Katalog bylin
Byliny to rośliny, które idealnie nadają się na rabaty. Nie tylko dlatego, że są to rośliny wieloletnie ale również dlatego, że w znakomitej większości przypadków są to rośliny mało wymagające – pod warunkiem, że odpowiednio dobierzemy rośliny do miejsca gdzie mają rosnąć.
Rabaty skomponowane z bylin są wyjątkowo malownicze, bogate kolorystycznie, ciekawe zapachowo – oddziałujące na wszystkie ludzkie zmysły. Ogrody bylinowe obdarzają ich właścicieli nietuzinkowymi doznaniami. Jeżeli zatem stoimy przed podjęciem decyzji - jak urządzimy w tym roku rabaty z kwiatami, warto wziąć pod uwagę byliny tym bardziej, że skomponujemy je w łatwy sposób z innymi roślinami w ogrodzie tak, by cieszyły oko od wiosny do pierwszych przymrozków.
W naszym katalogu znajdziecie Państwo, różnego rodzaju byliny, dzięki którym ogród nabierze niepowtarzalnego wdzięku, koloru i zapachu. Zapraszamy do zapoznania się ofertą.
Centaurea dealbata - Chaber białawy
Chaber białawy dobrze znosi suche stanowiska. Kwiaty rozwijają się na wierzchołkach pędów; ma ząbkowane liście, co sprawia, że ciekawie wygląda poza okresem kwitnienia. Wiosną szybko wyrasta i ładnie zazielenia miejsca, w których rośnie.
Centaurea montana - Chaber górski
Centauera montana, bylina europejskich gór. Rozrasta się w szerokie kępy. Ma koszyczkowate kwiatostany. Chaber uważany jest za zwykły kwiat a tymczasem jego kwiatostan to małe dzieło sztuki. Ładnie wygląda w dużym nasadzeniu, jako wypełnienie rabat; stosowany jest również na łąkach kwietnych. Lubi słoneczne stanowiska. Po kwitnieniu należy bylinę przyciąć, szybko odbuduje ładną zieloną kępę, może również powtórzyć kwitnienie.
Centaurea montana Amethyst on Ice - Chaber górski
Chaber uważany jest za zwykły kwiat a tymczasem jego kwiatostan to małe dzieło sztuki. Ładnie wygląda w dużym nasadzeniu, jako wypełnienie rabat; stosowany jest również na łąkach kwietnych. Lubi słoneczne stanowiska. Po kwitnieniu należy bylinę przyciąć, szybko odbuduje ładną zieloną kępę, może również powtórzyć kwitnienie. Odmiana Amethyst on Ice ma kwiaty w kolorze białym.
Centaurea montana Black Sprite - Chaber górski
Chaber górski Black Sprite to wyjątkowa odmiana o czarnych kwiatach.
Centaurea jacea - Chaber polny
Chaber polny – ciekawa bylina do tworzenia suchych łąk kwietnych. Niewymagający, lubi słoneczne stanowiska. Kwiaty o barwie lila-fioletowej. Roślina miododajna.
Centaurea macrocephala - Chaber wielkogłówkowy
Piękna, długowieczna, niepretensjonalna bylina do założeń naturalistycznych. Ładnie wygląda z krwawnikami, makami. Jest również sadzona jako soliter. Duża bylina, rośnie w okazałe kępy. Ma sztywne, grube łodygi i koszyczkowate złotożółte kwiaty. Lubi stanowisko słoneczne. Po kwitnieniu można przyciąć, albo zachować kwiatostany na suche bukiety.
Helleborus x sternii - Ciemiernik
Ciemiernik
Helleborus niger - Ciemiernik biały
Ciemiernik kwitnie na przedwiośniu. Czasami spod śniegu wyglądają białe duże kwiaty – to kwiaty ciemiernika. Ciemiernik preferuje lekko cieniste miejsca, najlepiej rośnie pod drzewami, między krzewami. W sprzyjających warunkach mocno się rozsiewa.
Veratrum nigrum - Ciemiężyca czarna
Ciemiężyca czarna to jedna z architektonicznych bylin, ma duże głęboko unerwione liście. W drugiej połowie lata zakwita wiechami ciemnobrązowych kwiatów. Piękna okazała roślina. Najlepiej łączyć ją z roślinami o stonowanych barwach – łososiową, ceglastą, jasnoniebieską. Doskonałymi sąsiadami są dla ciemiężycy lilie azjatyckie. Veratrum nigrum lubi stanowiska półcieniste, ale toleruje również pełne słońce na wilgotnych glebach. Roślina trująca.
Cymbalaria pallida - Cymbalaria blada
Cymbalaria blada podobnie jak cymbalaria murowa długo kwitnie, równie dobrze znosi półcień i cień. Jest jednak zdecydowanie mniej ekspanywna. Może być więc sadzona w zacienionych ogródkach skalnych , nie stanowi bowiem zagrożenia dla drobnych roślin.
Cymbalaria muralis - Cymbalaria bluszczykowata
Niska, płożąca się bylina. Kwitnie fioletowymi drobnymi kwiatami. Jest dość ekspansywna i nie lubi palącego słońca, doskonale więc sprawdza się w cienistych zakątkach ogrodu. Bardzo ładnie wygląda na schodach, między kamieniami. Roślina trująca, szeroko naturalizowana.
Allium aflatunense Purple Sensation - Czosnek aflatuneński
Kwiatostany czosnku Purple Sensation mają średnicę 7-10 cm i piękny fioletowo-purpurowy kolor . Są ozdobą ogrodu od momentu zielonych pąków do beżowych kwiatostanów. Doskonały na kwiat cięty, często sam się rozsiewa.
Allium Gladiator - Czosnek Gladiator
Czosnek Gladiator osiąga 100 cm wysokości. Zdobi go okazały ciemnofioletowy kwiatostan o średnicy 12 cm. Niewymagający. Doskonały do żwirowych ogrodów, naturalistycznych założeń.
Allium Globemaster ® - Czosnek Globemaster ®
Czosnek Globemaster jest największym kwiatem czosnkowym. Kwiat tego olbrzymiego czosnku składa się z ponad 1500 małych kwiatków i ma ponad 70 cm w obwodzie. Kwitnie około czterech tygodni. Posiada silną łodygę, dzięki czemu jest niebywale odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Liście tego czosnku w czasie kwitnienia charakteryzują się zielonym, błyszczącym kolorem, co wyróżnia Globemastera od większości kwiatów czosnkowych, u których kwiat rozwija się dopiero po uschnięciu liści.
Allium ursinum - Czosnek niedźwiedzi
Leczniczy, jadalny, aromatyczny czosnek. Ciemnozielone, miękkie, aromatyczne liście zamierają w lipcu. Białe, gwiazdkowate kwiaty, zebrane w półkoliste baldachy. Preferuje półcieniste i cieniste stanowiska oraz przepuszczalne, wilgotne, żyzne gleby. Liście można dodawać do sałatek. Sok stosuje się w dietach odchudzających; pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci; ma silne działanie bakteriobójcze; obniża ciśnienie krwi; korzystnie działa na serce; zapobiega nowotworom złośliwym, miażdżycy; przydatny jest przy leczeniu chorób górnych dróg oddechowych. Roślina chroniona na terenie Polski.
Allium Giganteum - Czosnek olbrzymi
Czosnek olbrzymi jest najokazalszym z czosnków. Na grubym pędzie osadzony jest olbrzymi purpurowy kwiatostan- średnicy 12-15 cm. Najładniej czosnki wyglądają sadzone w dużych grupach. Doskonały do cięcia- – na żywe i suche bukiety. Nie jest wymagający. Cebule czosnku ozdobnego pozostawiamy na 3-4 lata w gruncie. Preferuje miejsca suche i słoneczne. Jeden z najbardziej okazałych czosnków.
Stachys byzantina - Czyściec wełnisty
Stachys byzantina ma różowe kwiaty i wełniste liście, dobrze znosi mocne nasłonecznienie, stosowany jest do zadarnień, na obwódki, w nasadzeniach dywanowych. Doskonały do ogrodów żwirowych. Często traktowany w ogrodzie po macoszemu a niesłusznie, bo jest miłą, „przytulną”, niewybredną rośliną.
Świecąca nowymi barwami dąbrówka; ma grube, ciemnozielone, błyszczące, lekko ząbkowane liście pokryte kremowobiałymi plamami; jesienią liścieprzebarwiają się na różowo; krzyżówka Ajuga decumbens x Ajuga yesoensis.
Ajuga reptans - Dąbrówka rozłogowa
Dąbrówka rozłogowa ma długie, rozgałęzione rozłogi, stosowana jest więc głównie jako roślina zadarniająca; szybko pokrywa powierzchnie zwartym kobiercem ozdobnych liści. W maju pojawiają się świeczkowate dekoracyjne kwiatostany – w różowym kolorze. Europa, północna Afryka, Azja Mniejsza, Iran; spotykana na łąkach, świetlistych zaroślach, iglastych lub liściastych lasach, na wilgotnych i żyznych glebach. W Polsce pospolita na całym obszarze.
Ajuga reptans Atropurpurea - Dąbrówka rozłogowa
Ajuga reptans to rozłogowa, niska bylina. ‚Atropurpurea’ to klasyczna, od dawna znana i sprawdzona odmiana – ma liście w ciemnobordowym kolorze i niebieskie kwiaty. Dobrze znosi półcień i cień, preferuje próchniczne gleby. Świetna bylina do zadarnień, zachowuje ulistnienie również zimą. Dąbrówka dość dobrze znosi deptanie, można ja więc również sadzić np. na ścieżce między kamiennymi płytkami.