Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Iris germanica Maui Moonlight - Kosaciec bródkowy
Kwiaty kosaćców bródkowych podobne są do delikatnych motyli. Ale iris germanica to trwała, krzepka roślina; jest irysem kłączowymi, jego kłącza powinny częściowo wystawać ponad glebę i być wystawione na działanie światła słonecznego. Mnogość odmian irysa powoduje, że znajduje zastosowanie w różnych kompozycjach ogrodowych. ‚Maui Moonlight’ ma cytrynowe kwiaty.
Iris germanica Punchline - Kosaciec bródkowy
Kwiaty kosaćców bródkowych podobne są do delikatnych motyli. Ale iris germanica to trwała, krzepka roślina; jest irysem kłączowymi, jego kłącza powinny częściowo wystawać ponad glebę i być wystawione na działanie światła słonecznego. Mnogość odmian irysa powoduje, że znajduje zastosowanie w różnych kompozycjach ogrodowych.
Iris germanica Rustic Cedar - Kosaciec bródkowy
Kosaciec Rustic Cedar zakwita złoto-pomarańczowymi kwiatami. Bardzo efektowny. Iris germanica to trwała, krzepka roślina; jest irysem kłączowymi, jego kłącza powinny częściowo wystawać ponad glebę i być wystawione na działanie światła słonecznego. Mnogość odmian irysa powoduje, że znajduje zastosowanie w różnych kompozycjach ogrodowych.
Iris germanica Senlac - Kosaciec bródkowy
Kwiaty kosaćców bródkowych podobne są do delikatnych motyli. Ale iris germanica to trwała, krzepka roślina; jest irysem kłączowymi, jego kłącza powinny częściowo wystawać ponad glebę i być wystawione na działanie światła słonecznego. Mnogość odmian irysa powoduje, że znajduje zastosowanie w różnych kompozycjach ogrodowych.
Iris germanica Superstition - Kosaciec bródkowy
Kwiaty kosaćców bródkowych podobne są do delikatnych motyli. Ale iris germanica to trwała, krzepka roślina; jest irysem kłączowymi, jego kłącza powinny częściowo wystawać ponad glebę i być wystawione na działanie światła słonecznego. Mnogość odmian irysa powoduje, że znajduje zastosowanie w różnych kompozycjach ogrodowych.
Iris germanica Vita fire - Kosaciec bródkowy
Vita fire zakwita w maju brązowo-bordowym kwiatem. Kwiaty kosaćców bródkowych podobne są do delikatnych motyli. Iris germanica to trwała, krzepka roślina; jest irysem kłączowymi, jego kłącza powinny częściowo wystawać ponad glebę i być wystawione na działanie światła słonecznego. Mnogość odmian irysa powoduje, że znajduje zastosowanie w różnych kompozycjach ogrodowych.
Iris laevigata Variegata - Kosaciec gładki
Kosaciec gładki najobficiej kwitnie w słońcu, ale musi mieć zapewnione stale wilgotne podłoże. Może być również okresowo zalany. Kwiaty w kolorze niebieskim. Odmiana Variegata ma liście białopaskowane.
Iris ensata Purple Parasol - Kosaciec mieczolistny
Kosaciec mieczolistny jest rzadziej spotykany w ogrodach od kosaćca syberyjskiego a wart uwagi. Ma duże, okazałe kwiaty – średnica kwiatu ok. 20 cm i ciemnozielone mieczowate, szerokie liście. Kwitnie w lipcu purpurowo-fioletowymi kwiatami. Wymaga żyznej gliniastej gleby, lubi wilgoć w okresie wegetacji, zimą należy chronić przed wilgocią. Preferuje stanowiska słoneczne
Iris pumila to miniaturowy kosaciec, dorasta do 20 cm. Uprawa nie jest kłopotliwa, iris nie jest wymagający. Zdecydowani jednak należy sadzić na stanowiskach słonecznych. Kwitnie późną wiosną. Po kwitnieniu należy wyciąć cały pęd z kwiatostanem, co wzmocni roślinę. Może być sadzony w ogródkach skalnych ale również na rabatach, ładnie wygląda w grupie. Kwiaty w kolorach białym, żółtym, niebieskim i pomarańczowym.
Iris sibirica - Kosaciec syberyjski
Iris sibirica najlepiej czuje się w umiarkowanie wilgotnym podłożu, o lekko kwaśnym odczynie, zniesie półcień, ale w słońcu będzie kwitł obficiej. Rodzima bylina. Kwiaty w kolorach liliowo-białym, białym, niebieskim; atrakcyjny również poza okresem kwitnienia ze względu na ładne liście. Dobrze wygląda nad zbiornikami wodnymi.
Iris sibirica White Swirl - Kosaciec syberyjski
White Swirl ma białe kwiaty; atrakcyjny również poza okresem kwitnienia ze względu na ładne liście; porasta wilgotne i zabagnione łąki i zarośla; iris sibirica występuje w środkowej i wschodniej Europie, północno-wschodniej Turcji, Kaukazie, europejskiej części Rosji do jeziora Bajkał, do 2250 m n.p.m.; w Polsce rzadko na niżu; roślina chroniona.
Iris pseudacorus - Kosaciec żółty
Gatunek byliny należący do rodziny kosaćcowatych. Rośnie dziko w Europie, zachodniej Azji oraz północno-zachodniej Afryce. W Polsce pospolicie występujący przy brzegach wód słodkich i na podmokłych łąkach, pospolity na niżu. Roślina lecznicza i trująca.
Iris pseudacorus Variegata - Kosaciec żółty
Variegata ma liście żółto paskowane, żółte kwiaty, liście 50-70 cm długości, kwiatostan rozgałęziony, 4-12 kwiatowy; kosaciec żółty porasta błota, rowy, brzegi wód; występuje w Europie do zachodniej Syberii, Kaukazie, Turcji, Iranie, północnej Afryce, do 1200 m n.p.m.; w Polsce pospolity na niżu; roślina lecznicza i trująca.
Iris germanica June Rose - Kosacieć bródkowy
Kwiaty kosaćców bródkowych podobne są do delikatnych motyli. Ale iris germanica to trwała, krzepka roślina; jest irysem kłączowymi, jego kłącza powinny częściowo wystawać ponad glebę i być wystawione na działanie światła słonecznego. Mnogość odmian irysa powoduje, że znajduje zastosowanie w różnych kompozycjach ogrodowych. Kosaciec ‚June Rose’ ma kwiaty w pastelowym różowym kolorze.
Mimulus luteus - Kroplik żółty
Kroplik zakwita żółtymi, dużymi, lejkowatymi kwiatami. Lubi słoneczne i półcieniste miejsca, wilgotne podłoże. Doskonały nad zbiorniki wodne, na wilgotne łąki kwietne. Krótkowieczny, ale łatwo się wysiewa. W środowisku naturalnym kroplik jest byliną, występuje w Chile. U nas uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Pędy są silnie rozgałęzione, wzniesione, jednak w dolnej części mogą pokładać się. Odpowiadają im gleby piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie wilgotne.
Lythrum salicaria Blush - Krwawnica pospolita
Krwawnica pospolita Blush ma kwiaty bladoróżowe; jest rośliną leczniczą.
Lythrum salicaria Robert - Krwawnica pospolita
Piękna bylina, ma karminoworóżowe kwiaty w długich kłosowatych kwiatostanach. Rośnie bujnie na wilgotnych stanowiskach, niezastąpiona na brzegach naturalistycznych stawów, ale równie ładna na rabatach; podobnie jak trawy ozdobne pięknie „tańczy” na wietrze.
Achillea ptarnica Perry’s White - Krwawnik kichawiec
Odmiana krwawnika o pełnych białych kwiatach. Krwawnik kichawiec ‚Perry’s White’ jest doskonałym towarzyszem dla gwiazd rabatowych- ostróżek, floksów wiechowatych; jest dobrym partnerem dla róż; ładnie wypełnia przestrzenie na rabatach. Długo kwitnie. Dobrze rośnie na dość żyznym, umiarkowanie wilgotnym podłożu.
Achillea millefolium Cerise Queen - Krwawnik pospolity
Achillea milefollium – krwawnik pospolity- ma wiele barwnych odmian -kolory kwiatów: wiśniowy, pomarańczowy, pastelowe mieszanki i bardzo lubiana odmiana ‚Paprika’ o kwiatach ciemnoczerwonych z żółtym środkiem. Nie sprawia problemów w uprawie. Niezastąpiona bylina do ogrodów o suchym i jałowym podłożu. Doskonały na naturalistyczne suche rabaty, do żwirowych ogrodów. Można go również stosować zamiast trawnika w miejscach suchych, ale należy często kosić – aby nie dopuścić do wzrostu pędów kwiatostanowych. Długo kwitnie, do mrozów. ‚Cerise Queen’ ma wiśniowe i różowe kwiaty.
Achillea millefolium Feuerland - Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity o okazałych kwiatostanach w kolorach od rdzawopomarańczowego do czerwonego. Preferuje słoneczne stanowiska oraz suche do umiarkowanie wilgotnych gleby. Kwiatostany nadają się do cięcia. Doskonały na rabaty bylinowe i do naturalistycznych założeń ogrodowych. Pięknie komponuje się z trawami ozdobnymi np. śmiałkiem darniowym.