Katalog traw ozdobnych
Stipa barbata - Ostnica bródkowata
Ostnice to bardzo atrakcyjna grupa traw ozdobnych. Ostnica bródkowata to trawa o jasnozielonych liściach i pięknych delikatnych białych kwiatostanach, które zaczynają pojawiać się już pod koniec czerwca. Nie tworzy gęstych kęp. Bardzo subtelna. Preferuje stanowiska słoneczne i gleby zasobne w wapń. Doskonała do słonecznego, naturalistycznego ogrodu; ładnie komponuje się z mikołajkami, przegorzanami, szałwią omszona, bylicami. Pochodzi z Uralu.
Stipa tenuissima - Ostnica cieniutka
Stipa tenuissima. Ostnica cieniutka to delikatna w wyglądzie trawa. Ma drobne, cieniutkie liście. Wczesnym latem jej ażurowe wiechy się otwierają i pozostają do pierwszych przymrozków. Kwitnie przez cały sezon. Jej kwiatostany reagują na najsłabszy powiew wiatru. Wnosi bardzo dużo ruchu do ogrodowej scenerii. Znosi suche i słoneczne stanowiska; tworzy piękne kompozycje z krwawnikami, mikołajkami, gailardią. Bardzo dobrze wygląda przy chodnikach, ścieżkach. W naszych warunkach klimatycznych – jednoroczna.
Stipa arundinacea - Ostnica trzcinowata
Stipa arundinacea Ostnica trzcinowata. Ostnice to bardzo atrakcyjna grupa traw. Ostnica trzcinowata ma ładnie przebarwione liście – oliwkowo-pomarańczowe. Jesienią kolor przybiera na intensywności. Dobrze rośnie na suchych glebach. Nie zimuje w naszych warunkach klimatycznych. Doskonała do kompozycji w donicach. Piękny akcent w jesiennym ogrodzie.
Helictotrichon sempervirens - Owies wieczniezielony
Owies wieczniezielony to trawa ozdobna o szaro-niebieskim wybarwieniu liści. Młode rośliny mają liście równowąskie, sztywne, szarozielone z odcieniem niebieskawym, rozłożone równomiernie we wszystkich kierunkach. Rośliny starsze tworzą kępy o charakterystycznym dwupoziomowym układzie liści: liście osadzone na brzegach kępy odchylają się ku ziemi, a wyrastające w środku kępy młode liście i długie źdźbła z powiewnymi kłosami, sterczą pionowo ku górze. Rośliny osiągają średnicę około 0,4 m. Preferuje słoneczne stanowiska, gleb próchnicznych, lecz przepuszczalnych. W stanowiskach naturalnych występuje na stepach południowo-europejskiej części byłego Związku Radzieckiego, środkowej Azji i zachodniej Syberii. W Polsce występuje rzadko, prawie wyłącznie tylko w Tatrach i Karpatach Zachodnich, gdzie rośnie na glebach ubogich i kwaśnych.