wyniosły ma bardzo wąskie blaszki liściowe, z biało paskowanym brzegiem; nie jest ekspansywny. Najefektywniej wygląda latem, w okresie kwitnienia. Może być sadzony na obwódkach, rabatach, nadaje się do ogrodów wrzosowiskowych. Rośliny te zasiedlają zarówno stanowiska zacienione, jak i w pełni nasłonecznione; nie toleruje stagnującej wody. Występuje w Europie, za wyjątkiem krańców północno-wschodnich oraz w zachodniej Azji.